ZEELAND GEBOEKT Waarnemer geen fan van onze planeet in Bengalen Zeeuwse zeepost van VOC-personeel piaVtoH 7 Emma uit Vlissingen brengt een peperdure Audi naar Zweden voor een vermogende klant met knalblauwe ogen en brede schouders. Ai ai, Gewoon puur Emma, de romantiek spat ervan af. Emma Vreugdenhil is een lekkere stoere. Ze is 23 jaar, woont twee straten achter de boulevard in Vlissingen en werkt bij een auto vervoerder in Vlissingen-Oost. Auto's in en uit schepen rijden, het is een ruig mannenwereldje. Emma voelt zich er senang. Ze deed weliswaar een toeristische opleiding en werkte als receptio niste in een hotel in Domburg. Dat verveelde haar al snel. Meer actie in de taxi, dat is haar devies. Vriend Sam werkt bij de autover voerder en deed een goed woordje voor haar. Zo maakte Emma de Zeeuwse schrijvers Zelfs de paginanummers zijn anders. Gewoonlijk worden in een boek de bladzijden als 5, 6, 7 geteld, maar in de nieuwe bundel van Peter Knipmeijer gaat het van 000111, 001000, 001001. Bi naire getallen dus, alleen nullen en enen, dat is de wereld van mai/40x. 'ne ruimtezang. Behalve cijfers en symbolen zijn er ook woorden in verschillende ta len. In de catalogus van de Ko ninklijke Bibliotheek heeft men het over 'Nederlandse streektalen', maar ik herken Engels en Neder lands, Deens en Duits, zelfbedacht Afrikaans of is het toch Zeeuws? Het is de taal van een bijzonder begaafd buitenaards wezen dat na een crash op aarde is beland, mis schien wel ergens in Zeeland. Nog niet zo lang geleden blijkbaar, ge tuige termen als lockdown en qua rantaine. In een nawoord onthult Peter Knipmeijer dat heel de bundel op een smartphone is geschreven, dit 'omdat communiceren voor een alien niet al te makkelijk mag zijn'. Poëzie en sciencefiction, en ook een beetje poëzie en gefröbel. Dat laatste is aan Knipmeijer - in 1970 te Amersfoort geboren, een paar jaar geleden naar Terneuzen ver huisd - wel toevertrouwd. Zo heeft hij zich bewezen als olleke bollekes-tovenaar. In 2010 ver scheen zijn eerste bundel, maar wat mij betreft ontplooit hij pas in mai/40x al zijn talenten. Wat een grillige en grappige, knappe en knallende poëzie. Onze alien, gekomen 'hindurch die zwartgaten', heeft een eigen kijk op onze 'rondsteenklomp' en de bijbehorende 'eigs- kulddikbultpatsboem- okzooi'. Zelfs van de poëzie is et wezen op de oogte, het varieert oms op bekende en minder bekende dichtregels. Toch is er een ander idee van schoonheid. Vlinders worden afgedaan als 'die grootste viesbeesten in hierdiedeel von die heelal'. De buitenaardse waarnemer is, ge loof ik, geen fan van onze planeet: 'jounes steden zijn betonbossen'. En ontpopt zich van satirisch, zo niet sarcastisch commentator tot ondergangsprofeet. Zeg maar dag tegen de aarde, het zonnestel sel, de kosmos: 'doei photosynthese/ doei aminozuursequenties/ hoi im- merwinter'. Heel andere poëzie. Een spiegel die ons wordt voorgehouden van een lichtjaar of 104. O nee, ik be doel natuurlijk 1101000. overstap. Schrijfster Esther Stui (1971) zag tijdens het boodschappen doen in Goes treinen vol auto's voorbijrij den. Met die treinen werd het idee geboren voor de hoofdper soon Emma, die autoschepen helpt laden en lossen. In Gewoon puur Emma is te lezen hoe dat haar vergaat. Het is Esthers tweede boek, eerder dit jaar publiceerde ze Pencarrow, een liefdesverhaal in het Engelse Cornwall. Schrijven is een langgekoes terde wens van Esther. Ze is gebo ren in Papendrecht. Daar woonde ze met haar man en twee zoons toen door ophoging en verster king de rivierdijk zowat in hun tuin kwam te liggen. En er moch ten huizen boven op de dijk wor den gebouwd zodat er van hun privacy weinig overbleef. Dat was achttien jaar geleden. Omdat ze in de weekends Zeeland vol rust en ruimte hadden leren kennen, ver huisden ze naar Wissenkerke. Ze werkt in Goes op de Roompot Gastenservice. Altijd een grage lezer geweest. 1784). De drie voor het boek gese lecteerde brieven zijn van de Mid delburgse onderkoopman Gre gory Herklots, handelaar Jacob Eilbracht en VOC-dienaar H.F. Klaugwitz. Naast de brieven is er een 'schoonschrift' opgenomen van Jacob Smit. Dat laat zien hoe aan boord van een VOC-schip het al fabet werd onderwezen. Seneca die was trouwhertige is één van de voorbeeldzinnen. land in Zweden te rijden. Die klant, Marcus van den Berg, loopt met zijn enkel in het gips en is daardoor niet in staat om zelf zijn peperdure automobiel op te halen. Als Emma 'ja' zegt is dat al een 'point of no return'. Als ze even later in Zweden besluit enkele weken de privéchauffeur van Marcus te zijn, weten we als lezer helemaal hoe laat het is. Emma valt als een blok voor de man op krukken met brede schouders, donkerblond haar en knalblauwe ogen (pagina 15). Marcel op zijn beurt raakt in de ban van 'doodgewone Emma uit Zeeland' (pagina 41). Emma heeft vlinders in haar buik en uiteindelijk meer dan dat. In een restaurant (pagina 40): 'De vonken schieten over en weer. 'Wil je nog een dessert?' vraagt hij. 'Ja, jou', zegt Emma. Marcus wenkt de ober voor de rekening'. Het kookeiland in Marcus' huis is multifunctio neel als Emma het kookgerei opzij schuift (pagina 102): 'Hier? Weet je dat zeker?' 'Heel zeker, Marcus, kom hier met je sexy enkel'. Esther Stui noemt haar boek een 'feel-good': ,,Lekker een paar uur wegdromen, dat hoop ik voor de lezers." In het nationaal archief van Groot-Brittannië ligt een schat aan Nederlandse brieven. Het gaat om tienduizenden per schip verzonden liefdesbrieven, ge boorte-, trouw- en overlijdensbe richten, zakelijke correspondentie en soms ook pakketjes met zaden, breipatronen en wat al niet meer. Verzonden tussen 1600 en 1800, de eeuwen dat de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden een belangrijke speler was op het wereldtoneel en zowel in de Oost als de West handelsposten en ko loniale bezittingen had. Tijdens de talrijke zeeoorlogen werden vijandelijke schepen als 'prijs' op gebracht. In Engeland werd de aan boord van de veroverde sche pen aangetroffen correspondentie Sailing Letters dat tussen 2008 en 2013 vijf journalen uitbracht. Nu komt op die serie een vooralsnog bescheiden Zeeuws vervolg met het boekje Seneca die was trouw- hertige. Maritiem historicus Johan Francke is verbonden aan de ZB en is manager van het project Zee(uw)post dat zich richt op de ontsluiting van brieven van en aan Zeeuwen. In het nieuwe boekje biedt hij een bewerking van drie brieven die door Zeeu wen in de jaren 1780-1781 in de VOC-vestiging Hougly in Benga len (India) werden geschreven. De brieven werden door de Brit ten buitgemaakt in de Zuid-Afri kaanse Saldanhabaai tijdens de Vierde Engelse Oorlog (1780- En daarbij vaak gedacht dat ze ook zelf wel eens wilde schrijven. Vo rig jaar maart kwam het er opeens van. Ze had nog de vakantie van 2016 in haar hoofd, toen ze land huizen bezocht in Cornwall: ,,Sindsdien zat er een verhaal in mijn hoofd, het moest er gewoon uit." Vijf maanden later had ze haar debuutroman Pencarrow rond. Over haar tweede deed ze drie maanden. Nee, ze volgde geen schrijfcursus. Op internet vond ze tips over hoofdstukindeling en verhaalontwikkeling. Een goede vriendin corrigeerde de tekst. Zelf las ze over 'the point of no return', het punt waarop het verhaal onaf wendbaar een bepaalde richting op gaat. Dat punt is in Gewoon puur Emmaredelijk snel bereikt. Emma krijgt van haar baas de opdracht een dure Audi, een SQ7, voor een klant van Rotterdam naar Sma- bewaard. Tot op de dag van van daag. De laatste dertig jaar is er ruim onderzoek gedaan in het lang on opgemerkt gebleven archief in Londen. Directeur Perry Moree van de ZB Bibliotheek van Zee land werkte mee aan het project 'Seneca, die was trouwhertige' maandag 16 november 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Emma zegt hier en nu Jan van Damme Mario Molegraaf tetkerStiti KPlP"' Peter Knipmeijer: ma1/40x. 'ne ruimtezang- Uitgeverij crU, 52 pagina's, 17,50 euro. Johan Francke: Seneca die was trouwhertige. Brieven en een schoonschrift van Zeeuws VOC- personeel (1780-1781) - uitgave van ZB Bibliotheek van Zeeland, deel 8 in de reeks Perfectum- Praesens-Futurum, 80 pagina's, 6,95 euro. Esther Stui: Gewoon puur Emma - Uitgeverij Boekscout, 222 pagina's, 20,99 euro. Esther Stui uit Wissenkerke: ,,Er zat een verhaal in mijn hoofd, het moest er gewoon uit.'' foto ruben oreel Cover Seneca die was trouw hertige. FOTOZB BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND Brieven Sri een schoonschrift van Zeeuws VOC-personeel £1780-1781) t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27