'Proberen dat Feyenoord gevoel vast te houden' 'Soms kan ik de tv wel door de kamer gooien' 'Met een paar duizend man viel het al niet mee' 'Die totale blijdschap is thuis niet na te bootsen' a 10 ZEELAND In de eredivisie wordt al bijna anderhalve maand zonder publiek gespeeld. Hoe ervaren de supporters dit? Missen ze de sfeer van een vol stadion of is het juist wel lekker rustig, thuis voor de buis? Vier fans vertellen over hun ontwenning. Jt Speelronden M zestigste minuut al over. Dat het misschien wel weer mis zou gaan. Nou, dan kan ik de tv wel door de kamer gooien. In het stadion heb je gelukkig geen last van die commentatoren met hun praatjes.'' ,,Ik ben AZ-supporter van het eerste uur, al vanaf de jaren 80. Alle Europa Cup-wedstrij den heb ik meegemaakt. Dat vind ik het mooiste, die uit wedstrijden in verre oorden. Na pels, San Sebastian en Rijeka leken me weer hartstikke mooi om mee te maken. Maar ja, dat gaat dus niet. Een goedkoop jaar, dat wel, ja. Maar op deze manier voel ik me zo nutteloos. Weet je dat ik zelfs het liefst niet meer langs het stadion rijd? Die aanblik doet me te veel pijn.'' M Si maandag 16 november 2020 PM DAT WENT NOOIT Op 28 september, net na de derde speelronde, moest de eredivisie de deuren sluiten voor het publiek. Sindsdien zijn o vijf speelronden afge- werkt in lege stadions. Dat de Kuip al weken verboden gebied is, is voor Lennard Montizaan (35) enigszins ver warrend. Als marketing- en communicatiemanager van supportersvereniging FSV De Feijenoorder werkt hij dagelijks op een paar meter van het veld in het stadion. „Van maandag tot en met vrijdag liep ik er dagelijks rond. Nu iets minder, want in coronatijd wer ken we zoveel mogelijk thuis. Maar als ik voor noodzakelijke zaken toch op kantoor ben, loop ik inderdaad nog door de Kuip. Op zondag is het helaas verbo den terrein. Dat is apart, ja. ,,Ik ga al lange tijd met vrienden en mijn vader naar de wedstrij den. In het verleden wisten ze thuis: Feyenoord speelt uit tegen FC Gro ningen, hij is de hele dag weg. Nu ga je kort voor de wedstrijd voor de televisie zitten. En dat is - dat zal iedereen begrijpen - wel even iets anders. Ik heb thuis een kleine van 2 jaar en die loopt weleens door het beeld. Nu stuur je af en toe een appje tijdens de wedstrijd. Aanvanke lijk keek ik met vrienden, toen dat nog mocht. Maar nu de re gels zijn aangescherpt, kijk ik al leen. Je probeert dat Feyen- oord-gevoel met elkaar vast te houden. Ik zie iedereen er wel een beetje mee worstelen.'' ,,De uitwedstrijden in Europa zijn Op zondag is de Kuip voor Lennard Montizaan op slot. mooie voorbeelden. Normaal waren dat volksverhuizingen, binnenkort in Moskou zit er nie mand. Het kan gewoon even niet. Zo had ik plannen om in de cember naar Klagenfurt te gaan voor de wedstrijd tegen Wolfs- berger AC. Bij de suppor tersvereniging zien we ook dat mensen die er altijd bij zijn geweest en bijvoorbeeld kaartjes en programmaboekjes ver zamelen, ontzettend zoe kende zijn. We brengen die boekjes nu digitaal uit en in een kleine oplage fysiek voor de ver zamelaars. Om de mensen toch nog een beetje dat wedstrijdge voel te geven. Nu de verwachtin gen voor een vaccin positief zijn, ga je wel hopen dat we er straks allemaal weer zitten. Het is nu nog wel vol te houden, maar wel met het vooruitzicht dat alles straks weer is zoals het ooit was.'' Mikos Gouka „Verschrikkelijk vind ik het, een leven zonder stadionbezoek'', zegt Erwin Walbeek (52). ,,Het is alles voor me, meer dan het voetbal alleen. Het is een uit laatklep, een samenzijn, men sen ontmoeten, span ning, plezier, verdriet. Dat is er niet meer.'' ,,We komen nu soms samen met wat AZ-sup- porters. Tenminste, tot voor kort. Mag ook niet meer. Dus ja, wat dan? Thuis kijken. Maar dan moet ik die vreselijke verhalen aanhoren van de commentato ren op tv. Een verschrikking. Met AZ gingen we een tijdje minder dit seizoen. We kwamen steeds voor en dan gaven we het toch nog weg op het eind. Toen dat een paar keer was ge beurd, begonnen ze daar in de Nik Kok ,,We hebben Ajax laatst ge vraagd hoe lang we nu seizoen kaarthouder zijn. Volgens onze berekeningen zouden mijn vader, mijn broertje en ik nu voor het zestiende opeenvol gende seizoen de thuiswed strijden in de Arena be- zoeken'', vertelt Ivo Diepstraten (28) uit n- Dronten. ,,Op zondagmiddag ver trokken we altijd rond 12.30 uur. Hoe dichter bij het stadion, hoe meer gezelligheid we zagen. Dan namen we in vak 401 plaats met een biertje, tussen suppor ters die we onderhand allemaal kennen. Ik ben in de voorberei ding nog wel naar de wedstrijd tegen Eintracht Frankfurt ge weest. Met een paar duizend man viel het me ook niet mee. Ik geniet van de beleving rond de wedstrijden van Ajax. Het mee zingen, die vlaggetjes, je ploeg vooruit schreeuwen, uitbundig juichen na een goal: ik vind dat heerlijk. Dat was er wel vanaf, want je mocht vrijwel niks. De sfeer is daardoor nep. Ik heb dan ook zoiets van: óf het stadion helemaal vol, óf helemaal leeg.'' ,,Dat neppe achtergrond geluid op tv doet het 'm ook niet. Ik ben thuis wel veel minder gespannen, omdat ik rustig kan kijken. Alleen in de groepsapps met familie en vrien den gaat het vaak los. Ouwe hoeren en klagen over het gemis van een vertrokken speler bij voorbeeld, je kent het wel. Jam mer, maar mijn liefde voor Ajax wordt er niet minder van.'' Johan Inan Gewoonlijk is Eric Provaas (47) elke thuiswedstrijd van PSV van de partij. Voorpret in de trein van Horst naar Eindhoven, volop meeleven in het Philips Stadion en nagenieten tijdens de terugreis. ,,Ik mis nu zelfs het geklaag tij dens de wedstrijd of na afloop als PSV verloren heeft. De galgenhumor als het niet loopt en de totale blijd schap als er op het nippertje gewon nen is; dat is thuis niet na te bootsen.'' Tijdens wedstrijden bie den Twitter en een paar app- groepen nog wat afleiding. „Nor maal krijg ik minder mee wat er rond de wedstrijd allemaal ge beurt. Nu kun je thuis of bij een vriend op televisie alles zien. Het is in elk geval veel beter dan niks. We mogen als voetbal supporters hartstikke blij zijn dat de wedstrijden de afgelopen pe riode nog zijn doorgegaan. Toch kan ik niet wachten tot alles weer normaal is.'' Provaas mist de typische sta dionsfeer enorm. ,,De cynische grappen als niks lukt. Maar ook de dolle vreugde als het heerlijk loopt. De euforie bij PSV toen Mario Götze werd aangetrokken, was ook prachtig. Je wilt dat het liefst samen beleven. Als het re sultaat slecht is, hoor je na af loop iedereen in de trein klagen Eric Provaas mist zelfs het ge klaag na verlies. over het beleid of dat die of die er werkelijk helemaal niks van kan. Dan kan ik soms toch weer lachen. Het allermooiste blijft natuurlijk de ontlading na een onverwachte meevaller. Dit seizoen won PSV thuis werkelijk in de allerlaatste seconde van FC Emmen. Op dat soort mo menten in een stadion zijn, is fantastisch.'' Hij heeft dit seizoen eigenlijk al afgeschreven als het gaat om het stadionbezoek. ,,Alles wat we nu nog krijgen, is meegeno men. Maar wat er ook gebeurt, ik neem volgend jaar weer een seizoenkaart. Hopelijk zijn we in de zomer grotendeels van deze situatie af. Als ik de berichten nu lees, is dat best een realistische verwachting.'' Rik Elfrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42