Politie luidt de noodklok over eigenmachtig optreden tegen 'Ik moet mijn kinderen beschermen, zij zijn de toekomst 16 ,,We moeten onze kinderen beschermen", stelt het toenemend aantal pedojagers in Nederland. De reclassering vreest dat ze met hun acties het tegenovergestelde bereiken. De klopjacht op kindermisbruikers in ons land loopt uit de hand, waarschuwt de politie. Een inkijkje in de wereld van de jagers en de opgejaagden. YOLANDA SJOUKES aarten (40) slaapt slecht sinds hij door Tilburgse pe- dohunters is gepakt. Er is geen bewijs van kindermis bruik door Maarten, zegt de politie. Toch staat zijn ge zicht herkenbaar in een on line video: ,,Mijn leven is naar de klote." Jori van de Wiel (29) is een van de hunters die Maarten op woensdagavond 21 oktober op de Tilburgse Westermarkt aanhield. Maarten werd geboeid, gefilmd en tegen de grond ge werkt. Jori en zijn groep hadden doorgekregen dat Maarten had gechat met een 14-jarig meisje. Ook Van de Wiel slaapt slecht. De jonge vader kan niet tegen onrecht, zegt hij. Hij heeft een missie. ,,Ik moet onze kinderen be schermen. Onze kinderen zijn de toekomst." Pedojagersgroepen schieten als paddestoelen uit de grond. Net als de Tilburgse Made Guys Brotherhood, de groep waar Van de Wiel deel van uitmaakt, jagen zij op pedofielen. Soms zijn het net privélegertjes, gestoken in uniform met de eigen groepsnaam erop. Via chatsites doen deze jagers zich voor als tienermeisjes en lokken ze mannen. Als de ge lokte man geluk heeft, wordt hij aan de politie overgedragen. Een jager in een online video te gen een buitgemaakte 'pedo': ,,Je moet blij zijn dat je ons tegenkomt. Er zijn andere teams die je tot aan de grond gelijk hadden gemaakt." Er wórden mannen in elkaar gemept, be dreigd of gechanteerd door pedojagers. Hoe vaak dit voorkomt is onbekend. Aangifte doen is moeilijk uit schaamte of angst. De mannen in kwestie weten dat ze niet met een minderja rige hadden moeten chatten en afspreken - ook al was het fake. Onderduiken De jacht op kindermisbruikers door burgers loopt uit de hand, stellen de bazen van de lan delijke politieorganisatie en het Openbaar Mi nisterie. In Doesburg moest deze week een man onderduiken, omdat hij online als kinder misbruiker bekend is gemaakt. Stop met pedohunten, is vanaf nu de bood schap van de politie en het Openbaar Ministe rie. Tips zijn welkom, maar de samenwerking met burgers in de opsporing wordt voor dit on- derwerp in de ban gedaan.,,We hielden de deur open voor goede initiatieven, maar we hebben die niet gevonden", zegt woordvoer der Simen Klok. Tilburger J ori van de Wiel is ervan overtuigd dat hij en zijn medejagers met Maarten een kindermisbruiker hebben ontmaskerd. Poli tiewoordvoerder Willem van Hooijdonk: ,,Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat hij (Maarten, red.) geen strafbaar feit heeft ge pleegd." Maar wat is er dan wel gebeurd die woens dagavond? Het politieonderzoek wijst uit dat Maarten twee keer heeft gechat. De eerste keei met een 14-jarig meisje. Waarom chat een 40- jarige man met een 14-jarig meisje? Maarten:j ,,Zo zit het niet. Ik zat op Bigo (een sociale netwerkapp met livestreams, spellen en chatrooms, red.). Daar kun je broadcasten en live chatten en een team vormen." Het was op Bigo, zegt Maarten, dat hij in gesprek raakte met het meisje. Het gesprek was volgens pedohunter Jori van de Wiel schunnig. Maarten ont kent: ,,Daar is niks van waar." Hij zegt het gesprek snel te hebben afgekapt: ,,Ik vertrouwde het niet." Kort daarna chat Maarten met een vol wassen vrouw, bevestigt de politie. Die lokt hem naar de Tilburgse Westermarkt. ,,Die chat ging erover dat ze twee jointjes wilde", zegt Maarten. Eenmaal op de Westermarkt gaat het mis. Politiewoordvoerder Van Hooijdonk: ,,Daar wordt hij door een grote groep mannen vastgepakt, zijn handen worden vastgebonden waarna hij door een voorbijganger wordt mis handeld." De voorbijganger die Maarten tegen het hoofd schopt, belandt een nacht in de cel en moet voorkomen wegens mishandeling. Maarten zelf wordt aan zijn verwondingen be handeld. Zijn telefoon wordt in beslag geno men omdat er volgens de hunters bewijs op zou staan. Die krijgt hij na een klaagschrift van zijn Bredase advocaat Jasper van Rijsber- gen snel terug. Van Rijsbergen: ,,Dat is voor mij een bevestiging dat er niets is gebeurd." Maarten is later die week gehoord op het bu reau. Hij is geen verdachte, zegt de politie. Ook is er geen sprake van een verleden op dit vlak, zoals de jagers denken. Van Hooijdonk: ,,Hij heeft geen relevante antecedenten op dit ge bied." Maaike Blok van Reclassering Neder- land begrijpt de hevige emoties van pedoja- gers: ,,Zij willen niet dat kinderen worden misbruikt. Dat is ook waar wij als reclassering aan werken." Het is een misverstand dat alle pedofielen kindermisbruikers zijn, zegt Blok ,,Eén tot drie procent van de mannen heeft pedofiele gevoelens. Driekwart van hen doet daar niets mee." Dat laatste percentage is afkomstig uit het boek Pedofielen en Misbruikplegers, auteur Jules Mulder was twintig jaar directeur van een forensisch-psychiatrische kliniek en was ook voorzitter van Stop It Now!, een instantie die kindermisbruik wil voorkomen door hulp te bieden aan mensen die worstelen met sek suele gevoelens voor minderjarigen of die zich zorgen maken over anderen die hiermee wor- ZATERDAG 14 NOVEMBER 2020 GO f Bezorgde] pedojagersj tarten de rechtsstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64