II Joop Zoetemelk wacht een winter zonder zijn fiets 21 lange terugweg van een kruisbandblessure af druipt: ,,O, is dit live?" Polman begint hoofdschuddend te lachen. En terwijl ze bevestigend ant woordt, draait ze haar scherm een halve slag en verschijnt Van der Vaart zwaaiend in beeld. ,,Hoi." Scherm weer terug. Polman, geamuseerd: ,,Hij komt even binnen koekeloeren." Dan richting deuropening: ,,Slaapt ze? Goed zo." Goed, waar hadden we het nou over? O ja." ,,Toen het moment dat het ge beurde, wist ik dat het seizoen klaar was. Meteen. Ik ben ook niet echt verdrietig geweest. De speel sters, de coach, mensen om mij heen, zij waren verdrietig. Op een gegeven moment zei ik van: jon gens, klaar. Ik ben oké. Ik wil mijn operatie en zo snel mogelijk lopen, want ik heb kinderen thuis en die verwachten dat van me." ,,Het is niet anders. Die knie was al slecht. Nu hoop ik dat ik twee goede knieën krijg in plaats van een slechte en één goeie." ,,Ik heb nu een nieuwe kruisband. Hij is sterker dan hiervoor. Nu is het aan mij om het nóg sterker te maken. Dit is ook wel lekker. Nor maal gesproken hebben we twee keer per week een wedstrijd, dan wordt er verwacht dat je presteert. Nu heb ik tijd om mijn lichaam van top tot teen op te bouwen. Geen druk van bovenaf. Dit scheelt me misschien wel twee jaar van mijn carrière.'' „Hopelijk. Kijk, we hebben na tuurlijk een superzwaar pro gramma en begrijp me niet ver keerd: liefst had ik dSt gedaan. Liefst speel ik elke wedstrijd de hele zestig minuten, en dat élke dag. Maar dit is hoe het nu is en dat is wel goed voor mijn lichaam. Ik zie spieren toenemen. Qua boven lichaam en qua schieten voel ik me sterker dan hiervoor. En ik ben pas drie maanden bezig." Merk je dat ook in je shirts? ,,Ja, maatje groter kopen." Voordat ze hard lacht: ,,Laatst zei ik wel van: eh, het moet niet veel groter worden. Straks denkt Raf van: ligt- ie naast een vent in bed. Dat moe ten we ook niet hebben." Uiteindelijk heb ik de beste job ter wereld. Ik wil kunnen zeggen: oké, Es, je hebt er alles aan gedaan Dan weer op serieuze toon: „Uiteindelijk train je hiervoor. Het is klote, maar nu moet je er maar het beste van maken. De Spelen komen niet in gevaar. Mijn knie reageert tot nu toe elke keer goed. Het verbaast me hoe snel het gaat. ,,En misschien is het ook mak kelijker doordat ik een gezin heb. Ik heb hier een dochter en een stiefzoon (DamiSn, de 14-jarige zoon van Van der Vaart en Sylvie Meis, red.) rondlopen. Zij houden je ook gewoon bezig. Ik kan niet hier in een hoekje gaan zitten en zelfmedelijden hebben. Ja, shit happens. Het ^s ook niet leuk. Maar ik denk meestal van: oké, wat moet er gebeuren? Wat gaan we doen? Wat wil ik? Die laatste is de grootste vraag die je jezelf moet stellen, denk ik. Daar heb ik ook een week goed over nagedacht." „Eigenlijk wist ik het antwoord al. Als dat vuurtje brandt, moet je door, zeg ik altijd. Zo lang moge lijk. Maar je moet er ook wat voor overhebben. Het zijn heel wat maanden, je hebt een gezin." Laatst bracht ze een maand door in Nederland, vlak bij haar ouders. Afwisseling van locatie is tijdens het revalideren prettig, vindt ze. 'De mannen' bleven door school- verplichtingen in Denemarken. ,,Een maand in Nederland is wel weer genoeg. Kijk, het is ook niet lekker als je bonuszoon zegt: 'Moet je écht een maand weg, Essie?'" Ze steekt een denkbeeldig mes in haar borst. ,,Die kwam echt even aanIk zei ook: moest je die 'echt' nou maken? Maar toen ik thuiskwam zei hij: O, eindelijk, heb ik weer normaal de was in mijn kast. Ik zei: o, lekker pik, wil je alleen maar dat ik hier blijf om dat ik de was doe?" Meteen ge volgd door een lach. ,,Mijn eerste reactie was: o, ja, cool. En je gaat weer feesten. Later dacht ik weleens: supergaaf. Maar uitein delijk doe je alles voor die gouden plak. Supertrots ben ik niet eens. Ik denk dat ik dat later pas ben, als ik mijn dochter kan vertellen: mama heeft een gouden medaille gewonnen en is beste speelster ge worden. Een prijs is uiteindelijk maar een prijs." ,,Zolang ik fit ben en me goed voel, ga ik zo lang door als ik kan. Maar ik weet ook: het type speelster dat ik ben, mijn speelstijl en positie Veel een-tegen-een, ik ben na tuurlijk ook degene die er elke keer weer in gaat. Dat is natuurlijk niet heel lekker voor de knietjes. En het is natuurlijk ook best een blessuregevoelige sport." ,,Misschien over drie maanden wel." Weer een lach. ,,Dat iedereen denkt: wat is dat voor monster?" ,,Het kan dus nog wel. Dat is leuk: dat je niet weet wat er nog kan ko men. Daar kijk ik naar uit." Afgelopen week nog was Joop Zoetemelk (73) in het ziekenhuis in Parijs bij de specialist die hem direct na het ongeluk opereerde. ,,In mijn rechterhand gaat zeker beweging komen, het duurt alleen misschien nog een paar maanden, wellicht zelfs iets langer. En mis schien dat het niet helemaal hon derd procent herstelt'', vat hij de boodschap samen. ,,Maar de ge- zondheid is goed, hoor. Alleen die blessure gaat een tijdje duren'', klinkt het monter over de telefoon. Op de slotdag van de Tour de France, zondag 20 september, werd Zoetemelk op de racefiets aangereden door een auto in de buurt van zijn huis in Germigny l'Évêque. Hij brak zijn linkerarm op twee plekken, zijn rechterpink en had wonden aan zijn been. Maar de meeste last heeft de Tourwinnaar van 1980 dus van zijn rechterhand. ,,Die heeft klem gezeten tussen mijn stuur en de auto. Er zijn spieren en zenuwen beschadigd en er is veel gekneusd. De vingers van mijn linkerhand kan ik buigen en met links kan ik iets vastpakken, maar met rechts niet. Geen beker of vork. En ik ben rechts, dus dat is omschakelen." Tijdens zijn fietstocht wilde Zoetemelk oversteken bij een kruising, maar zag hij een auto over het hoofd. ,,Die kwam uit een flauwe bocht. De eerste auto zag ik nog, de tweede niet. Ik stond bijna stil, maar die auto niet'', zegt hij over de klap. De automobiliste treft geen blaam, verzekert hij, maar de ravage was groot. ,,Alle buizen van mijn fiets waren ge broken en de voorvork stond scheef. Ik was nog wel bij kennis. De pijn viel mee, maar ik voelde gelijk dat ik wat gebroken had.'' Uiteindelijk werd de oud-renner per helikopter naar een ziekenhuis in Parijs gebracht. Acht dagen moest hij er blijven. ,,Ik snap dat veel mensen geschrokken zijn, maar ik zelf nog het meest, hoor. Ik moet wel zeggen: ik heb heel veel beterschapskaartjes gekregen van mensen. Verschrikkelijk mooi.'' Bijna twee maanden later is hij nog altijd druk met zijn revalida tie. ,,Ik moet drie keer in de week naar de fysiotherapeut. Verder kan ik wat rond het huis lopen, televi siekijken of boeken lezen. Danny zegt ook: 'We nemen het zoals het is en gaan gewoon verder.' Dus dat doen we dan maar. Natuurlijk, fietsen is mooi, maar dat gaat niet met die rechterhand. In het voor jaar zien we wel of het gaat. In de winter is het glad en vies en fiets ik sowieso weinig.'' zaterdag 14 november 2020 Van beste speelster ter wereld naar een ernstige geblesseerde speelster, hoe is dat? Maar het is nogal abrupt. Dat kan? Dat je langer door kunt? - Estavana Polman (28) Ja? Deed het jou veel, de verkiezing tot beste speelster van het WK? Jij hebt vaker gezegd dat je het lichaam van een oude vrouw hebt. Hoelang wil je nog door? En je bent ook bepaald niet de breedste van het veld. Uiteindelijk is degene met dat 'oudevrouwenlichaam' verkozen tot beste speelster van het WK. Bijna twee maanden na zijn on geluk is Joop Zoetemelk nog al tijd niet volledig hersteld. Maar de Tour-winnaar van 1980 blijft opgewekt. Daan Hakkenberg Rotterdam/Germigny l'Évêque Zoetemelk afgelopen zomer, vóór het f ietsongeluk. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21