10 NIEUWS Trump wijkt niet VOORPUBLICATIE MEMOIRES OBAMA De president kwam gisteren via Twitter met de mededeling dat Joe Biden 'de verkiezingen heeft ge wonnen, omdat ze zijn gemanipu leerd'. Een anonieme functionaris van het Witte Huis zei in een re actie daarop dat dit 'best wel eens' kon betekenen dat Trump gaat toegeven dat hij verloren heeft. Die liet onmiddellijk daarna we ten dat dit geenszins het geval is: 'Wij gaan winnen!' (in hoofdlet ters). Trump liet zich zaterdag heel even zien tijdens een demonstra tie van zijn aanhangers in Was hington. Hij gaf geen toespraak, maar wuifde vanuit zijn auto, op weg naar een partijtje golf. Rond het Witte Huis waren tienduizen den mensen bijeen om te protes teren tegen de verkiezingszege van Joe Biden. Kayleigh McEnany, Trumps woordvoerder, sprak van een miljoen demonstranten, maar volgens Amerikaanse media is dat zwaar overdreven. De demonstratie begon rustig, Alle stemmen geteld maar ontaardde uiteindelijk toch in vechtpartijen tussen voor- en tegenstanders van de president. Er werden twintig mensen opge pakt, er viel een gewonde bij een steekpartij en twee agenten liepen verwondingen op. Onder Trumps aanhangers bevonden zich ver schillende extreemrechtse groe pen, zoals de Proud Boys en de Oath Keepers. De beruchte com plotdenker Alex Jones hield een toespraak. Intussen raakt het team van Joe Biden steeds gefrustreerder, om dat het nog steeds niet in staat wordt gesteld zich voor te berei den op het nakende president schap. Normaal gesproken mogen in deze periode tussen de verkie zingen en de eedaflegging (op 20 januari) de 'president-elect' en zijn medewerkers aanschuiven bij onder meer veiligheidsbriefings. Zo werd Trump in 2016 bijgepraat door Barack Obama over de be langrijkste kwesties. Langzaam maar zeker wordt ook in Republikeinse kring de druk opgevoerd om de nederlaag te erkennen. John Bolton, ooit Trumps Nationale Veiligheidsad viseur maar nu verguisd, zegt ronduit dat de president de ver kiezingen verloren heeft. ,,Zijn be schuldigingen van fraude missen elke grond.'' Ook Biden zelf liet van zich ho ren. Hij riep Trump op om actie te ondernemen tegen de sterk oplo pende coronabesmettingen. De Democraat zeg dat er elke dag dui zend Amerikanen sterven, terwijl een federaal beleid 'jammerlijk ontbreekt'. Viroloog Anthony Fauci, de baas van het Ameri kaanse RIVM, deed eveneens een duit in het zakje. Volgens hem heeft Trump 'al maanden' geen coronabijeenkomst in het Witte Huis bijgewoond. Dit weekend klonken er waar schuwingen voor een derde golf. De afgelopen week kwamen er elke dag ruim 145.000 besmettin gen bij. Morgen verschijnt Een beloofd Land, het eerste deel van de presidentiële memoires van Barack Obama. Het boek komt uit in 24 talen, en alleen de oplage van de Amerikaanse eerste druk is al drie miljoen. Het moment van verschijnen is lang geleden vastgesteld, maar blijkt nu pikant. In deze voor Nederland exclusieve voorpublicatie beschrijft de net gekozen president Obama zijn eerste bezoek aan de Oval Office, waar de vertrekkende president George W Bush hem opwacht. Mijn eerste bezoek aan de Oval Office vond enkele dagen na de verkiezin gen plaats, toen Michelle en ik in na volging van een lange traditie door president Bush en zijn vrouw Laura werden uitgenodigd voor een rondleiding door onze aanstaande woning. Michelle en ik reden met een auto van de geheime dienst over de gebogen weg rond de South Lawn naar de ingang van het Witte Huis en we probeerden het feit te verwerken dat we hier over nog geen drie maan den zouden wonen. Het was een zonnige, warme dag; de blaadjes zaten nog aan de bomen en de planten in de Rozentuin ston den nog volop in bloei. De lange herfst van Washington was een wel kome afwisseling voor ons, want het was in Chicago al snel koud en som ber geworden. Daar blies de pool- wind de bladeren al van de bomen, alsof het ongebruikelijk milde weer dat we tijdens de verkie zingsavond hadden gehad enkel deel uitmaakte van een uitgebreid decor dat na de feestelijkheden zo snel mo gelijk moest worden afgebroken. De president en First Lady Laura Bush verwelkomden ons bij de South Portico en na het verplichte zwaaien naar de verzamelde media liepen president Bush en ik naar de Oval Office, terwijl Michelle met me vrouw Bush thee ging drinken in de woning. Na het fotomoment bood een jonge bediende me iets te drin ken aan en de president nodigde me uit om te gaan zitten. 'En,' vroeg hij, 'hoe voelt het?' 'Het is heel wat,' antwoordde ik lachend. 'Dat weet u vast nog wel.' 'Yep, inder daad. Het lijkt alsof het gisteren was,' zei hij en hij knikte met nadruk. 'Weet je, het is een hels karwei waar je straks aan begint. Met niets te ver gelijken. Je moet jezelf er gewoon aan herinneren dat je dankbaar mag zijn voor elke dag dat je dit meemaakt.' President Bush deed er alles aan om de elf weken tussen mijn verkie zing en zijn vertrek soepel te laten verlopen. Of dat kwam door zijn res pect voor de functie, door wat hij van zijn vader had geleerd, door slechte herinneringen aan zijn eigen transi tie (er waren geruchten dat sommige medewerkers van Clinton de letter w van de toetsenborden van hun com puters hadden gehaald net voor ze vertrokken, zodat het moeilijk zou maandag 16 november 2020 GO Trump-aanhangers, leden van de Proud Boys raken tijdens een demonstratie in Washington slaags met de oproerpolitie. foto afp Chaos in VS neemt verder toe Heel even leek het dat Donald Trump zijn nederlaag had toe gegeven, maar het bleek een vergissing. 'Ik geef NIKS toe. Deze verkiezingen zijn gemani puleerd', tweette hij. De chaos en onzekerheid in de Verenigde Staten duren voort. Mark van Assen Rotterdam/Washington Biden heeft hetzelfde aantal kiesmannen als Trump in 2016. 306 Biden 270 Trump 232 Nevada 6 Pennsylvania North Carolina Alaska Georgia Obama's eerste bezoek aan het Witte Huis 'En hoe voelt het?' vroeg George Bush Obama in zijn jeugd met zijn moeder Ann Dunham. De jonge Ba- rack in de weer met een honkbalknuppel. FOTO'S FAMILIEARCHIEF OBAMA V X'-i ar# sP Bush ontvangt de net gekozen Obama in de Oval Office. FOTO WITTE HUIS ERIC DRAPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10