EUWS 11 verbaasde. We hadden het over de fi nanciële crisis en de inspanningen van minister Paulson om het red dingsplan voor de banken op te zet ten nu TARP (het economisch redddingsplan na de kredietcrisis, red.) door het Congres was aangeno men. 'Het goede nieuws is, Barack,' zei hij, 'dat we straks, als jij presi dent wordt, alle echt moeilijke zaken al voor je hebben aangepakt. Je kunt straks met een schone lei beginnen.' Even was ik sprakeloos. Ik sprak re gelmatig met Paulson en wist dat een domino-effect van omvallende banken en een wereldwijde econo mische crisis nog steeds niet uitge sloten waren. Ik keek de president aan en dacht aan alle verwachtingen en overtuigingen die hij met zich mee had gedragen de eerste keer dat hij als net verkozen president de Oval Office was binnengestapt. En dat hij vast net zo verblind was geweest door de lichte ruimte, en net zo graag als ik de wereld ten goede had willen veranderen. En dat hij net zomin als ik wist of de geschiedenis zijn presi dentschap als een succes zou bestem pelen of niet. 'Het vereiste heel wat moed van uw kant om TARP erdoorheen te krij gen,' zei ik uiteindelijk. 'Om tegen de publieke opinie in te gaan en tegen heel wat mensen binnen uw eigen partij, met het oog op het wel zijn van het land.' Die woorden wa ren in elk geval waar. Ik zag er het nut niet van in om er meer over te zeggen. zijn om de naam George W. Bush te typen), of gewoon uit fatsoen: hij had de transitie prima laten voorberei den. Handboeken Elk kantoor in het Witte Huis gaf mijn team gedetailleerde handboe ken. Zijn medewerkers waren be schikbaar om met hun opvolgers te praten, vragen te beantwoorden en de opvolgers mochten zelfs met hen meelopen tijdens hun dagelijks werk. Barbara en Jenna, de dochters van Bush die toen jongvolwassenen wa ren, pasten hun agenda aan om Malia en Sasha hun eigen rondleiding te geven langs de 'leuke' plekjes van het Witte Huis. Ik nam me voor om mijn opvolger later op dezelfde manier te helpen bij de transitie. De president en ik bespraken tij dens dat eerste bezoek een breed scala aan onderwerpen: de economie en Irak, de media en het Congres. En hij bleef daarbij voortdurend zich zelf, met zijn schertsende en enigs zins ongedurige karakter. Hij gaf me zijn onomwonden mening over een aantal buitenlandse leiders, waar schuwde me dat mensen in mijn ei gen partij me uiteindelijk de meeste hoofdbrekens zouden bezorgen, en stemde er vriendelijk mee in om nog voor de inauguratie een lunch te or ganiseren voor alle nog in leven zijnde presidenten. Ik was me ervan bewust dat er grenzen zijn aan de openheid van een president als die met zijn opvol ger praat: met name iemand die zo kritisch was geweest over veel van wat hij had gedaan. Ik besefte ook dat mijn aanwezigheid in het kantoor dat hij binnenkort zou verlaten, ondanks zijn opgewektheid, lastig was voor president Bush. Ik volgde zijn voor beeld en ging niet te diep op het be leid in. Voor het grootste deel luis terde ik alleen naar hem. Slechts één keer zei hij iets wat me maandag 16 november 2020 GO Een beloofd land, Barack Obama, 864 pagina's, ISBN: 9789048840748, 45 euro, ver schijnt morgen bij Hollands Diep. Barack en Michelle Obama hebben een onderonsje, kort voor het feest ter ere van de inauguratie in 2009. FOTO WITTE HUIS Obama met zijn dochters Malia (l) en Sasha in de zuilengalerij van het Witte Huis. foto witte huis Obama en zijn vicepresident Biden zijn blij dat Obama's zorgwet is aangenomen. foto pete souza Obama kijkt vol bewondering om zich heen terwijl president Bush een rondleiding geeft. FOTO ARUN CHAUDHARY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11