K.!"",'®» w 4 V0LUMe. 0.028 E Pefci dKY2?°0 ek,Rate)9Ush *ADE,Nruu Een vergissing, of is het fraude? 4 M 'V was, maar dat voor komend oud en nieuw al niet meer verkocht mocht worden. Onderzoek van VeiligheidNL laat daarover een ander beeld zien. Bij de 1300 gewonden is afgelopen jaar in 418 gevallen geregistreerd door welk vuurwerk ze werden geraakt. Bij 53 procent ging het om legaal siervuur werk, 21 procent werd geraakt door de knallers die dit jaar verboden zijn. Illegaal vuurwerk, zoals mortier- bommen, nitraten, cobra's of strij kers zorgde voor 20 procent van het letsel. Meestal ging het om brand wonden (39 procent) en oogletsel (27 procent). Bij 2 procent ging het om een amputatie. Het zijn overigens niet alleen de vuurwerkslachtoffers die voor extra drukte zorgen in de ziekenhuizen. De smog van het vuurwerk is voor veel mensen ook een probleem, wat elk jaar weer leidt tot opnames van patiënten met ademhalingsproble men, zeggen de ziekenhuizen. De hoop is dat die mensen nu ook niet naar de spoedeisende hulp hoeven te komen. En dan zijn er nog de gewon den van opstootjes en vechtpartijen die nu mogelijk uitblijven. Illegaal De vuurwerkbranche vreest dat er met dit vuurwerkverbod juist meer en ernstiger letsel zal ontstaan door dat er meer illegaal en gevaarlijker vuurwerk afgestoken zal worden. Die illegale markt is elk jaar een groot probleem, erkent de politie. Al begin dit jaar werd er rekening mee gehou den dat het door het afgekondigde 2 miljoen mensen melden zich elk jaar op de spoedeisende hulp en slechts 385 van hen deden dat vorig jaar op één avond na een vuurwerk ongeluk. De ongevallencijfers vallen reuze mee, schetste de vuurwerk branche gisteren in haar tirade. 'Sorry dat politici hiervoor de cijfers misbruiken', klonk het verbeten. Zo bekeken lijkt er tijdens oud en nieuw misschien niet veel aan de hand. Maar die 385 slachtoffers ver tellen niet het hele verhaal. Dit wa ren alleen de mensen die zich bij de ziekenhuizen meldden met ernstig vuurwerkletsel. Daarbovenop kwa men er naar schatting nog eens 900 mensen met lichte verwondingen naar de huisartsenposten. In totaal gaat het dus om een kleine 1300 slachtoffers die zorgme- dewerkers dit jaar niet hoeven te be handelen als iedereen zich netjes aan een vuurwerkverbod zou houden. Dat is gemiddeld vijf patiënten per spoedeisende hulp. En acht per huis artsenpost. Nog steeds niet heel veel, maar zorginstellingen tellen hun ze geningen. In een coronagolf waarin het elke dag weer zoeken is naar vol doende personeel, zijn ze blij met elke patiënt die ze niet extra hoeven te behandelen. De vuurwerkbranche stelt dat het huidige, legale vuurwerk bijna niet de oorzaak is van het letsel. De zware knallers van het illegale vuurwerk zijn vooral de boosdoener. En het knalvuurwerk dat tot vorig jaar legaal w,ï 20 irr N.W.: Het kabinet komt met een reeks maatregelen om te voorkomen dat mensen die iets verkeerd doen bij het invullen van formu lieren voor een uitkering direct als fraudeur worden behandeld, zoals gebeurde in de affaire met de kinderopvangtoeslag. Dit soort fouten moet vaker worden voorkomen, en het verschil tus sen een onjuistheid en echte fraude moet duidelijker worden. Staatssecretaris Bas van 't Wout komt met drie voorstellen om fraudeaanpak beter te laten ver lopen. ,,Ik vind het van belang dat we streng zijn waar nodig, maar zacht zijn waar het kan", zegt Van 't Wout. Het gaat om een aanpassing van bestaande regels. De bewindsman wil kijken of hij een begrip van fraude in de wet kan zetten, zodat hier geen mis verstanden over kunnen ont staan. Duo verdacht van aanslag Oud-president Ghana sterft Wadden: meer zeehonden Sancties tegen Venezuela vrijdag 13 november 2020 GO Vuurwerkverbod scheelt De vuurwerkbranche is ziedend op de politiek nu een vuurwerk verbod dreigt. In een paginagrote advertentie stelden ze gisteren dat zo'n maatregel helemaal geen verlichting brengt. Maar wat is nu waar? En wat kunnen we ver wachten als het kabinet definitief de knoop doorhakt? Raymond Boere Den Haag Het oog van een vuurwerk slachtoffer wordt schoonge spoeld. FOTO MARCO DE SWART Tijdens de jaarwisseling laten ongeveer 1300 mensen zich bij een huisartsenpost behandelen voor letsel door vuurwerk. DEN HAAG Staatssecretaris Bas van 't Wout. FOTO .ANP LONDEN De politie in Londen heeft twee mannen opgepakt die worden verdacht van het voor bereiden van een aan slag. De twee 34-jari- gen zijn vastgezet. Het duo gedroeg zich volgens agenten rond middernacht verdacht in een auto in de buurt van het parlement, waarop ze werden ge arresteerd. Het drei gingsniveau in het VK is verhoogd na aan slagen in Frankrijk en Oostenrijk. ACCRA Voormalig president van Ghana, Jerry J. Rawlings (73), is gis teren overleden. De militair en politiek lei der was twee keer aan de macht (in '79 en '81) door de rege ring omver te werpen. WAGENINGEN Het aantal zeehonden in het Nederlandse deel van de Wadden zee is afgelopen jaar toegenomen. Onder zoekers telden er af gelopen zomer 7661, 4 procent meer dan vorig jaar, meldt Wa- geningen University Research. Bijna een derde van de getelde zeehonden was nog pup. Het aantal jon kies in de Neder landse Waddenzee lag dit jaar 9 procent hoger dan vorig jaar. BRUSSEL De EU verlengt de sancties tegen Vene zuela met een jaar. Dat is volgens de 27 lidstaten nodig van wege 'de voortdu rende politieke, eco nomische, sociale en humanitaire crisis' in het Zuid-Amerikaanse land. Bovendien zijn er onder de regering van de linkse populist Ma- duro aanhoudende acties die de demo cratie, rechtsstaat en mensenrechten on dermijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4