Compensatie voor vuurwerkhandelaren Brabantse ziekenhuizen moeten meer patiënten gaan verplaatsen 5 CORONA TWEEDE GOLF Staatssecretaris Stientje van Veldhoven kondigde gisteren na de ministerraad officieel aan dat de verkoop van bijna al het vuur werk met oud en nieuw in de ban gaat. Ook afsteken wordt deze jaarwisseling verboden. Alleen vuurwerk van categorie F1 blijft beschikbaar. Dit wordt ook kindervuurwerk, fopvuur- werk of schertsvuurwerk ge noemd. Het gaat om producten als sterretjes en knalerwten, die het hele jaar door in de schappen liggen. Vernietigen De handelaren die al een voor raad siervuurwerk hebben lig gen, hoeven die niet te vernieti gen. De compensatie is ook be doeld voor opslag of transport. ,,Het kan volgend jaar weer wor den verkocht", zegt Van Veldho ven. Volgens de branche vormt de opslag van al dat binnengeko men vuurwerk een probleem. Van Veldhoven ontkent dat die opslag gevaarlijk is. ,,Dat moeten handelaren nu ook doen. Maar er is ook capaciteit voor in het bui tenland." De vuurwerkbranche weet nog niet of de compensatie vol doende is. ,,We hebben ook be dragen van 60 a 70 miljoen euro voorbij zien komen en horen pas net dat het 40 miljoen wordt. We moeten goed gaan berekenen met welke kosten we worden geconfronteerd", aldus woord voerder Marcel Teunissen. Volgende week gaat de brancheorganisatie met de staatssecretaris om de tafel om alle vragen te bespreken. Want als er niet voldoende opslag- ruimte is, moeten ze het vuur werk dan vernietigen? Teunis sen: ,,We hebben geen idee." De vuurwerkbranche vreest ook dat mensen zich door het verbod zullen wenden tot ille gaal en daarmee levensgevaarlijk siervuurwerk. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) spreekt dat tegen. ,,Voor de politie wordt het gemakkelijker. Want er is een duidelijke lijn. Zij wilden dit al langer. Maar ik zeg daarnaast tegen mensen: 'Denk na.' De zorg moet echt ontlast worden, dus draag daar aan bij door een jaar over te slaan met vuurwerk." Boete Hij waarschuwde gisteren even wel dat een boete voor het afste ken 'minstens 100 euro' is. Dat betekent dat overtreders ook een strafblad kunnen oplopen. Voor bedrijven die illegaal vuurwerk opslaan of verkopen komt de prent vele malen hoger te liggen, aldus Grapperhaus. VVD-Kamerlid Erik Ziengs, die zich eerder verzette tegen een totaalverbod, wilde dat de regeling 'ruimhartig' zou zijn. ,,Ik ga ervan uit dat hier goed over nagedacht is. Belangrijk is wel dat het een eenmalig besluit is, alleen voor deze jaarwisseling. Dus kan ik me erbij neerleggen, want ook voor ons is de zorg belangrijk." naar kijken en de providers vragen om de filmpjes te verwijderen we gens smaad en laster. Mochten we zelf het idee krijgen dat iets helemaal mis gaat, dan kijken we er ook naar." Lucas: ,,Soms brengen wij deze mannen gewoon in veiligheid. Er is dus lang niet altijd sprake van dat zo iemand is aangehouden. Ik denk dat het goed is om dat te benadrukken." Dros: ,,Deze mythe is verre bezijden de waarheid en wil ik met kracht weerspreken. Dit zijn geen helden en het helpt helemaal niet." Dros: ,,Onze eerste indrukken zijn dat dit het effect is van coronaverve ling in combinatie met complottheo rieën over de overheid die betrokken zou zijn bij het in stand houden van pedofilie. Wat volstrekte nonsens is." Dros: ,,Ik vind het echt pittig. Ik heb met verbazing gekeken hoe dit zich ontwikkeld heeft en ben zeer ge schrokken van de ernst van de inci denten." Lucas: ,,Het is een zorgelijke ont wikkeling." Dros: ,,Ik herken me niet in deze vraag. Er wordt vaak onderzoek ge daan naar vertrouwen in de politie en daar komen we keer op keer goed uit. Het is een kleine groep mensen die dit doet. Eigen rechter spelen mag niet. Doe je dat wel, dan treden we tegen je op. We zijn er klaar mee." Dagelijks gaan zo'n tien Bra bantse patiënten naar Gronin gen, Friesland of Drenthe: de regio's waar de besmettings- cijfers veel lager liggen. ,,Dat wil len we niet, maar het moet. De reguliere zorg komt nog altijd te veel in de knel", zegt voorzitter Bart Berden van het Regionaal Overleg Acute Zorg in Brabant. Hoewel er deze week landelijk een lichte daling in het aantal besmettingen te zien leek ten opzichte van vorige week, mer ken de ziekenhuizen in Brabant daar weinig van. Het aantal coro napatiënten is nog altijd zo hoog dat er zo'n 40 procent van de operaties wordt afgezegd. ,,Van de 1700 patiënten met corona hebben wij er in Brabant nu 300. Van de 600 op de intensive care liggen er in onze ziekenhuizen 90, ook na uitplaatsingen. Het Brabantse aandeel is groot. De capaciteit van de huidige zorg is zo efficiënt georganiseerd dat we onvoldoende mogelijkheden hebben om een pandemie op te vangen. We zijn daardoor niet flexibel genoeg, dus uitplaatsen is de enige optie", aldus Berden. Donderdag werden elf patiën ten overgeplaatst naar gebieden waar de druk op de ziekenhui zen veel lager ligt. Een dag waarop vijftien mensen aan co rona overleden. ,,Vier in één nacht in één ziekenhuis. Aantal len die echt dramatisch zijn", zegt Berden, die daarmee de ernst van de situatie aangeeft. ,,Als we dit niet doen, raakt de balans tussen reguliere zorg en corona verder uit evenwicht. Met toename van wachtlijsten tot gevolg." Het dagelijks verplaatsen van zo'n tien patiënten zal volgens Berden nog best lang kunnen aanhouden. ,,De landelijk dalende besmettingscijfers ge ven echt een fout optimistisch beeld. Het verschil met de eerste golf is dat het nu veel langzamer gaat. Het aantal patiënten steeg minder hard en daalt nu minder snel, dus dit gaat nog een lange tijd duren." zaterdag 14 november 2020 GO Handelaren in vuurwerk krij gen een vergoeding voor voorraden waarmee ze blijven zitten door het verbod op vuurwerk deze jaarwisseling. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer 40 mil joen euro. Edwin van der Aa Den Haag Vuurwerkhandelaren krijgen een vergoeding van 40 miljoen euro. Pedojagers pakken een vermeende kindermisbruiker. VIDEOSTILL Op video's van pedojagers zie je vaak dat zij hun buit trots aan de politie overdragen. De jagers zijn de helden en de man wordt in een politiebus afgevoerd. Hoe komt het dat zoveel burgers op kindermisbruikers jagen? Bent u geschrokken van wat er gebeurd is? Hoe kunt u zorgen dat mensen het vertrouwen terugkrijgen om de jacht op kindermisbruikers aan u over te laten? In Z: Bezorgde pedojagers tarten de rechtsstaat Brabantse ziekenhuizen gaan meer patiënten verplaatsen naar ziekenhuizen in andere provincies. Alleen zo kunnen ze tijdens de coronadrukte de reguliere zorg op niveau hou den. Merel van Beers Den Bosch Het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis moest tijdens de eer ste coronagolf al patiënten verplaatsen. foto rob engelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5