Tijdens de tweede coronagolf staat Ruben Boutens O O) CD O 14 ZEELAND LACROSSE JONGSTE SPORT VAN DE PROVINCIE Onder aanvoering van een Brabander en een 'gestrande' Amerikaan heeft lacrosse voet aan wal gezet in Zeeland. Daniël Sterenborg is een bekend gezicht in de Nederlandse Lacrosse- scene en richtte eerder al met succes een club in Bergen op Zoom op. Maar wie is zijn handlanger Reichen Agbayani en wat brengt hem in Zeeland? Video Prijs Ruben Boutens is alles behalve een re creant. De uit Middelburg afkomstige indoorkarter reist voor zijn sport de hele aardbol over en valt bijna overal waar hij komt wel in de prijzen. Zo werd hij al twee keer wereldkampioen. In de eerste maanden van de coronacri sis was de kartbaan verboden terrein. ,,Maar nu kunnen we gewoon trainen gelukkig. Zelfs recreanten kunnen ge woon karten. Het enige verschil met normaal is dat het horecagedeelte ge sloten moet blijven.'' Maar overal is een oplossing voor, heeft Boutens onlangs met eigen ogen gezien. Zelfs voor de verplichte sluiting van de horecagelegenheden. „Laatst was ik op een kartbaan in Utrecht'', vertelt hij. ,,Ook daar was de horeca na tuurlijk gesloten. Dat moet overal. Maar zij hadden een foodtruck gehuurd, die stond buiten op het terrein. Dat mag dan blijkbaar weer wel. Ik denk omdat je het eten afhaalt en niet ergens zit ter wijl je het nuttigt.'' In de kartwereld zijn ze sowieso cre atief in deze lastige tijden. ,,Er worden bijvoorbeeld ook trainingsraces gehou den'', aldus Boutens. ,,Het zijn geen echte wedstrijden, die zijn allemaal af gelast. Het worden dus ook geen wed- strij den genoemd. Maar j e kunt wel on der wat meer druk trainen op die ma nier. Eigenlijk is het een beetje het zelfde als oefenduels in andere spor ten.'' ,,Het is eigenlijk een grijs gebied'', vervolgt de Zeeuwse wereldtopper. Want die oefenwedstrijden in die an dere sporten zijn nu wel verboden. ,,Het is niet zo dat clubs breed adverte ren met wedstrijden en er uit het hele land deelnemers zijn tijdens die races. Het is allemaal heel lokaal. Sowieso is het karten zelf heel veilig. Iedereen heeft een helm op en rijdt in zijn eigen wagen. Je houdt dus altijd voldoende afstand. Alleen buiten de baan is het goed opletten.'' Geen Huisleague meer In het bowlen is het afstand houden heel wat lastiger, weet Lindsey Paling. En onderling wedstrijdjes spelen is er daardoor ook niet echt bij. „Wij hadden in Middelburg de Huisleague, een soort interne competitie. Die is nu helemaal stopgezet. Als je drie tegen drie speelt op een baan, is het bijna niet mogelijk om anderhalve meter bij elkaar van daan te blijven'', legt ze uit. De inwoonster van Koudekerke is er ten opzichte van de vorige lockdown wel op vooruit gegaan. ,,Toen hadden we te maken met dezelfde regels als de horeca. Ik kon dus helemaal niet trai nen, alles was helemaal dicht. Nu is de Het begon allemaal als een tussenjaar om de wereld te ontdekken, maar tweeënhalf jaar later zit de 21-jarige Amerikaan Reichen Agbayani nog al tijd in Europa. Hij is min of meer 'ge strand' in Koudekerke, of all places. Als oudste telg uit een gezin met zes kinderen verliet hij in 2018 zijn geboor tegrond in North Carolina om af te rei zen naar Portugal. Daar leerde hij al snel de Nederlandse Lucille kennen. De twee werden verliefd en leefden twee jaar lang hun droom in Portugal. Maar de corona-uitbraak gooide roet in het eten en het stel verruilde Portugal noodgedwongen voor Nederland. Op Walcheren vonden ze onderdak bij de ouders van Lucille. 'Rey', zoals hij door vrienden wordt genoemd, was in Amerika een fanatiek lacrosse-speler. Een sport die zijn oor sprong kent bij de 'native Americans', ook wel bekend als de indianen. Zij speelden het spel om conflicten tussen stammen uit te vechten. Lacrosse is dan ook een sport die vooral in de Ver enigde Staten en Canada wordt ge speeld. ,,Ik kreeg mijn eerste trainin gen cadeau van mijn ouders'', blikt Reichen Agbayani terug. ,,Ik dacht nog: 'wat is dit voor sport? Waarom speel ik dit?' Ik was niet direct heel enthousiast, maar al snel werd ik verliefd op de sport. Het is een echte teamsport, waarbij je teamgenoten weten wat er zowel binnen als de buiten de lijnen speelt.'' Koud geland in Zeeland tikte Rey op internet de zoektermen 'Zeeland' en 'Lacrosse' in. Het bracht hem in contact met Daniël Sterenborg (37) uit Ossen- drecht. De twee vonden elkaar snel in hun gezamenlijke liefde voor lacrosse. In de afgelopen vier j; Sterenborg in Bergen op Zoom de dub Ogers Lacrosse opgezet. Vanuit de Nederlandse Lacrosse Bond werd hij gevraagd de sport ook in Zee land op de kaart te zetten. Het resul teerde in diverse clinics, die van mei tot en met oktober werden verzorgd in Goes, Middelburg en Vlissingen. In parken, op het strand en tijdens de gymles maakten enkele honderden Zeeuwen kennis met de sport. Sinds twee weken is ook de eerste Zeeuwse Lacrosseclub een feit: LoKust Lacrosse. vrijdag 13 november 2020 GO 25 Monique Ver- schuure (foto) is een van de bekendste namen in de Zeeuwse hard loopwereld. De atlete uit Yer- seke liep al het nodige erema- teriaal bij el kaar. Maar hoe is zij eigenlijk buiten haar sport? Je ziet het in de online serie '25 vra gen aan...'. De video is te be kijken op pzc.nl/sport. 1 Judo Bond Ne derland heeft JudoGoes gis teren in het zonnetje gezet. De Zeeuwse vereniging werd uitgeroe pen tot Club van het Jaar. JudoGoes was samen met Dojo Huigen- bos uit Voort huizen en Jindo uit Doetinchem genomineerd. De bond en NOC*NSF vormden samen de jury. Karten en bowlen; ze zullen door veel mensen vooral gezien worden als leuke uitjes. Lekker met vrien den wat rondjes rijden of twee uur kegels omver gooien, daarna een hapje eten en wat drinken. Mede door dat imago konden de Zeeuwse toppers Ruben Boutens en Lindsey Paling tijdens de eerste coronagolf niet of nauwelijks hun sport beoefe nen. Hoe is dat nu, tijdens de tweede golf? ,,Het is eigenlijk een grijs gebied.'' Daniel Vervelde Vlissingen a Kleurrijke Amerikaan zet lacrosse op de kaart Menno Kole Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42