En toen stond Thierry Baudet ineens op zijn stoep, eind 2016. Of Theo Hiddema toch niet (en zo ging het echt) alsje-alsje- alsje-alsjeblieft bij Forum voor Democratie wilde. Strafrechtadvocaat Hiddema (76) was niet lang ervoor zijn vrouw verloren, 'of zeg maar rustig mijn hele wereld', dus eigenlijk wel toe aan een nieuw begin. ,,Ik liep in een wolk van ongeluk.'' En wat bleek: zijn politieke loopbaan is bijna vier jaar later in alles zo therapeu tisch gebleken als hij hoopte, concludeert Hiddema. ,,Het was wel shocktherapie van jewelste. Ik werd het land ingesleurd door zo'n stokebrand als Baudet. Al die zaaltjes, al die mensen. En ineens heb je overal een stoet camera's en microfoons voor je neus. Maar hij was een vrolijke noot en die zoek ik altijd.'' Dus is de strafrechtadvocaat/BN'er/pro- vocateur nu beroepspoliticus. De helft van de tweemansfractie in de Tweede Kamer namens Forum voor Democratie. En hij staat op de kieslijst voor de volgende verkiezingen. ,,Ik begeef mij nog fris en fruitig op de werkvloer.'' Op het Binnenhof oogt Hiddema soms wat verdwaald. Dan drentelt hij door de gangen, in eigen tempo, niet zelden rich ting het wat verscholen rookhok. Hij lijkt soms een toeschouwer tussen deelnemers. In de vergaderzalen beperkt hij zich tot onderwerpen die zijn 'affiniteit' hebben, zoals strafrecht en immigratie. Zo mist hij nogal eens een debat. ,,Ik weiger plechtige teksten te uiten over onderwerpen waar van ik de materie nauwelijks machtig ben en waarvoor ik mij niet gekozen weet.'' En hoewel hij en Baudet soms twee koppen aan één dier lijken, is Hiddema toch vaak alleen te zien. ,,Ik ben tot afzon dering voorbestemd. Dat is mijn biologi sche behoefte. Baas op eigen erf. Ik ben geen mensenmens. Ik kan in groeps verband functioneren, maar ben op mijn privacy gesteld. Dat valt nu niet meer mee. Mensen schieten me aan. Maar ze moeten niet aan mij komen. Niet te dicht op me. En dat doen ze zelfs nu wel. Massaal. Klap op de schouder, selfies. Ik kan daar niet tegen.'' ,,Nou, niet gepast. Ook tegen mensen die mij waarderend willen toespreken. Dan zie ik er een in mijn ooghoek en kijk ik al met zo'n blik van 'o, daar heb je er weer een'. Doe nou even aardig, leg ik mezelf dan op. Maar vaak mislukt dat in een reflex. En dan heb ik spijt. Ik wil die mensen niet als minderwaardig sujet van me afschudden.'' ,,Ja, kijk, daar hangt de camera'', zegt hij wijzend naar de hoek van zijn huiskamer. ,,Ik mag niet meer voor mijn raam staan thuis, maar dat verdom ik. Ik heb mij de pleuris gewerkt om dit mooie huis te kopen, zo aan de Amsterdamse gracht. Een plek waar j e gedachten tot rust kunnen komen. Die sfeer van reflectie. Dit is de kroon van waar je kunt wonen als mensen kind. Dan wil ik mijn raam niet kwijt. En dik glas gaat niet, want dat mag niet van de linkse vereniging van eigenaren.'' Met een lachje: „Aardige mensen hoor.'' „Sodemieter op. Die eenzame gek houd je toch niet tegen.'' Het was zijn echtgenote Gerrie die hem op het spoor van Baudet zette. ,,Da's een leuk joch, Theo'', had ze eens opgemerkt. Hiddema: ,,En hij woont om de hoek, hè?'' Hij was eens gaan luisteren bij een van zijn discussieavonden in het grachtenpand keldertje waar Forum werd geboren als denktank en later partij werd. Zo kwam hij 'langzaam in het net terecht'. In zekere zin is het een reddingsboei geweest. In 2016 had hij maandenlang zijn liefde Gerrie verzorgd, die leed aan kanker. 10 Hoe gaat u daar mee om? U wordt ook enigszins beveiligd? Bent u weleens bang?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 90