'Tijdens de herbegrafenis van mijn vader, veertig jaar na zijn dood, rouwde ik alsnog' de bijna als een kunstproject. Ik nam de touwtjes in handen van iets wat ik destijds niet kon regisseren, en maakte er alsnog iets moois van. Ik liet het eindigen op de manier waarop ik wilde dat het eindigde.'' De vader van Van Royen maakte een eind aan zijn leven toen ze 13 was. ,,Hij wandelde de Amsterdamse Slotervaartplas in en kwam nooit meer terug - hij heeft een week in het water gelegen. 56 werd hij. Ik was zo boos, dat ik niet naar zijn begra fenis ben gegaan. Mijn twee oudere zussen wel. Toen mijn moeder twee jaar geleden overleed, zei ik tegen mijn 'uitvaartman' Clemens dat ik mijn ouders idealiter in één graf zou willen leggen. Niet mijn moeder in mijn vaders graf, waarvan ik de beheer der was, maar mijn vader bij mijn moeder. 'Dat kan ik regelen', antwoordde hij. 'Op graven dus?' vroeg ik. En dat was precies wat het was. Zijn lichaam was destijds begraven in een kunststof hoes en bleek nog bijna intact. Dat ik hem nu kon begra ven met mijn moeder en naar hen samen toe kon - dat was zo helend. Niet dat de geschiedenis daarmee vergeten is; het verdriet zit opgeslagen in mijn dna. Het was ook niet de eerste keer dat ik het onder ogen zag; tijdens het schrijven van De gelukkige huisvrouw raakte ik in een psy chose en heb ik de dood van mijn vader veelvuldig besproken met mijn psychiater. Maar nu, tijdens zijn herbegrafenis veertig jaar na zijn dood, rouwde ik alsnog.'' Alles wat ze hem nooit had kunnen zeg gen, gooide ze er in één keer uit, schrijft ze in Moeder, dochter, minnares. 'Dat ik boos was. Dat ik hem niet begreep. Dat ik hem nu beter begrijp en dat ik het vreselijk jam mer vind dat we nooit met elkaar hebben kunnen praten toen we allebei volwassen waren.' Van Royen: ,,En dat ik spijt had, ja, dat ik niet naar zijn begrafenis ben gegaan. Al had ik dat tot die tijd nooit zo ervaren.'' Spijt ,,Nee, ik ben niet iemand die over het alge meen spijt heeft van dingen. Wat betreft de dood van mijn vader kon ik het op die jonge leeftijd niet anders. Ik heb er in de veertig jaar die volgden ook nooit voor ge kozen wél naar zijn graf te gaan. Misschien is het feit dat ik de zorg voor mijn moeder op me heb genomen toen ze in de laatste fase van haar leven dementeerde een soort compensatie. Het was voor mij fijn - en eveneens helend - dat ik haar mocht verzorgen en we op het eind zo tot elkaar kwamen. Precies twee jaar geleden overleed ze. Onze band was altijd goed; ze oordeelde of veroordeelde nooit. Soms liep het een tijd minder goed; toen ik mijn eerste psychose kreeg vond ze dat heel moeilijk. Wéér een tje die gek wordt, dacht ze. Dat kwam goed toen ik herstelde. Ze was een harde vrouw; geen moeder die veel genegenheid toonde. Het fijne aan de dementie was dat die haar zachter maakte. Daarom heb ik in de film die ik daarover maakte, Het doet zo zeer, graag willen laten zien dat dementie niet alléén maar verschrikkelijk is.'' Ouder worden Van Royen is niet bang dat dementie ook haar voorland zou kunnen betekenen. ,,Ik kan ook kanker krijgen. Of iets anders vreselijks. Doe je niks tegen. Ik heb hoe dan ook geen moeite met ouder worden. Sinds deze zomer ben ik oma; sinds twee weken pas ik elke vrijdag op. Het is niet dat ik me daardoor opeens oud voel. Ik ben nog steeds ook moeder, vriendin, schrijver.'' Wel helpt ze de natuur een handje met behulp van haar 'heldin', plastisch chirurg Helga. ,,Het is toch van de zotte dat vrouwen tientallen euro's uitgeven aan antirimpelcrèmes die niet werken maar waarmee je wel met opgeheven hoofd de drogist kunt uitwandelen, terwijl er ge woon methodes bestaan die werken, maar waarvoor je je vervolgens moet schamen?'' Jongere man Toen Van Royen vlak na haar scheiding van verslaggever Ton van Royen in 2013 haar huidige partner Bart Meeldijk leerde kennen, wist ze in eerste instantie niet dat hij 22 jaar jonger was. Tegen het Belgische dagblad De Morgen zei ze destijds: 'Toen ik hoorde hoe oud hij was - 26 - verdronk ik zowat in mijn jacuzzi van schrik. Hij bleek gelukkig goed te kunnen appen, met inter punctie en hoofdletters.' Van Royen: ,,In de praktijk merken we er weinig van. We kijken op dezelfde manier naar de wereld en zijn het eens over de meeste dingen. Bart is niet onvolwassen, ik heb veel van hem geleerd. Hij heeft adhd, ik ben bipolair. Het kan daardoor enorm knallen, maar Bart heeft me geleerd dat te analyseren: als jij zo en zo doet, doet dat dit met mij, en als ik zus en zo doe, reageer jij zo. Nog steeds leren we elkaar beter kennen.'' Overigens stelde Van Royen één eis voordat hij bij haar mocht intrekken: hij moest een baan zoeken. „Destijds was hij drummer bij de band Rigby, maar dat leidde nergens toe. Ik vind dat je gewoon moet werken voor je geld. Toen is hij be gonnen als tv-producer. Als de opnames even platliggen door de coronacrisis, werkt hij als instructeur in een klimbos. Natuurlijk denk ik weleens: over vijftien j aar ben ik 70, en dan is hij 48. Maar met Ton had ik geen groot leeftijdsverschil en hield het op een gegeven moment ook op. Gelukkig had Bart geen kinderwens. Hij klikt goed met mijn kinderen en klein zoon. De man van mijn dochter is zes jaar ouder dan hij.'' 'Ontaarde' moeder Ze is close met haar kinderen, zegt ze. ,,Zeker nu ik ouder word, word ik milder. Ik geniet meer en meer van het familie leven. Ik wilde graag kinderen en genoot van ze, maar was ook blij toen ze zelfstan- 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 102