Zijn we over piek heen of toch niet? 'Als alles stilligt, hoef je niet stil te zitten' 7 CORONA IK Besmettingen stijgen weer De coronacrisis raakt ons allemaal. Zij zorgt voor stress en onzekerheid, maar brengt ook mooie dingen voort. In een serie vertellen mensen hoe ze deze periode beleven. Vandaag: Cendy Dierdorp wil weer acteren. k ben actrice. Mijn hart ligt bij dit vak. Ik ben ook regie-assis tent bij de film Sam. Het is een lowbudgetfilm over een meisje van 18 jaar dat te maken heeft met keuzestress. Tijdens de eerste coronagolf waren we al bezig met de productie. We zou den in april en mei gaan draaien. Dat werd uitgesteld. We konden niet veel, dat was balen. Toen de boel weer werd op gestart, hebben we in september de eerste draaidag gehad. Het was heerlijk. Gewoon weer doen wat ik heel graag doe. Ik was helemaal happy. Het was een ontzettend toffe dag, maar we moesten veel concessies doen. Er lopen veel mensen op de set. Acteurs, crew, mensen voor de kleding, catering, make-up. Nor maal is iedereen heel close met el kaar. Er is echt een knuffelcultuur. Nu moesten we op afstand blijven, met mondkapjes lopen, handen ontsmetten, met maximaal twee personen aan tafel eten en hadden we flesjes water met onze naam erop. Het was lastig, maar de blijd schap dat we weer aan de slag kon den, overheerste. Corona is er nu eenmaal. Toch hebben we na de eerste draaidag besloten de pro ductie stil te leggen. De set was al helemaal gebouwd in een loods. Maar het is een kleine ruimte, dan wordt het lastig. Je hebt soms acteurs die meer fysiek contact hebben, bijvoorbeeld met zoenscènes, of een geluidsman die een microfoon moet plaatsen. Het kan zijn dat je elkaar besmet. Je kunt wel met een kleinere groep werken, scènes schrappen of je verhaal aanpassen. Maar als je de veiligheid niet kunt garanderen en je de film niet kunt maken zoals je zou willen, kun je beter stoppen. Bewakers Ik ben ook actrice in het avontuur lijke spel Prison Escape, waar mensen binnen drie uur moeten proberen te ontsnappen. Daar speel ik een van de bewakers. We hadden net een vestiging in Doetinchem geopend. Daar heb ben we vier weekenden gedraaid en toen kwam de eerste golf. In september zijn we weer twee weekenden open geweest en toen is het weer stilgelegd. We hebben Ik ga nieuwe uitdagingen aan. Ik ben bezig een script te schrijven wel een onlineversie gemaakt, zodat je het ook thuis kunt spelen. Mensen willen niet con tinu met corona bezig zijn. Het is lastiger om nu werk te krijgen. Ik ben aangemeld bij cas tingbureaus. Soms hoor ik één of twee dagen van tevoren dat een opname niet doorgaat. Gelukkig ben ik niet afhankelijk van acteren. Ik werk ook bij een verzekerings maatschappij, dus ik heb wel inko men. Sommige collega's zien hun hele inkomen wegvallen. Ik probeer me niet gek te laten maken en positief te blijven. Ik mis wel de mensen om me heen. Je bent op jezelf aangewezen. Het is zaak op een andere manier te ontspannen, creatief te zijn enfee ling te houden met collega's. Ik doe veel online: met collega's bingo spelen, een bitchfight-clip opne men, repeteren, het script lezen. Ik ga ook nieuwe uitdagingen aan. Ik ben bezig een script te schrijven. Ondanks dat veel stil ligt, hoefje niet stil te zitten. Ik kan niet wachten tot we weer kunnen beginnen en knuffels kunnen geven. Laten we hopen dat de horeca snel weer open kan, de zorg minder belast wordt, er volgend jaar een vaccin is en men sen wat liever voor elkaar zijn.'' Hoe staan we ervoor? Het goede nieuws: het aantal be smettingen is nog steeds maar de helft van het aantal dat op vrijdag 29 oktober, het voorlopige hoog tepunt van de tweede golf, werd gemeld. Op weekbasis ligt het aantal besmettingen nog steeds 34 procent lager dan vorige week. Het verleidde minister Hugo de Jonge tot een erg optimistische uit spraak. ,,We zijn echt over die piek heen'', stelde hij woensdag. De laatste dagen is de situatie vertroebeld. Dinsdag was er al amper meer sprake van een da ling (min 16 besmettingen), woensdag ging het plots de an dere kant uit (plus 729) en ook gisteren was er een stijging: plus 234. Dat komt onverwachts én ongelegen. Vorige week, toen pre mier Rutte een verzwaring van de gedeeltelijke lockdown aankon digde, zei hij dat alle maatregelen er op gericht waren de cijfers 'sneller' te laten dalen. Experts en RIVM zeggen dat de dagelijkse updates echt dagkoer- sen zijn, en dat je voor een goed beeld naar de langetermijnont- wikkeling moet kijken. Repro ductiegetal R zat op 23 oktober, de meest recente datum waarvoor hij berekend kan worden, onder de 1. Dat betekent dat de uitbraak aan het uitdoven is. De grote vraag: is die R daarna onder de 1 gebleven? Feit is dat de cijfers al drie dagen niet verbeteren - integendeel. Vooral in de Randstad gaat het sinds het weekend weer verkeerd. De komende dagen worden daarom toch weer spannend. Gaat het in de zieken' huizen wel beter? In de ziekenhuizen is de situatie vergeleken met eind oktober ver beterd. Toen kwamen dagelijks 300 coronapatiënten in het zie kenhuis terecht, nu zijn dat er 200. Die daling vond echter vooral vo rige week plaats. Sinds het week end is de instroom weer redelijk constant: maandag 177, dinsdag 258, woensdag 230, donderdag 220. Gevolg is dat het aantal bezette bedden tamelijk langzaam daalt. Op de ic's liggen al dagen zo'n 600 patiënten, daar zit amper veran dering in. De verpleegafdelingen gingen van ruim 2000 bezette bedden op 3 november naar ruim 1600 nu. Dat is een niveau waarop reguliere zorg nog steeds fors moet worden uitgesteld. Ernst Kuipers, voorzitter van het Lande lijk Netwerk Acute Zorg (LANZ), stelt dan ook dat de tweede golf absoluut nog niet achter de rug is. Hoe valt dit te verklaren? Dat de verbetering langzaam ge stalte krijgt, trager dan na de eer ste golf, is niet onlogisch. In te genstelling tot dit voorjaar zijn scholen, contactberoepen (bij voorbeeld kappers) en sportscho len open. Tot een week geleden gold dat ook voor musea, theaters en bioscopen. Nog een factor: mensen lijken minder bang voor het virus, dus maatregelen krijgen minder navolging. Maar als de trend doorzet, zal dat toch voor gefronste wenk brauwen zorgen. Hoe kan het dat er een daling was, en daarna toch een stijging? Gedragen we ons an ders? Mogelijk gaat de schijnwer per op de scholen. Zorgde de herfstvakantie misschien voor de aanvankelijke daling, en gaat het slechter sinds de scholen weer open zijn? Bewijs is er niet, maar het patroon is opmerkelijk. Het doet denken aan september, toen het virus na de zomervakantie om zich heen begon te grijpen. Besmettingen 10000 vrijdag 13 november 2020 Cendy Dierdorp (42) probeert zich niet gek te laten maken. foto koen verheijden Tonny van der Mee Herwen - Cendy Dierdorp Hoe beleeft u deze coronaperiode? Mail ons: coronaserie@dpgmedia.nl Voor de tweede dag op rij steeg gisteren het aantal vast gestelde besmettingen. Met 5658 besmettingen in één et maal zitten we zo'n 20 procent hoger dan dinsdag. Dat terwijl we er met zijn allen toch van overtuigd waren dat we ook de tweede golf verslagen hadden. Moeten we ons zorgen maken? Sander van Mersbergen Bilthoven Ernst Kuipers van het Lande lijk Netwerk Acute Zorg. foto anp Voor de tweede dag op rij meldt het RIVM een stijging van het aantal coronabesmettingen. ,5424 5000 okt sep 131120 BRON:RIVM nov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7