Deze ploeg win geen hoofdprijs 2 NATIONS LEAGUE NEDERLAND -BOSNIË-H. Het Nederlands elftal boekte eindelijk zijn eerste zege onder bondscoach Frank de Boer: Bosnië en Herzegovina werd met 3-1 verslagen. Het spel van Oranje was bij vlagen zelfs een klein feestje voor het oog. „Hier waren we wel aan toe.'' Het duurde even, maar daar was-ie dan: de eerste overwinning van het Nederlands elftal onder bonds coach Frank de Boer. Na verdienste lijke gelijke spelen tegen Italië en Spanje was dat niet per se een ver rassing, zeker niet met het modale Bosnië en Herzegovina als tegen stander, maar bovenal stemde het veldspel tot tevredenheid. ,,Hier waren we wel aan toe'', ver zuchtte aanvoerder Georginio Wij- naldum na afloop lachend. Na de zo moeizame start van vorige maand onder De Boer, met veel gemopper en cynisme tot gevolg, krijgt het 'nieuwe' Nederlands elftal stap voor stap vorm. De opvolger van Ronald Koeman doet dat op zijn ei gen manier, met keuzes die zich stilaan gaan uitbetalen. De teruggekeerde Davy Klaassen speelde een prima interland tegen Bosnië, voor balans zorgend op het middenveld. Maar met name in aanvallend opzicht speelde heel Oranje een uur lang uitstekend. De Boer maakt daarbij gericht andere keuzes, onder andere met Memphis Depay in een vrije rol vanaf links, en met Luuk de Jong als een meer klassieke centrumspits. Met Steven Berghuis aan de rech terkant pakte dat tegen Bosnië prima uit. Waar het Nederlands elf tal vorige maand in Zenica zich nog stukliep op een Bosnische muur, W Waar Oranje zich in Zenica nog stukliep op een muur, speelde het nu gevarieerd COLUMN HUGO BORST De bondscoach heeft gekozen voor de spits van Sevilla, die al maanden boven niveau presteert. Daarmee passeert hij Memphis, die onder de vo rige bondscoach spectaculaire cijfers kon overleg gen. Best moedig van Frank de Boer. Je wilt ook geen kloon zijn van je voorganger. En tegen een re latief matige opponent kan het ook best, een ou derwetse stormram als midvoor. Met voorzetjes van de zijkanten komt De Jong vast toe aan doel punten. Al is het wel ouderwets gedacht. Een voorzet levert anno 2020 maar één van de zeventig keer een doelpunt op. Ik kijk naar de wedstrijd met een oud-voetballer (Hedwiges Maduro, 18 interlands, hij verloor nooit) en een kenner van statistieken (Jan Bavinck van Opta, 0 interlands, hij verloor nooit). sen, die van de bondscoach de opdracht heeft om 'op het huis te passen'. Nou, met lichte heimwee (had ik nooit gedacht) denk ik terug aan Van Bom mel en Nigel de Jong. Dat waren uitsmijters. In Klaassen herken ik een jon gen die direct na school een opleiding beveiliging is gaan volgen. Zijn pak is te groot. Tot zover de beeld Met lichte spraak. Maduro zegt: ,,Klaassen is heimwee al heel zijn leven gewend Nederland wint terecht, maar Bosnië is veel te gevaarlijk. Ze steken het middenveld over alsof het een zebrapad is waar van het licht per ongeluk op groen staat. Bavinck zegt: „Nederland is tien keer voorbijge- dribbeld. Dat is veel tegen een matige opponent.'' Maduro: ,,Deze tegenstander haalt de trekker niet over. Lewandowski woensdag wel. Dit moet je tegen een sterkere tegenstander echt niet doen.'' Bavinck: ,,Toch pakt hij tien ballen af, Klaassen. Dat is goed.'' Ze maken er maar eentje, Bosnië. Hadden er meer moeten zijn. Bavinck nuanceert: ,,Cijfer van hun expected goals is 0,93. Dus die ene goal klopt wel.'' Dit Nederlands elftal wint de Nations League niet (laat staan het EK). Dus of we wedstrijden te gen Bosnië en Polen winnen of niet, het zal uitein delijk allemaal vergeefs zijn. Ons nationale elftal is aardig, bij vlagen goed, maar een hoofdprijs zit er niet in. Maar wat maakt het uit? Frank de Boer heeft weer een baan, het volk zijn brood spelen. De overwinning op Bosnië betekent dat we groepshoofd zijn in de poule die ons naar het airco-WK in Qatar gaat brengen. Waar we in 2022 geen wereldkampioen worden, en ook geen tweede. Maar nu loop ik ernstig op de zaken voor uit. Eerst woensdag, Polen-uit. Een doelpunt ma ken we wel. Maar hoe krijgt Frank de Boer de be veiliging van ons huis op orde? Oranje vrouwen tegen VS voetbalde het nu juist fris en geva rieerd, soepel tussen de linies door laverend. Met dank ook aan het dy namische middenveld én de opko mende backs aan beide kanten van het veld. Alleen controleur Klaas- sen en de beide centrumverdedi gers dachten bij Oranje primair de fensief. ,,Het plan was om in de eerste helft meteen voluit gas te geven'', aldus De Boer na afloop. ,,We wil den Bosnië geen moment het ge voel geven dat er iets te halen viel. Dat deden ze uitstekend, moet ik zeggen.'' Eerste goal De vroege eerste goal hielp daar na zes minuten ook een handje bij. Uitblinker Memphis Depay zette de aanval op vanuit de as, de door gestoomde Denzel Dumfries bleef goed kijken en Wijnaldum tikte volledig vrij binnen: 1-0. Nog binnen het kwartier was het opnieuw raak. Wederom was de aanval perfect uitgevoerd, ook deze keer met Depay aan de basis, nu met een indraaiende voorzet op maandag 16 november 2020 GO Oranje van De Nederland J Bosnië en Herzegovina Sjoerd Mossou Amsterdam I Nederland - Bosnië en Herzegovina 1 6. Wijnaldum 1-0 13. Wijnaldum 2-0 55. Depay 3-0 3-1 63. Prevljak Opstellingen Krul Sehic Dumfries Todorovic 64. Hateboer Hadzikadunic De Vrij Sanicanin Blind Kolasinac Wijndal Cimirot 79. Van Aanholt Pjanic Klaassen 89. Ziljkic Wijnaldum Krunic 64. Van de Beek 78. Rahmanovic F. de Jong Visca Berghuis 78. Tatar 89. Stengs Hodzic L. de Jong 61. Prevljak Depay Gojak 79. Promes 61. Danilovic Scheidsrechter: Letexier (Fra) Toeschouwers: 0 De interland zit erop. Laatste vraag in onze radiostudio is of het glas nu halfvol of halfleeg is? Vooraf is de vraag: Memphis in de spits of Luuk de Jong? We kijken met belangstelling naar Davy Klaas- om iemand aan te spelen en denk ik terug door te bewegen. Daarom aan Nigel komt-ie deze wedstrijd de long en vaak voor de bal terecht en de Jong en is de controle weg. Hij zou Van Bommel moeten blijven staan.'' Statistieken. De Van Hanegems en Derksens van de voetbalwereld schijten erop. Die varen op hun onderbuik. Kan ook natuurlijk. Linksom of rechtsom: als de Bosniërs er al in slagen om zich handig tussen de linies te bewegen VOETBAL De Oranje Leeuwinnen spelen op 27 november in het Rat Ver- legh Stadion in Breda een oefenwed strijd tegen de Verenigde Staten. Het is de eerste keer dat beide landen tegen elkaar spelen na de finale van het WK 2019 in Lyon, waarin 'Team USA' met 2-0 te sterk was. De VS is de num mer één van de wereld ranglijst bij de vrouwen, het Oranje van bondscoach Sarina Wieg man (foto) is daarop opge klommen naar de vierde plaats. VOETBAL Cocu vliegt de laan uit bij Derby Phillip Cocu is ontslagen door Derby County. De 50-jarige Cocu was bezig aan zijn tweede sei zoen bij de club uit het Champion ship, het tweede ni veau van En geland. Derby presteerde in de competitie ondermaats: van de elf duels werd er slechts één gewonnen. Ook de assis tenten Chris van der Weer den en Twan Scheepers moeten ver trekken. Way ne Rooney, speler bij Derby, neemt de taken van Cocu voorlo pig over. Bondscoach Frank de Boer over de zege: „Opgelucht wil ik het niet noemen, maar dit is wel heel prettig.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34