i Pedojacht leidde tot fatale mishandeling 'Het spijt me, ik moet nu uw glas weghalen' II s s 5 Carbidschieten wel toegestaan Site"'''**!MkMm 1 c -/HÉL ii f 3 1 knalverbod een nog groter probleem zou kunnen worden. Niet voor niets maakte de politie extra agenten vrij om criminele netwerken in kaart te brengen. Dat leverde inmiddels 80.000 kilo in beslag genomen vuur werk op dat voor de Nederlandse markt was bestemd, 50.000 kilo daarvan lag opgeslagen in Duitsland. Toch is dat nog maar een fractie van de geschatte, werkelijke omvang. Onderzoekers van de Politieacade mie vermoeden dat er jaarlijks 1 tot 2 miljoen kilo illegaal vuurwerk wordt gesmokkeld. Tot voor kort ging dat kinderlijk eenvoudig met de post. Ie dereen kon het bij buitenlandse webshops bestellen, maar daar heb ben postorderbedrijven nu een stokje voor gestoken. Volgens de politie zijn het nu weer vooral criminelen die het met busjes halen in het buitenland en vanuit die busjes hier verhandelen. Gisteren strandde nog zo'n busje met 5000 kilo illegaal vuurwerk op de A50 bij Sint-Oedenrode. Zo'n 30 procent van de Neder landse huishoudens koopt illegaal vuurwerk, geven ze eerlijk toe in een enquête van VeiligheidNL die dit voorjaar is verschenen. Ze geven er gemiddeld 112 euro aan uit. Maar op de vraag of mensen illegaal vuur werk zouden kopen als er een vuur werkverbod zou komen, antwoordde 82 procent ontkennend. Ook de politie denkt niet dat er met dit vuurwerkverbod ineens heel veel meer mensen hun toevlucht zoeken in illegaal vuurwerk. ,,Er zit ten grote risico's aan. De geldboetes '""-'Z -ï f - MELKBUS als je wordt gepakt zijn hoog. Je kunt celstraf krijgen. De groepen die dat doen zijn er altijd geweest en zijn ook bereid dit risico te nemen.'' Mogelijk trekken er eind dit jaar wel meer liefhebbers naar vuur werkwinkels in Duitsland en België. Als er een vuurwerkverbod komt, is ook dat verboden. ,,Hen moeten we dan ontmoedigen dat te doen. We gaan dan steekproefsgewijs controles doen als het zover komt'', zegt coör dinator jaarwisseling Ruud Verkuij- len van de Nationale Politie. Stevige jaarwisseling De jaarwisseling wordt anders dan anders zonder vuurwerk. Maar dat is geen garantie dat het ook rustiger wordt. Vorig jaar registreerde de po litie ruim 9300 incidenten. Een derde was vuurwerkgerelateerd. Maar er waren ook 1300 mishandelingen, 1800 brandjes en ongeveer evenveel vernielingen. Het is de vraag of dat met een vuurwerkverbod minder wordt. Al hoopt Ruud Verkuijlen van de Nationale Politie op veel minder op loopjes door de coronamaatregelen die van kracht zijn en dus ook min der andere incidenten. ,,Het over grote deel van de bevolking heeft deze maatregelen geaccepteerd. We gaan ervan uit dat de meeste mensen zich hieraan houden.'' Toch houdt de politie rekening met 'een stevige jaarwisseling'. Ver kuijlen: „Natuurlijk calculeren we in dat er incidenten kunnen komen vanwege het ongenoegen dat er is over de hele coronacrisis. Maar een vuurwerkverbod helpt ons om de aandacht te kunnen richten op zaken die ingrijpend zijn, zoals illegaal vuurwerk of illegale feestjes. Of groepen die er elk jaar op uit zijn om te rellen met de politie en ons bij voorbeeld in een hinderlaag lokken. Ook met dit vuurwerkverbod heb ben wij het zeker niet rustig en zul len we keuzes moeten maken waar we wel en niet naartoe gaan.'' Roethof staat een 15-jarige ver dachte in de zaak bij. Die ver scheen gisteren samen met drie andere verdachte tieners voor de onderzoeksrechter. Het 73-jarige slachtoffer werd woensdagavond 28 oktober in Arnhem belaagd door een groep jongeren. Zij gingen ervandoor toen de Arnhemmer zwaar geha vend op de grond lag. De gepen sioneerde leraar overleed enkele uren later in het ziekenhuis aan de gevolgen van zijn verwondin gen. Jan is een willekeurig slachtof fer, zegt Roethof. De Arnhemmer zou hebben gereageerd op een oproep in een chatroom voor ho moseksuelen om seksueel con tact te hebben met een 15-jarige jongen. In werkelijkheid was de oproep geplaatst door de groep verdachte tieners. Zij zijn, aldus Roethof, geïnspireerd geraakt door alle verhalen over het feno meen pedojacht. Roethof: ,,Ze zijn hem die woensdagavond ge volgd naar zijn woning en heb ben hem willen confronteren met het feit dat hij met een min derjarige jongen seks wilde heb ben. Meer niet. Vervolgens is het uit de hand gelopen. Het slacht offer is daarbij ook ongelukkig ten val gekomen. Van een voor opgezet plan om hem te mishan delen, was volgens mij geen sprake. ,,Het idee om ook op pedo's te gaan jagen, gebeurde uit verve ling in deze coronatijd. Mijn cliënt heeft zich laten meeslepen. Hij was betrokken bij de chataf- spraak, maar heeft niet deelgeno men aan de mishandeling. Wel was hij aanwezig toen het slacht offer op de afspraak kwam en toen ze hem daarop aanspraken.'' De politie heeft 25 rechercheurs op de zaak gezet en doet lopende het onderzoek geen uitspraken. Het Openbaar Ministerie wil dat de verdachte jongens langer blij ven vastzitten. De rechtbank neemt daar vandaag een besluit over. Afgelopen weekend werd een herdenking voor de omgeko men Jan gehouden met bloemen en een moment van stilte in het Arnhemse Spijkerkwartier. IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 50 Dingen van deze tijd die je later met z'n allen aan tafel lachend terug haalt. Wij tweeën, alle vier de kinderen, misschien nog twee goede vrienden erbij, ergens midden volgend jaar al. We zijn allemaal gevaccineerd. We hebben geknuffeld bij binnenkomst, en nog eens, zomaar omdat het kan. Eerst dronken we iets, gaven bakjes met chips en droge worst aan elkaar door. We lie pen rondjes in de tuin en in de woonka mer, gingen op de leuningen van elkaars stoel zitten om lekker dichtbij bij te pra ten, legden handen op schouders, stoot ten elkaar aan. En knuffelden nog eens. We kregen er geen genoeg van. net opgediend, water en wijn zijn inge schonken. De stoelen staan lekker dicht bij elkaar. Het is propvol. Ik heb de tuin deuren en alle ramen dichtgedaan. Ex pres. Geen ventilatie. Lekker puh. En dan vertel ik dit verhaal in de cate gorie, weet je nogHet speelt deze week. Ik was jarig, ik ben daar niet zo van, maar mijn vrouw is veel leuker dan ik en die had al weken eerder iets georganiseerd. We gingen naar een hotel en daardoor konden we ook uit eten. En daar zaten we 's avonds dus in een geweldig restau rant. Veel te geweldig, er waren vier ta fels bezet van de honderd. Vier koks wa- Mag ik nog een slokje nemen? Toen was het gedaan. Corona2020. Weet je nog? ren druk in de weer in de open keuken, met hun mondkapje op. Twee obers stonden constant tot onze beschikking. We kregen enorm medelijden met de uitbaters, met alle uitbaters van Neder land eigenlijk. Hoe lang kon dit nog goed gaan? Natuurlijk konden die vier tafeltjes de personeelskosten van die koks niet eens dekken. Maar we genoten ook. Het was ons eer ste uit-eten sinds maart. Een unieke er varing. De setting, het corona-bijzettafel tje, het mondkapjesbeleid naar en van ta fel, de toiletten (op-af, op-af), vermoei end, dystopisch. Ja, echt iets voor later aan die tafel met de kinderen en onze vrienden. En dan vertel ik: 'En wat er toen gebeurde! Het was acht uur, we za ten aan ons hoofdgerecht, ik had er een glas rode wijn bij. Toen kwam ineens de ober over zijn coronatafeltje heen gebo gen en zei:'Spijt me, maar ik moet nu uw glas weghalen.' Het was acht uur ge weest. Ik wist dat je dan geen alcohol meer kon bestellen, maar ik mocht het zelfs niet opdrinken! 'Mag ik nog een slokje nemen?' smeekte ik. Toen was het gedaan. Corona 2020. Weet je nog?' vrijdag 13 november 2020 GO Handelaren hebben hun lood sen al vol liggen met vuurwerk. FOTO ROBIN UTRECHT v- 'ilullU|lWitaUl"r" I y* NEW: 195 G.W.J 1« N.W.: 14 SIZE; 419X485X173 De veiligheidsregio IJsselland staat carbidschieten rond de jaarwisseling toe. Carbid valt niet onder het vuurwerkverbod, twittert de regio. 'We begrijpen heel goed dat iedereen zin heeft in een plezierige afsluiting van dit bijzondere jaar.' Dat vindt ook de regio Noord- en Oost-Gelderland, waar even eens geknald mag worden met carbid. Carbidschieten is in het noorden en oosten van het land erg populair. Het idee is om een zo hard mogelijke knal te ver oorzaken door carbid in een melkbus nat te maken. Er vormt zich dan een gas dat wordt aangestoken. Daardoor vliegt een deksel of bal in de hals van de melkbus met een grote dreun weg. De fatale mishandeling van Arnhemmer Jan (73) is het ge volg van een uit de hand gelo pen 'pedojacht'. Dat bevestigt advocaat Jamil Roethof. Thomas de Waard Arnhem Een herdenkingsmonument voor het slachtoffer, de 73-ja- rige Jan. foto rolf hensel Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Nu zitten we aan tafel, de stamppot is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5