Grimmige sfeer in Washington 'Door corona zijn we gewend aan zorg op afstand, dat is een goede zaak' NIEUWS 3 Ziekenhuisbaas wil meer mensen thuis ziekenhuiszorg gaan leveren De Nederlandse overheid zou miljarden moeten investeren in de vernieuwing van onze zorg, vindt Rob Dillmann, baas van het Isala- ziekenhuis in Zwolle. ,,Wij zijn zelfs al zover dat we chemobehandelingen thuis aanbieden.'' Patiënten met de chronische long ziekte COPD die voor controle bij de arts steeds maar weer heen en weer naar het ziekenhuis moeten, ondanks een beperkte zuurstofre servoir: ,,Die zijn daar natuurlijk helemaal niet blij mee'', zegt Rob Dillmann, bestuursvoorzitter van het Isala-ziekenhuis in Zwolle en bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen. COPD-patiënten van Isala wor den door artsen en verpleegkundi gen vanuit het ziekenhuis via meetapparatuur gemonitord. Zo breidt het aanbod van zorg op af stand - Dillmann: ,,Ik noem het juist zorg dichtbij.'' - zich bij Isala in rap tempo uit. ,,We doen het ook met mensen met hartproblemen, neurologi sche aandoeningen, problemen met hun prostaat, zwangere vrou wen die thuis worden begeleid. We zijn zelfs al zover dat we som mige chemobehandelingen thuis aanbieden. Maar ook dat we pa tiënten als het ware thuis opne men. Mensen die een licht hartin farct hebben gehad, of nu corona patiënten die nog zuurstof nodig hebben. We houden ze op afstand in de gaten, en op gezette tijden komt de verpleegkundige langs.'' Bij mensen thuis ziekenhuis zorg leveren, dat is dus meer dan videobellen met een arts alleen. Bij Isala, dat landelijk met nog een aantal andere ziekenhuizen voor oploopt op dit terrein, is de afgelo pen jaren fors geïnvesteerd in sys temen waarbij patiënten thuis hun bloeddruk, ademhaling en zuurstof kunnen opmeten en me disch personeel vanuit het zieken huis meekijkt en 'coacht'. Voordelen Dat heeft meerdere voordelen, stelt Dillmann. ,,Het is een werk wijze die patiënten meer regie over hun eigen ziekte en behande ling geeft, en dat vinden veel pa tiënten fijn. In plaats van eens in de drie maanden kunnen zij nu elke dag hun bloeddruk meten. Die extra informatie zorgt er ook voor dat mensen minder vaak met acute problemen op de spoedei sende hulp terechtkomen. Je doet meer aan preventie.'' Voor dit soort moderniteiten is niet elk ziekenhuis in Nederland al zo ver. Patiëntenfederatie Neder land begint vandaag een cam pagne die patiënten oproept om hun arts te vragen naar (digitale) alternatieven voor de klassieke be handeling. ,,Ik denk dat dat een goede zaak is'', zegt Dillmann. „Tegelijk moeten patiënten zich realiseren dat veel ziekenhuizen nog grote stappen moeten zetten op dit gebied. Als ziekenhuis moet je feitelijk de manier waarop je zorg verleent herontwerpen. Dat vergt ingrijpende aanpassingen." Ook voor artsen kan het een omslag zijn, dat de patiënt deels bepaalt hoe een consult plaats vindt. ,,Ja, natuurlijk'', bevestigt Dillmann. ,,Maar door corona zijn we allemaal een beetje gewend ge raakt aan communiceren op af stand. En het fysieke onderzoek in het ziekenhuis blijft natuurlijk ge woon doorgaan. Een openhartope ratie zie ik zomaar niet thuis op de keukentafel plaatsvinden. Medisch specialisten zullen vormen moe ten vinden om dat af te wisselen. Maar dat gaat best heel goed, ik ben daar niet pessimistisch over.'' Ook slechtnieuwsgesprekken zouden vaker via een videoverbin ding gevoerd kunnen worden, denkt de ziekenhuisbaas. ,,Dat ligt er echt aan wat de patiënt wil. Sommigen vinden het fijn om zoiets in het ziekenhuis te doen, zodat je echt contact hebt met een arts. Anderen zullen liever thuis Nederland kan echt een internationale koploper worden op dit gebied zitten, met hun partner of familie in de buurt. Als patiënt mag je ab soluut je voorkeur uitspreken, wat mij betreft.'' Hobbels Hobbels zijn er natuurlijk ook. ,,Meetsystemen die patiënten thuis gebruiken moeten veilig zijn, zodat er geen datalekken op treden. Dat kun je absoluut niet gebruiken. En de systemen moe ten de juiste waarden aangeven, zowel voor de patiënt als in de communicatie richting het zie kenhuis. Personeel moet opgeleid worden om met de systemen te le ren werken, en om patiënten te coachen. Dat is ook niet gratis." En dus komen we uit bij de fi nanciering. De mogelijkheden zijn legio, maar wie gaat de omslag die nodig is betalen? ,,Een nieuw zie kenhuisgebouw kun je over een periode van vijftig jaar afschrijven, maar investeringen in ict niet'', schetst Dillmann de 'forse uitda ging' waarvoor ziekenhuizen staan. ,,Daarom pleiten we ervoor om een substantieel deel van het fonds van de ministers Wiebes en Hoekstra (de geldpot van 20 mil jard euro voor langetermijninves- teringen in de toekomst van Ne derland, red.) deels te reserveren voor innovaties en digitalisering in de gezondheidszorg. Op die manier kan Nederland echt een internationale koploper worden op dit gebied.'' maandag 16 november 2020 GO DEMONSTRATIES Voor- en tegenstranders van president Trump raakten za terdag slaags tijdens demon straties in Washington. Dui zenden aanhangers van Trump gingen afgelopen weekeinde de straat op om te protesteren tegen de uitslag van de verkiezingen in de VS. Volgens de verliezende Repu blikeinen zou er sprake zijn van stembusfraude. »P10 FOTO'S AFP Chris van Mersbergen Zwolle - Robert Dillmann, voorzitter bestuur Isala-ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3