Opbeurende kerstengelen gezocht Prorail vindt fietspad over overweg niet nodig 7 BIOMASSACENTRALE HOUTAFVAL STOKEN Het ligt zo voor de hand, de palletkachel. Niet te verwarren met de pelletkachel waarin geperste korrels worden verbrand. De palletkachel wordt gevoed met afval van pallets, zoals Den Doelder ze maakt in Axel. Op een van de weinige nog beschikbare stukjes grond bouwt Den Doelder Pallets in Axel een biomas sacentrale. Het bedrijf investeert ruim drie miljoen in het opwek ken van warmte met een wel heel erg voor de hand liggende grond stof: al het hout dat overschiet bij het produceren van pallets. ,,Het is eigenlijk een no-brai- ner", stelt eigenaar Christian den Doelder; een voor de hand lig gende oplossing en een flinke stap naar een circulair productieproces. ,,Zo'n kleine vier procent van de 120.000 kuub hout die we jaarlijks verwerken tot pallets, blijft over als afval. Stukjes van planken, planken die te slecht zijn om te ge bruiken, de balken waarop het ruwe hout is aangeleverd en pal lets die niet meer gerepareerd konden worden. Het ging allemaal naar de fabricage van spaanplaten of in de vuilverbrandingsoven." Den Doelder gebruikt de bio massacentrale niet voor het op- wekken van elektriciteit. Het gaat om de warmte. ,,We gebruiken het voor de droogkamers en voor de productieruimtes. Gas stoken doen we straks niet meer. Dat houden we alleen achter de hand voor noodgevallen." De eigenaar verwacht de investering er wel uit te halen. Het scheelt 400.000 kuub gas per jaar, plus de kosten voor het afvoeren van het hout. PvdA niet enthousiast Dinsdagavond ging de gemeente raad in grote meerderheid akkoord We houden jaarlijks bijna vijfduizend kuub houtafval over bij de productie van pallets met zijn plan. De PvdA was aan vankelijk niet heel erg enthousiast. ,,Biomassa is op zijn retour", zei raadslid Johan van der Ha tijdens een eerdere commissievergade ring. Geen vrachtwagens Den Doelder is het er uitdrukke lijk niet mee eens. „Biomassa is niet op zijn retour." Anders dan in de grote biomassacentrales komt de brandstof voor de biomassacen trale niet van ver. ,,Er hoeven geen vrachtwagens te rijden om het af valhout af te voeren wat scheelt in de uitstoot." Christian den Doelder wijst naar de houtkachel in zijn kantoor, die overigens niet brandt. ,,Een bi omassacentrale is niet te vergelij ken met zo'n kachel. Dankzij kata lysatoren en filters ontsnapt er geen fijnstof en is de uitstoot van stikstof niet hoger dan die bij het stoken van gas was." Naar verwachting zal de instal latie in mei het bedrijf van warmte voorzien. Voor Den Doelder zijn er daarna nog mogelijke toekom stige ontwikkelingen als het af vangen van CO2 en het gebruiken van de centrale voor het verwar men van de kantoorruimtes. JOTA en stichting Dementie- vriendelijk Sluis brengen normaal gezien mensen samen, maar dat is vanwege de coronamaatregelen nu allemaal wat moeilijker. Mensen zijn voorzichtig met op bezoek gaan of om mensen thuis te ont vangen, signaleerde JOTA. Het ontmoetingscentrum gaat op zoek naar 'kerstengelen' en stichting Dementievriendelijk sluit zich daarbij aan, vertelt Linda van de Velde-Corthals van de stichting. ,,We doen dit samen." Een kaartje, gedicht of klein cadeautje verricht wonderen Een kerstengel is iemand die, onopgemerkt, in de vier weken voor kerst elke week een attentie bezorgt bij iemand die dat nodig heeft. Die attentie kan een kaart of een gedicht zijn, maar ook een klein cadeautje dat door de brie venbus past. De kerstengel bepaalt zelf wat hij of zij geeft en wie er verrast wordt. Het kan gaan om ouderen en mensen die vanwege corona eenzaam zijn, maar ook mantelzorgers, mensen die (chro nisch) ziek zijn of in de feestda genperiode iemand moeten mis sen. ,,We hopen op veel respons, om veel mensen een goed gevoel te geven." Vanaf zondag 29 november, de eerste zondag van Advent, 'vlie gen' de engelen door de gemeente Sluis. Wie ook kerstengel wil wor den, mail voor 22 november naar: jota.oostburg@gmail.com of naar dementievriendelijksluis@ gmail.com. Er zijn meer engelen in de gemeente Sluis actief. Protes tantse gemeente De Verbinding is ook een eigen kerstengelenproject gestart. Terneuzens CDA-raadslid Loek de Beleir trok er een tijdje geleden weer eens over aan de bel. Hij woont in Westdorpe, waarvandaan voor fietsers de kortste route naar en van Terneuzen via de Koegors- polder loopt. In 2015 is daar een fietspad aangelegd, alleen niet bij de spoorwegovergang. Fietsers moeten daar de weg op, waar vrij veel vrachtverkeer rijdt. In antwoord op vragen van De Beleir heeft het college van B en W van Terneuzen onlangs laten weten het pad graag te willen voltooien, maar afhankelijk te zijn van spoor wegbeheerder Prorail. Meerdere overleggen zijn er geweest zonder dat een akkoord kon worden be reikt over een oplossing en de bij te dragen kosten. Een vervolg zit er volgens B en W niet in. Prorail heeft eerder aange geven dat een aanpassing van de overweg 'vanuit spoorwegveilig heid niet nodig is'. vrijdag 13 november 2020 VL Warmte uit afval goed voor 't milieu Guido van der Heijden Axel -Christian den Doelder De donkere dagen voor kerst, moeten een stukje lichter wor den. Ontmoetingscentrum JOTA en stichting Dementie- vriendelijk Sluis zijn op zoek naar 'kerstengelen' die onop gemerkt iets opbeurends be zorgen bij mensen die dat wel kunnen gebruiken. Sophie Stockman Oostburg Het wordt een gebed zonder einde, de voltooiing van het fietspad langs de Koegorsstraat ten zuiden van Terneuzen. Waar een goederenspoor de straat kruist, ontbreekt nog altijd een stuk en dat zal voorlopig niet veranderen. Harmen van der Werf Terneuzen Eigenaar Christian den Doelder op de bouwplaats waar in mei, volgend jaar de biomassacentrale draait. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54