Gun je tuin een rijker leven met een fraaie stapelmuur Reserveer tijd voor jullie tweeën in je agenda Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Praat online met een professional 23 Veel te wieden valt er niet meer in november, maar te bouwen des te meer. Zoals een stapelmuurtje. ,,Om echt contact te maken met je partner tijdens een date night thuis, is het belangrijk dat je iets actiefs doet. Je kunt bijvoor beeld een tantraboek kopen en daar met z'n tweeën doorheen gaan of een online yogacursus volgen. Je kunt ook voorstellen om een blokje om te rennen, samen te picknicken in de huiskamer of elkaar een half uur in de ogen aan te staren als sociaal experiment. Als je maar bewust kiest voor actieve tijd met elkaar. Natuurlijk moet je af en toe serieuze gesprekken met elkaar voeren, maar mensen blijven soms hangen in het eindeloos praten over problemen. Terwijl het belangrijk is dat je ook fijne momenten samen beleeft. En om te zorgen dat het fijne moment echt ontstaat, moet je die actieve tijd met elkaar in de agenda blokken. Net zoals je dat doet met een etentje buiten de deur. Als je dat vergeet, zul je zien dat je snel toch weer op de bank gaat hangen. Terwijl onderhoud noodzakelijk is voor een fijne relatie.'' Twijfel je of je relatie coronabe- stendig is? Zorgeloosch Founda tion opende met onder andere PsyNed (Psychologen Nederland) en Zorg van de Zaak een advieslijn. ,,We richten ons op mensen bij wie de relatie onder druk staat. Die door dat ze thuis zitten bijvoorbeeld zien hoe slecht het gaat of zelfs besloten hebben om te scheiden. Het doel van de Zorgeloosch Foundation is vecht- scheidingen voorkomen'', zegt woordvoerder Maxim van Oostrum. ,,We geloven dat een laagdrempelig middel daarbij kan helpen in deze coronatijd. Wie zich aanmeldt, krijgt een gratis consult van een professio nal op relatiegebied. Afhankelijk van de hulpvraag is dat een therapeut of een mediator. De professional luis tert naar het verhaal en geeft advies. Soms verwijst hij door naar een relatietherapeut in de buurt of stuurt hij folders. We hebben niet de illusie dat je met één telefoontje een relatie kunt redden of een echtscheiding kunt voorkomen. Wel merken we dat het mensen al helpt als ze hun hart kunnen luchten. Soms is het advies simpel: zorg dat je iedere dag naar buiten gaat. Zodat je ook in deze periode tijd zónder elkaar hebt. We merken dat best veel mensen hele maal niet willen scheiden, maar wel hulp nodig hebben. Zo'n telefonisch consult kan de eerste stap zijn naar meer ontspanning in de relatie.'' Maak een gratis belafspraak via hulpmetierelatie.nl Wat vroeger een muurtje heette, draagt nu vaak een modieus etiket als ecomuur of biomuur. Dat betekent weinig, maar je ziet wel dat de eige naar met zijn geknutsel niet alleen een kering of afscheiding wil maken, maar tegelijk een goed tehuis voor planten en dieren. Spinnen, mieren, pissebedden, duizendpoten, metselbijen en andere wriemelende schepselen leven in en op een verweerde muur. Luxe muren met een ambitieuze spouw worden bewoond door wezels, winterkonin kjes en vleermuizen. Liefst ook door muizen en ratten, want wezels leven niet van de lucht. Planten als muur bloem, muurleeuwebek, muurpeper, muurfijnstraal en steenbreekvaren groeien in de voegen. Een voorwaarde voor een rijk plan ten- en dierenleven is dat de muur nooit uitdroogt. Een echte ecomuur zal dus bijna altijd een keermuur zijn die permanent vochtig wordt gehou den door de achterliggende grond. Tot ongeveer een halve meter hoogte kan een muurtje worden gesta peld; daarna wordt de druk van de grond zo groot dat metselen nood zakelijk is. Bij stapelen is het voor de stabiliteit van belang dat de muur iets achterover leunt. Dit om snel begroeid en desge wenst kun je dat proces versnellen door af en toe een plantje in kieren en spleten te duwen. In een vochtig muurtje zaaien varens zich van zelf. Maar of de duvel ermee speelt zaaien altijd de ongewenste planten zich als eerste in je bouwwerk: brandnetels, kweekgras en - erger - bomen als esdoorns. Bij het uittrekken van een zaailing van een esdoorn loop je grote kans dat de halve muur mee komt. Wie daar bang voor is kan be ter metselen, waarbij je de fundering niet moet vergeten. Meng leem, tuin aarde of turfmolm door de metsel specie. Dat komt de stevigheid niet ten goede, maar de muurbegroeiing wel. Binnen drie jaar kan een gemet seld keermuurtje eruit zien alsof het er honderd jaar staat. Wat op jouw muur kan groeien, wordt bepaald door de ligging. Op een noordmuur groeien veel varens, zoals de muurvaren, blaasvaren en steenbreekvaren, maar ook de gele helmbloem houdt van het noorden. Zuidmuren drogen snel uit en wor den zo warm dat maar weinig plan ten erop willen groeien. Muurfijn- straal en spoorbloem gedijen er wel. En vlinders warmen zich 's morgens aan de stenen voordat ze wegfladderen. Muur- leeuwebek en huis- look groeien overal. Westmuren komen enigszins overeen met zuidmuren, en oostmuren met noordmuren. Op het noorden maakt het niet uit of de muur in dure metselsteen is uitgevoerd of in goedkope beton- klinkers of gebroken stoeptegels. Daar groeien varens en mos zo weelderig dat het bouw werk binnen de kortste keren schuil gaat onder begroeiing. ZATERDAG 14 NOVEMBER 2020 Relatiecoach Tim Veninga adviseert om samen iets actiefs te doen en om iets nieuws te leren. Wat het ook is, samen iets nieuws leren creëert een gevoel van verbondenheid. Als je een nieuwe yoga-pose uitprobeert ziet dat er vaak onhandig uit. Zo'n moment zorgt al voor lol in de kamer. Je beleeft een soort avontuur. Op mannengeheim.nl deelt Tim Veninga reiatietips. Voor een noordmuur: Steenbreekvaren omvallen te voorkomen. Stapelmuurtjes raken Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71