Europarlement legt rekening eigen pensioentekort bij burger NIEUWS 13 Parlementaire verhoren over toeslagenaffaire gaan van start Voor het eerst in zijn lange politieke carrière wordt premier Rutte onder ede gehoord in de Tweede Kamer. En hij is niet het enige Haagse kopstuk dat de komende twee weken op de gril wordt gelegd over de toeslagenaffaire. De flitsenquête naar het schandaal met de kinderopvangtoeslag be looft een thriller te worden. Van daag gaat de parlementaire onder vragingscommissie Kinderopvang toeslag aan de slag. Met negentien verhoren verdeeld over acht dagen hoopt de Tweede Kamer inzicht te krijgen in hoe het kon gebeuren dat de doorgeslagen fraudejacht van de Belastingdienst duizenden ouders de vernieling in heeft geholpen. De vraag hoe de terugvordering van kinderopvangtoeslag zó kon ontsporen, leidt op het Binnenhof tot schaamte en verlegenheid. Ou ders raakten financieel aan de af grond doordat ze ten onrechte wer den aangeduid als fraudeur of dat ze als gevolg van een klein foutje enorme bedragen moesten terug betalen aan de fiscus. De affaire maakt ook zenuwach tig: veel politieke spelers die op het verhoorbankje plaatsnemen, zijn nog actief, van premier Mark Rutte tot voormalig staatssecretaris van Financiën Eric Wiebes - nu minis ter van EZK - en ex-minister van Sociale Zaken Lodewijk Asscher - nu PvdA-leider. Zij komen vol gende week aan de beurt. Deze week hoort een commissie onder leiding van CDA-Kamerlid Chris van Dam vooral ambtenaren. Van Dam zal zijn ervaring als poli tieman en officier van justitie goed kunnen gebruiken. In de commis sie zit ook SP-Kamerlid Renske Leijten, die de affaire mede aan het licht heeft gebracht. CDA'er Pieter Omtzigt, met wie Leijten daarbij optrok, zit niet in de commissie. ,,Het voordeel van deze commis sie is dat zij mensen onder ede hoort en alle documenten kan vor deren'', zegt Omtzigt. De verhoren moeten licht verschaffen over de Fiscus vorderde jarenlang bij kleine fouten de hele toeslag terug vraag wie wanneer wist dat er iets gruwelijk misging en hoe het kan dat interne signalen werden gene geerd of de politieke top nooit be reikten. Zo dook onlangs nog een intern memo op uit 2017, waarin werd gesteld dat ouders gecompen seerd moesten worden. Daarmee is niets gedaan. De commissie heeft de schrijver van dat memo, top ambtenaar Palmen-Schlangen, halsoverkop opgeroepen. Zij ver schijnt morgen. Omtzigt: ,,In plaats van dat het advies gewoon werd uitgevoerd, werd het verborgen en werden twee commissies ingesteld die gin gen onderzoeken of er dingen fout waren gegaan en of mensen moes ten worden gecompenseerd. Die vraag had de eigen topjurist allang beantwoord met een helder ja.'' Ook dook er een document uit 2009 op, waarin de landsadvocaat stelde dat de fiscus proportioneel moest terugvorderen. Als mensen een kleine fout - van bijvoorbeeld 100 euro - hadden gemaakt bij het aanvragen van kinderopvangtoe- slag, moest niet de toeslag van een heel jaar, soms tienduizenden euro's, worden teruggevorderd. Omtzigt: ,,Toch vorderde de fiscus jarenlang bij kleine fouten niet het foutbedrag plus een boete terug, maar de hele toeslag.'' Broedkamer Vandaag verschijnt onder anderen Hans Blokpoel. Deze voormalig di recteur Belastingen bij de Belas tingdienst was in de periode 2010 2016 verantwoordelijk voor de digi talisering bij de fiscus. Hij was op richter van de beruchte 'Broedka- mer', een afdeling die de fraudebe strijding deels uit handen nam van inspecteurs door computersyste men te koppelen. Dat mensen in de klem kwamen doordat in systemen automatisch een vinkje achter hun naam kwam te staan, komt mede door deze inmiddels opgeheven Broedkamer. Volgende week komen de poli- tieke bazen aan de beurt. Bij de PvdA zijn ze zich ervan bewust dat Asscher in het verhoor op glad ijs kan komen. Hij was als minister verantwoordelijk voor de kinder- opvangtoeslag. Gestamelde ant woorden of plots opkomend ge heugenverlies zullen afbreuk doen aan het imago van de lijsttrekker. Dat geldt ook voor VVD-lij sttrek- ker Rutte, die volgende week don derdag als laatste wordt gehoord. De premier was voorzitter van de Ministeriële Commissie Aanpak Fraude. Die werd na de zogeheten Bulgarenfraude in Ruttes tweede kabinet opgericht. Na die toesla genfraude heerste in Den Haag een klimaat van 'harder aanpakken'. Half december komt de commis sie met haar eindverslag. Nog voor de verkiezingen van 17 maart zal de Tweede Kamer erover debatteren. Mark van Assen Brussel Het gaat om een fonds voor een vrijwillig aanvullend pensioen, dat in 1990 in het leven is geroe pen. Hieruit krijgen 751 (oud-)par- lementariërs een uitkering. Deze kan oplopen tot 6000 euro per maand, bovenop de bestaande pensioenvoorziening. Het tekort bedraagt nu 350 miljoen euro. De regeling stamt uit een tijd waarin parlementariërs uit de ver schillende EU-lidstaten niet het zelfde verdienden en dus ook niet hetzelfde pensioen kregen. Toen de salarissen in 2009 werden ge lijkgetrokken, werd het fonds overbodig en gesloten. Het Euro- parlement gaf toen de garantie dat de uitkeringen overeind blijven en dat tekorten worden aangevuld. Het tekort is mede tot de huidige omvang opgelopen doordat de hoogte van het rendement tevoren was vastgesteld. De verwachting is dat het fonds in 2024 niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. Volgens het Bureau van het Euro parlement dat verantwoordelijk is voor het budget, moet dit tekort voor rekening komen van de belas tingbetaler. Er is namelijk, zo rede neert het bureau, in het verleden een garantie afgegeven en die moet worden nagekomen. ,,Dit kan natuurlijk niet", zegt Eu roparlementslid Wolters. ,,Dit is een lijk in de kast waarover nie mand het wil hebben. Het speelt al lang, maar er komt geen duidelijk heid. Het is nooit helder geweest welke verplichtingen het parle ment heeft." Wolters vroeg consultancybe- drijf Westerbrink uit te zoeken of dit wettelijk gezien kan. De con clusie is duidelijk nee. 'De garantie van het Europarlement voor een pensioen van een vast bedrag is wettelijk en financieel niet houd baar', staat in het rapport, en ook: 'Europarlementariërs kunnen zich niet beroepen op beloftes die des tijds zijn gedaan.' Om te voorkomen dat die reke ning van 350 miljoen euro of meer op het bord van de burger komt te liggen, zijn er wat Wolters betreft drie opties. ,,Korten op de uitke ring, een heffing doorvoeren of zeggen 'sorry jongens, dit is niet meer houdbaar' en het fonds liqui deren.'' Wolters presenteert haar bevindingen vandaag in de com missie Begrotingscontrole. De vrolijkste cadeaus voor de feestdagen! Bekijk alle deals op DonaldDuck.nl maandag 16 november 2020 Flitsenquête kan thriller worden Laurens Kok Hans van Soest Den Haag —Pieter Omtzigt, CDA-Kamerlid De belastingbetaler dreigt te moeten opdraaien voor enorme tekorten bij een pensioenfonds voor Europarlementariërs. Eu roparlementariër Lara Wolters (PvdA) noemt dit onacceptabel. ,,Als je wil dat mensen in het Europarlement blijven geloven, moet dit onmiddellijk van tafel.'' Het tekort op de pensioen regeling bedraagt nu al 350 miljoen euro. Tweede Kamer Winterboek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13