IRENE VAN DEN BERG 14 1^ SLUITING BANKKANTOREN Verdwijnt het bankkantoor uit het straatbeeld, in navolging van de telefooncel en de tv-antennes? Het lijkt er wel op, nu de banken maar doorgaan met de sluiting van filialen. r Deze column draag ik op aan de ongelukkige thuiswerker. De zieligerd die al maanden vanaf een muffe slaapkamer werkt, of naast het wasrek op zolder. De eenzame geest die van de ene Teamsmeeting naar de volgende Skypevergadering klikt, en tussendoor nog even de vaatwassser uitruimt. Op de slechtste dagen zit de juf ook nog in quaran taine. Dan is de thuiswerker naast werknemer tevens docent, ouder, politieagent en entertainer. Klagen doet hij nauwelijks. Want tegen wie? Collega's zitten allemaal in hetzelfde schuitje. En man- of vrouwlief weet inmiddels ook wel dat thuiswerken stom is. Hoe was je dag? Saai. Meer dan de helft van de werken den valt binnen nul tot zes maanden uit als ze nu geen ondersteuning krij gen, waarschuwde het Nationaal Centrum Preventie Stress en Burn Out half augustus. In 2019 was dat nog 17 procent. Thuiswerken is een van de grote stressfactoren. Thuis zijn er geen collega's bij wie je stoom kunt afblazen of die je verder helpen als je vast zit. Uit ander onderzoek, naar de psychische gevolgen van thuiswerken, blijkt dat thuiswerkers minders creatief en gemotiveerd zijn en zich eenzamer voelen. Het ergste is misschien wel de uit zichtloosheid. In alle vijf fases van de, naar het lijkt zoekgeraakte, route kaart luidt het advies: werk thuis, tenzij het niet anders kan. Zelfs in fase 1, wanneer drie man en een paar denkop besmet zijn, zitten miljoenen Nederlanders dagelijks nog steeds verplicht aan huis gekluisterd. Let wel, alle kroegen en restaurants zijn dan open, je mag driehonderd man op je bruiloft uitnodigen en in een overvol vliegtuig stappen. Maar samen met collega's op kantoor zit ten, dat is echt te veel te gevaarlijk. Mij bekruipt het gevoel dat de thuiswerken-maatregel door de poli tiek als laaghangend fruit wordt ge zien: het voorkomt veel 'reisbewe gingen' en kost weinig geld. Op korte termijn dan. Want wanneer half Ne derland daadwerkelijk overspannen raakt, zijn de (economische) gevol gen niet te overzien. Maar omdat veel thuiswerkers in stilte lijden, heeft de politiek weinig zicht op dat risico. De beslissende ministers ervaren ook niet hoe destructief alleen maar thuis werken is. Zij komen gewoon bijeen in de ministerraad en voor de Tweede Kamer. Over de routekaart werd gesproken tijdens een Cats- huisoverleg, waar Rutte lekker op zijn fiets naartoe ging. Weinig res pect voor de eenzame thuiswerker, vond ik. Want natuurlijk kon dat overleg ook prima in Teams worden gehouden. Maar ja, dat praat wat minder lekker. En voor het nemen van lastige beslissingen is het fijn als Natuurlijk kon het Catshuisoverleg prima in Teams gehouden worden je elkaar recht in de ogen kunt kijken. Exact, daar worstelen sommige thuiswerkers al bijna acht maanden mee. Als ik naar de routekaart kijk, lijkt een vaccin de enige uitweg uit de thuiswerkgevangenis. Gelukkig was er deze week goed nieuws: Pfizer komt waarschijnlijk als eerste met een coronavaccin, en dat kan wellicht al in december in Nederland zijn. EU-Commissaris Stella Kyriakides van Volksgezondheid waarschuwde echter voor te veel optimisme. ,,Ik ben me ervan bewust dat de burgers hoge verwachtingen hebben van de vaccins. Maar daarmee is het corona virus niet meteen weg." Ik kon alleen maar denken: zij werkt vast niet thuis. BAM ASMI RELX NSI In 2010 telde Nederland nog bijna drieduizend bankkantoren. Eind vorig jaar waren dat er nog iets meer dan 1300. En de trend zet door. Donderdag maakte de Rabobank bekend 80 tot 130 kan toren te sluiten. Eerder dit jaar maakte ING bekend 42 van de 170 vestigingen dicht te doen. ABN Amro noemt geen specifieke aan tallen, maar zegt kantoren te slui ten als ze niet meer rendabel te krijgen zijn. De reden voor de sluiting is sim pel. Er komen gewoon nauwelijks klanten meer. ,,De kantoren die we sluiten, kregen gemiddeld twee tot drie bezoekers per uur'', zegt een woordvoerder van ING. ,,En bij de mensen die komen gaat het vaak om eenvoudige handel ingen als een bankpas afhalen of een nieuwe pincode.'' Ook bij de Rabobank en ABN Amro zien ze het aantal klanten dat de filialen bezoekt fors af nemen. De belangrijkste reden is de onstuimige opmars van mobiel bankieren. Steeds meer bankzaken kunnen via de compu ter of smartphone geregeld wor den. Daarnaast investeren banken flink in de uitbreiding van virtuele dienstverlening als beeldbankie ren, waarbij online met een bank medewerker gecommuniceerd kan worden. Hypotheekgesprek ,,Dat beeldbankieren is geëxplo deerd'', zegt een woordvoerder van ABN Amro. ,,Zeker sinds corona.'' Hypotheekgesprekken vinden nu vrijwel volledig digitaal plaats. Vroeger gingen mensen daar toch liever voor naar kantoor. Nu kunnen ze thuis op de bank met een adviseur spreken op het door hen gewenste moment. ,,Maar we zien de toename ook bij bijvoorbeeld private banking. Vroeger werden die klanten met alle egards op kantoor ontvangen. Nu vinden ze het prettig om even via de telefoon of computer con tact te hebben met de private ban ker over hun portefeuille'', aldus de woordvoerder. Klanten raken steeds meer ver trouwd met online dienstverle ning en waarderen die ook, mer ken de drie grootbanken. Alleen voor heel specifieke zaken, bij voorbeeld als iemand een flink vermogen erft, is een persoonlijk gesprek nog favoriet. Harald Benink, hoogleraar ban king and finance aan de Universi teit Tilburg, ziet dat door corona Kennis wordt gebundeld op een beperkt aantal kantoren sneller kantoren worden gesloten. ,,Mensen zijn gewend geraakt aan online boodschappen doen en dingen bestellen. Bankieren is ook online shoppen.'' Corona speelt ook op een andere manier een rol bij de sluiting van bankfilialen. ,,Door corona is de Europese Centrale Bank overge gaan tot meer monetaire stimule ring, wat voor lagere rente heeft gezorgd. En die lage rente tast de winstgevendheid van banken aan. Door kantoren te sluiten besparen de banken op de kosten, wat goed is voor de winst'', aldus Benink. @ivandenberg huiswerke ijdt al heel ang in stilte Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 14 november 2020 GO Het bouwbedrijf sloot de beurs- week af als grootste stijger in de MidKap. De chipfabriek was gisteren in trek bij de beleg gers. W De uitgever kon geen potten bre ken bij de hoofd fondsen. Het vastgoed fonds beleefde niet zijn beste dag. a> E o Wanneer verdwijnt het laatste bankfiliaal? Peet Vogels Amsterdam - Harald Benink, hoogleraar banking and finance

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14