Kies deze ijzersterke overlevers voor je urban jungle Droom je van een groen interieur, maar lijken planten bij jou altijd te verpieteren? Met deze onverwoestbare kamerplanten en basistips maak je van jouw woonkamer een urban jungle. 26 GROOT Kies eerst de plek, dan de plant Dit is dé truc om het jezelf gemakkelijk te maken: loop rond in huis, beslis waar je een plant wilt en kies de plant die op die plek past. Niet andersom. Een keukenraam op het oosten, de zonnige eetkamer of je donkere slaapkamer? Voor een plek in de volle zon heb je iets nodig dat dol is op hitte en droogte, zoals cactussen en vetplanten. In een vochtige badkamer met weinig licht of in een donkere hoek gedijen varens. Elke plek daartussen is voor de meeste planten geschikt. Check vooraf op het etiket hoeveel licht de plant nodig heeft en vraag advies in het tuincentrum. Verpot meteen Geef je nieuwe planten een kickstart en verpot ze meteen na aankoop, want die arme planten staan al veel te lang in hun kweekpot. Koop de nieuwe pot minstens één maatje (maximaal 20 procent) groter. De ideale bloempot voor je kamerplant is een terracottapot met een of meer gaten onderin en een bijhorend schaaltje. In zo'n stenen pot kunnen de wortels ademen en raken ze het teveel aan vocht snel kwijt. Zet je je plant liever in een sierpot zonder gaten, strooi dan een laag grind of hydrokor- rels onderin en zet daar de kweekpot op. Geef je plant meteen de juiste plek en verhuis hem daarna zo weinig mogelijk. Dat levert stress op en veroorzaakt telkens een groeistilstand. Zet liever meerdere planten bij elkaar dan hier en daar een eenzaam exemplaar. Planten die sa men staan, voelen zich gelukkiger en creëren een gunstiger, vochtiger microklimaat. Geef weinig water Hoewel water geven zowat het simpelste klusje lijkt dat er bestaat, is het toch doods oorzaak nummer één bij kamerplanten. Er sterven veel meer planten van te veel dan van te weinig water. Hoe weet je wanneer het te veel is? Duw je vinger lichtjes in de grond. Voelt de aarde nog vochtig aan, wacht dan met water geven. Kies een vaste dag uit om te controleren of je plant water nodig heeft, bijvoorbeeld op zaterdag. Staat er een uur na het water geven nog water in het schaaltje, gooi het dan weg, je plant heeft genoeg. Geef altijd water in de schaal; als je op de aarde giet, wordt die op termijn een harde korst. Vanaf nu gaan je kamerplanten in winter- rust. Geef ze minder vaak water; voor de meeste kamerplanten is elke veertien dagen prima. Je planten hebben ook voeding nodig, om sterk en gezond te blijven. Meng elke twee tot drie weken, in de winter eens per maand, een dopje vloeibare voeding voor kamerplan ten door het water. Benevel met regenwater 's Winters droogt je huid in huis snel uit. Dat geldt ook voor je kamerplanten, zeker die met fijne blaadjes. Vul de plantenspuit met regenwater (kalkrijk leidingwater laat ontsierende witte vlekken achter op de blade ren), laat op kamertemperatuur komen - van koud water krijgen planten een shock - en verwen je planten met een fijne waternevel. In de winter mag dat gerust elke week! Cactussen en vet planten sla je over. Haal af en toe het stof van de blade ren. Daarvan raken hun huidmondjes verstopt, waardoor ze minder licht kun nen opnemen en minder goed groeien. Veeg de bladeren voorzichtig schoon met een vochtig microvezeldoekje met regenwater. Of zet ze een uurtje buiten in de regen. In de winter neem je ze mee onder de douche. Cac tussen en andere planten met stekels stof je af met een afwasborsteltje. KLEIN ZATERDAG 14 NOVEMBER 2020 GO LAURENCE MACHIELS Zet meerdere exemplaren bij elkaar. Planten die samen staan, voelen zich gelukkiger. Grote planten kunnen vaak beter tegen milde verwaarlozing dan kleine. Bovendien stellen soor ten met grote bladeren zich gauw tevreden met minder licht: hoe donker der het blad, hoe minder ze nodig hebben. Ficussen zoals Ficus americana Tresor en Ficus lyrata zijn sterke overlevers die meteen voor veel volume en groen zorgen. Ook de gatenplant (Mon- stera deliciosa) en Philodendrons zijn betaalbare aanraders voor beginners, i Zet een minder span nende, maar ijzersterke Zamioculcas, sanse veria of kentiapalm (Ho- wea forsteriana) in een opvallende pot. De plant is meteen minder saai. i Makkelijke blikvangers voor een plek met meer licht, maar geen directe zon zijn de watercacao (Pachira aquatica) en olifantspoot (Beaucar- nea recurvata). i Koop als leek geen stip- penbegonia (Begonia maculata Wightii) of paradijsvogelplant (Strelitzia). Die zijn voor ervaren groene vingers. De sanseveria wil af en toe met je douchen Niet genoeg plek voor een grote plant? Kies wat minder volumineuze basics die tegen een stootje kunnen, zoals de graslelie (Chlorophytum comosum). Die groeit makkelijk en maakt snel kleintjes. Epipremnum aureum is een ijzersterke slinger plant die je kunt ophan gen of in de hoogte leiden - ideaal als je niet veel plek hebt. De pannenkoekenplant (Pilea peperomioides) produceert graag klein tjes die je kunt uitdelen. Een kamer waar de zon 's middags direct binnen valt, is de gedroomde plek voor cactussen en vetplanten. De keuze is enorm! Crassula Hotten tot heeft een grappig 1 rastakapsel, de don zige blaadjes van 1 Kalanchoe tomen- v| tosa zijn aaibaar en Kalanchoe thyrsi- flora heeft fascine rende vetbladeren, als schoteltjes zo groot. 1 Vul cactussen en vet planten aan met lucht- planten (fyten). Die hoe ven nooit water, hooguit wat waternevel - je kunt echt niets verkeerd doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74