Dierenartsen zien alternatief om hertenpopulatie Haringvreter in te dammen Rachelle Voetbaldier UulkeWietsma 'Ik wil taboe rond huiselijk geweld doorbreken' koestert het verleden Na jaren van procederen en onder zoek kreeg Staatsbosbeheer vorig jaar toestemming om de inmiddels tot meer dan 700 dieren uitge groeide kudde op het kleine eiland terug te brengen tot 150. Vorige winter werden er 387 herten afge schoten. Eind september waren er nog 350 dieren. Dat aantal wordt de komende maanden terugge bracht tot 150. Om kudde op daarna op dit streefgetal te hou den, zullen elk jaar weer wat dieren worden afgescho- ten. Kijkoperatie Een groep 'wildlife dierenartsen' komt V met een alternatief. Ze presenteerden het plan IMk, voor een experiment op de Haringvreter donder dagavond in een uitzending van Nieuwsuur. Door het aantal vruchtbare hindes te beperken, zullen er minder jongen gebo- I ren worden. Sterilisatie kan door middel van een kijkoperatie binnen een kwartier. De dieren moeten dan wel eerst met gebruik van een verdovingspijl gevangen worden. Staatsbosbeheer heeft contact gehad met de dierenartsen. „Het staat nog in de kinder schoenen", f zegt woord- voerder Imke Boerma van Tap Staatsbosbeheer. „Ons doel is na tuurlijk niet om zo veel mogelijk dieren af te schieten, ons doel is na tuurbeheer. Sterilisatie roept nogal wat vragen op. Ethische, praktische en bio- logische." Wat is het gevaar van in teelt, als nog maar een beperkt aan tal dieren jongen krijgt? Welke die ren kies je uit? Ligt het gevaar van vergrijzing niet op de loer als je de aanwas met jonge dieren beperkt in plaats van gericht oudere dieren schiet? Blijft er wel een gezonde populatie damherten over? Hoe ga je ze vangen? Toe nu toe hebben de dierenartsen alleen praktijkerva- Sterilisatie roept nogal wat vragen op. Ethische, praktische en biologische - Imke Boerma, Staatsbosbeheer ring opgedaan in een afgerasterd hertenkamp. Staatsbosbeheer gooit de deur niet op voorhand dicht: „Misschien is sterilisatie een alternatief voor afschot. We gaan er samen naar kij ken", aldus Boerma. Voordat een experiment op de Haringvreter mag beginnen, heeft het de zegen van de Centrale Commissie Dier proeven (CCD) nodig. De CCD kan als enige in Nederland vergun ningen voor dierproeven verlenen. Provinciaal bestuurder Anita Pijpelink toonde zich voor de ca mera van Nieuwsuur voorstander van de proef. ,,Als het aan mij ligt, dan gaat het een succesvol onder zoek worden. Het is echt op een andere manier kijken hoe je een dierpopulatie beperkt kan hou den." Een tekening van jouw hand in het nieuwste boek van Harry Potterschrijfster J.K. Rowling. Hoe gaaf is dat? Evy Priem (12) uit Kloetinge kreeg het voor elkaar. Eén van haar werken prijkt in hoofdstuk één van De Ickabog. Het is iets om trots om te zijn. Meer dan 16.000 kinderen deden immers mee aan de wedstrijd. «zeeland 5 It zaterdag 14 november 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 12-13 'Niet schieten, maar steriliseren' Sterilisatie van hindes in plaats van afschot om het aantal dam herten op de Haringvreter in toom te houden is een interes sant idee. Maar volgens Staats bosbeheer, eigenaar van het ei land in het Veerse Meer, moeten nog veel vragen beantwoord worden voordat dit plan van een groep dierenartsen in de prak tijk kan worden gebracht. Theo Giele Middelburg FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29