Boze Kamer niet eens over aanpak cartoonterreur 9 Banken zeer terughoudend over beveiliging heid van Triodos. Waarom is er geen signaal gekomen toen in een keer zulke grote bedragen werden afgeschreven? Wij betalen toch voor veilige banksystemen?'' Banken zijn schimmig over de beveiliging; criminelen lezen im mers mee. Maar er zijn grote ver schillen tussen banken. Een test bij de Rabobank laat een heel an dere procedure zien dan bij Trio- dos. Bij het activeren van een tweede app is de Raboscanner - een veel verfijnder apparaat dan de Identifier van Triodos - nodig. Die meldt live in het beeldscherm dat er is begonnen met de activatie van een tweede app en meteen na activatie volgt er een sms waarin staat dat de app is geactiveerd. Triodos doet dat via e-mail, de Ons systeem is niet verantwoordelijk voor het slagen van deze oplichting mails die Sonja te laat zag. ,,Bij Triodos was de crimineel dus be zig met de activatie van mijn app, maar leek het heel de tijd gewoon of ik in de iDeal-omgeving zat.'' Veilig genoeg Triodos zegt dat de beveiliging van de installatie van een tweede app veilig genoeg is en wijst alle aan sprakelijkheid af. ,,Wij zijn niet van mening dat ons monitorings- systeem (mede)verantwoordelijk is voor het slagen van deze oplich ting'', schrijft Triodos aan Sonja. Dat de waarschuwing dat er een nieuwe app is geactiveerd op een andere telefoon via een e-mail en niet via een directe sms gaat, is 'een keuze' meldt de groene bank. Sonja kan naar haar geld fluiten, hoewel ze op papier wel recht heeft op vergoeding. De regel is dat overboekingen die niet door de cliënt zelf worden gedaan in beginsel worden vergoed door de bank, tenzij de bank kan aantonen dat het slachtoffer grof nalatig is geweest. Sonja is geen klant meer bij Triodos. kunnen worden geweerd. Kortom, de Tweede Kamer schiet alle kanten op. Het kabinet is zodoende ook verdeeld, al zijn er ook dikwijls praktische proble men. Zo is er nog steeds geen wet geving om geldstromen naar mos keeën en islamitische organisaties aan banden te leggen, als deze af komstig is uit 'onvrije landen' als Saoedi-Arabië en Koeweit. Niet zelden blijkt dat het kabinet tegen de grenzen van wetgeving aan loopt, zei premier Mark Rutte. ,,Stel dat we dat hier goed regelen. Maar het geld komt dan via Luxemburg? Wetgeving is niet eenvoudig.'' Op een ander vlak is wel bewe ging. Zo zei Rutte, in navolging van de Franse president Macron, dat er momenteel geen goede per sonencontroles zijn aan de bui tengrenzen van Europa. Daarom wordt er 'nagedacht' over alterna- i Voorstellen van 'sluit moskeeën' tot 'stel verheerlijken geweld strafbaar' tieven. Tegelijk weet de premier ook: als landen hun eigen grenzen gaan bewaken, betekent dat het einde van Schengen. Woede In sommige opzichten lijkt de ver deeldheid in de Tweede Kamer gisteren alleen maar te zijn ver groot. Zo haalde Denk-leider Farid Azarkan de woede van velen op zijn hals. Partijen hekelden een petitie van een groep moslims, die na de onthoofding van Paty pleitte voor een verbod op godslastering, waaronder Mohammedcartoons. ,,Ik begrijp niet dat daar zoveel kri tiek op is, los van de timing'', zei Azarkan. Dat schoot het CDA in het verkeerde keelgat. ,,Er is een leraar onthoofd. Dan een discussie voeren over godslastering, is ziek'', brieste Madeleine van Tooren- burg. Ook ChristenUnie-leider Segers wees Azarkan terecht. ,,Weet u wat u daarmee zegt? Die moordenaar had een punt.'' Afschuwelijk. Laf. Weerzinwek kend. In het verwerpen van de aanslag in Wenen of de onthoof ding van de Franse leraar Samuel Paty is de Tweede Kamer eensge zind, bleek gisteren in een debat hierover. Zeker nu in Rotterdam een leraar moest onderduiken, omdat hij ook een islam-kritische cartoon toonde in de klas. Maar daar houdt de eendracht op. Over de plannen tegen (moslim)ter- reur, en hoever de vrijheid van meningsuiting mag gaan, is het parlement diep verdeeld. Om een indruk te geven: PVV- leider Geert Wilders wil sluiting van alle moskeeën, maar daarvoor is geen meerderheid in de Tweede Kamer. Regeringspartijen Chris tenUnie en CDA willen dat mos lims zich explicieter uitspreken tegen aanslagen, maar coalitie partner D66 vindt dat dit niet van 'willekeurige moslims' gevraagd mag worden. De PvdA wil de isla mitische weekendscholen aan banden leggen, omdat de onder wijsinspectie nu geen zicht heeft als er een radicale ideologie gepre dikt wordt. Maar dat plan ver zandde eerder al in een 'onder zoek' ernaar door het kabinet, wat nog niet tot actie heeft geleid. Imams Het CDA wil bijvoorbeeld het ver heerlijken van geweld strafbaar stellen, maar D66 lijkt daar hele maal niets voor te voelen. En de VVD wil imams van buiten de EU weren, zodat zij geen 'gif' kunnen verspreiden in moskeeën. Maar ook dat heeft de regeringspartij na vijf jaar pleiten nog niet voor el kaar gekregen. Wellicht omdat de ChristenUnie dan bang is dat ook een 'rabbijn uit New York' zou op. 'Wanneer de app op deze wijze wordt geregistreerd, mag de bank ervan uitgaan dat u zelf de app heeft geregistreerd. Na registratie gelden voor de fraudeur dus de zelfde mogelijkheden en beper kingen als voor iedere andere app- gebruiker', schrijft Triodos-direc- teur Matthijs Bierman op het be roep van Sonja. Het tón wel veili ger, schrijft hij, maar dat wil Trio- dos niet. ,,Hoewel extra blokkades en beperkingen het lastiger zou den kunnen maken voor crimine len, wordt daarmee het gebruik van de app ook onpraktisch.'' Sonja heeft zelf een 'onaanvaard baar risico' genomen, stelt Bier man, Triodos treft geen blaam. Sonja is woest en snapt niet waarom de truc - het installeren van een tweede app - bij de Rabo bank niet lukte en bij Triodos wél. „Blijkbaar is de beveiliging bij Ra bobank wél op orde. Triodos heeft de mond vol over duurzaamheid en mensen op de eerste plaats, maar het is gewoon een commer ciële bank die aan zichzelf denkt als je als klant in de problemen komt. Ik mis de verantwoordelijk- vrijdag 13 november 2020 GO Soms druppelt er informa tie naar buiten dat de be veiliging bij banken niet ge heel waterdicht is. ING Bank bijvoorbeeld heeft in het voorjaar de activatie van een tweede app via een QR- code gestopt; het systeem was te kraken en ING be handelt de installatie van een tweede app sindsdien alsof het de eerste app be treft. ASN Bank is zelfs bij de aanschaf van een nieuwe telefoon meedogenloos voor de cliënt. De app werkt pas op het nieuwe apparaat als er twee codes los van el kaar via de post worden be zorgd. Niet heel klantvrien delijk, wél veilig. De Consumentenbond heeft geen zicht op de beveiliging van afzonderlijke banken, zegt Joyce Donat. Waar je geld het veiligst is, weten al leen de banken zelf. ,,Er zou geen verschil moeten zijn tussen de veiligheid van de ene en de andere bank. Banken moeten wel door drongen zijn van de risico's van oplichting en daar hun klanten zo goed mogelijk tegen beschermen. En er moet één lijn worden ge trokken in het vergoeden van oplichting. Rabo geeft het goede voorbeeld. Ver goeden, tenzij je overduide lijk kan weten dat het niet in de haak is.'' M Van de bank rekening ver dween in een mum van tijd 13.250 euro. FOTO ERIK VAN T WOUD -Triodos Bank Geert Wilders en Denk-leider Farid Azarkan in het debat. foto anp Den Haag De woede over aanslagen in Frankrijk en Oostenrijk deelt de hele Tweede Kamer. Zeker nu in ons land ook leraren on dergedoken zitten vanwege islam-kritische cartoons. Maar over de oplossingen is het par lement diep verdeeld. Tobias den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9