Terrassen dicht? 'Dan fietsen we wel naar de kerk' Hoeveel CZ-klanten zullen overstappen, is koffiedik kijken ZEELAND 13 Aan de drukke Gentsevaart in Kapellebrug is de kapel Onze-Lieve- Vrouw ter Eecken een oase van rust. In deze tijd wordt het kleine gebedshuisje vaak bezocht. Ter bezinning, maar ook 'omdat de terrassen dicht zijn en je toch ergens naartoe moet kunnen fietsen'. Bij de vier grote zorgverzekeraars wordt de basisverzekering komend jaar tussen de 3 en 9 euro per maand duurder. Bij CZ stijgt de premie met 8,65 euro naar 129,60 euro per maand. Menzis rekent 130 euro (+7), Zilveren Kruis 128,45 (+3) en VGZ 124,45 (+4,5) euro per maand. De grootste zorgverzekeraar in Zeeland, CZ, verhoogt de premie omdat medicijnen duurder wor den, lonen stijgen en steeds meer ouderen zorg nodig hebben, legt woordvoerder Arjen Zwaan uit. ,,Het besef dat zorgkosten en pre mie aan elkaar gerelateerd zijn, wordt op dit soort momenten erg duidelijk." 100 miljoen uit reserves CZ bepaalt de premie op basis van de kosten in voorgaande jaren en de verwachting voor het komend jaar. ,,Vorig jaar hadden we een behoor lijk scherpe premie. We hebben toen zo'n 100 miljoen euro uit de reserves gehaald om de premie laag te houden. Dat doen we dit jaar weer." Toch stijgt de premie. Veel men sen hingen dan ook boos aan de lijn. ,,Een meerderheid is niet blij met de stijging", zegt Zwaan. ,,Maar er zijn ook positieve geluiden, men sen die de zorg erg goed vinden en snappen dat dit veel geld kost." Wie wil kan voor 31 december wisselen van zorgverzekeraar. Dit Een meerderheid is niet blij maar er zijn ook positieve geluiden: mensen die de zorg erg goed vinden en snappen dat dit veel geld kost. jaar deed van 6,5 procent van alle verzekerden dat. De meeste Zeeuwen zijn opvallend trouw aan hun verzekeraar, blijkt uit onderzoek van zorg- databureau Vektis. Sterker: nergens in Nederland zijn men sen zo trouw aan hun zorgverzekeraar als in de ge meente Noord-Beveland. Slechts 3,4 procent van de inwoners stapte over. De meeste Zeeuwse overstap pers wonen in Tholen (5,2 procent). Of de premieverhoging van CZ de loyaliteit van Zeeuwse klanten onder druk zet, is koffiedik kijken. ,,Het is wel verstandig dat Zeeuwen elk jaar goed kijken of hun zorgver zekering nog steeds bij ze past", on derstreept Michel Walraven van vergelijkingssite Inde pender. „Zowel qua premie als inhoud. Hoe meer verze- keringen je naast elkaar legt, hoe beter je er een idee bij krijgt." Je kunt bij CZ blijven en toch goedkoper uit zijn, zegt Walraven. „Al die verzekeraars hebben zowel duurdere als goedkopere merken. Als je echt niet weg wilt bij een ver zekeraar, kun je kijken wat ze nog meer aan labels hebben, denk bij voorbeeld aan CZ direct. Het is in zijn algemeenheid wel zo dat de communicatie dan meer via inter net gaat. Maar als dat je niet uit maakt, is het de moeite waard om er naar te kijken." Gefilterd licht valt door de glas-in-lood ven sters op de appel- blauw-zeegroen ge glazuurde tegeltjes achter het altaar. Het kapelletje is een fijne plek. Altijd al, maar nu zeker. Branden er altijd wel een paar kaarsjes, tegenwoordig kan er bijna geen kaarsje meer bij. Veel mensen zoeken in deze vreemde tijden toch wat steun van boven. De Hulsterse Marian Lambin (70) heeft een nieuwe knie gekregen en brandt een kaarsje voor een goed herstel. ,,Baat het niet, dan schaadt het niet, toch?" Noveenkaars Marian en haar man Eddy (73) zijn twee dagen achter elkaar naar de kapel komen fietsen. Niet zozeer uit vroomheid. ,,Toen we hier de eerste keer waren, had ik een kaarsje gebrand, maar had ik geen kleingeld. Daarom zijn we nu weer terug, om alsnog te betalen. Ik heb als rente ook nog een no veenkaars laten branden", zegt Marian. Het echtpaar is onder de indruk van het kleine kerkje, daterend uit 1935 van de hand van de Hulster stadsarchitect Rouleau, waarin ook getrouwd kan worden. Eddy: ,,We hebben er even in stilte rond gekeken om te bewonderen." Het kapelletje is dan ook ge bouwd op bijzondere grond. Op die plek stond al in 1459 een kapel. Het was een bedevaartsoord en We hebben er even in stilte rondgekeken om te bewonderen veel wonderbaarlijke genezingen zijn aan deze plek toegeschreven. In 1578 werd het kapelletje ver woest door de watergeuzen. In 1623 werd het herbouwd. Bij het beleg van Hulst in 1645 werd de kapel verlaten en raakte deze in verval om in 1690 opnieuw opge- bouwd te worden. In 1933 zijn de fundamenten van 'd' Ou'kapel' opgegraven en werd de huidige kapel gebouwd. Een groep vrijwil ligers heeft de kapel in 1990 liefde vol gerestaureerd. Het is niet zozeer vanwege een diepgeworteld of herwonnen ge- loof dat Eddy en Marian in het ka pelletje te vinden waren. Eddy: „Fietsen is goed voor de knie van Marian. Nu de terrassen dicht zijn, fietsen we andere routes. Het is dan ook wel fijn om een doel, een bestemming te hebben. En dat werd nu het kapelletje." De hartenkreten, wensen of per sonen waarvoor de kaarsjes in de kapel branden, zijn niet bekend. Maar mocht het een kaarsje zijn tegen corona, dan is het te hopen dat Onze-Lieve-Vrouw ter Eecken nog een paar wonderbaarlijke ge nezingen over heeft. vrijdag 13 november 2020 GO Niet blij met hogere zorgpremie Zorgverzekeraar CZ heeft vele tientallen reacties gehad op de verhoging van de zorgpremie. Een meerderheid is niet blij met de stijging, erkent het bedrijf. Of veel klanten zullen overstappen is koffiedik kijken, aldus vergelij kingssite Independer. ,,Als je écht niet weg wil bij een zorg verzekeraar, is er tóch een ma nier om goedkoper uit te zijn." Jeffrey Kutterink Goes - Arjen Zwaan, CZ Sheila van Doorsselaer Kapellebrug - Eddy Lambin Marian en Eddy Lambin branden kaarsjes in de kapel van Kapellebrug. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41