Geen intochten van de Sint, wel demonstraties Kogelregen Saoedische ambassade NIEUWS 3 Onlinebabbeltrucs en phishing leiden dit jaar tot 30 miljoen euro schade BESCHIETING AMBASSADE Via het 'klassieke' phishing werd vorig jaar al 7,9 miljoen euro gesto len van bankrekeningen, een ver dubbeling vergeleken met 2018. ,,Dit jaar zal het wéér fors meer zijn'', zegt Berend Jan Beugel van Betaalvereniging Nederland. Daar bij komen nog de 'nieuwe' fraudes waarbij slachtoffers zelf de transac ties hebben gedaan. De oplichting via WhatsApp - 'Hoi mam, ik heb een nieuw telefoonnummer kun jij een rekening voor me betalen?' - en door spoofing komt volgens Beu gel nu al uit op 20 miljoen euro. ,,Dat leiden we af uit data van de politie en de Fraudehelpdesk. WhatsApp-oplichting zien we al langer, maar spoofing is echt iets van dit jaar. Criminelen doen zich voor als de bank, bellen met het nummer van de bank, via software kun je dat nabootsen, en vragen om je geld naar een zogenaamde kluis- rekening over te maken in verband met de veiligheid. Slachtoffers wor den zo misleid om zelf heel hun banksaldo over te boeken.'' Vaak is de mail van de spoofing- slachtoffers al gehackt. Hieruit is een schat aan persoonlijke informa tie te halen en met die kennis pro beren de oplichters als 'bankmede werker' vertrouwen te winnen. De crimineel is niet uit op één nepbe- taling, maar het gehele banksaldo. De Betaalvereniging ziet een ver band met corona. De mobiele tele foon is voor veel mensen meer dan ooit het venster op de buitenwe reld. Er wordt naar hartenlust ge kocht en betaald via de mobiele te- lefoon en laptop. ,,Na april is spoo fing enorm toegenomen'', zegt Beugel. ,,We hebben het sterke ver moeden dat dat komt doordat we veel thuiszitten en veel contact hebben via bijvoorbeeld WhatsApp en Instagram. Fraudeurs proberen via digitale communicatiemidde- Spoofing is enorm toegenomen omdat we veel thuiszitten len in te breken en mensen te mis leiden.'' Bij bijvoorbeeld fraude met bankpassen wordt corona mis bruikt. Mensen krijgen telefoontjes met het verzoek om de pas op te sturen omdat er een 'antibacteriële' pas wordt geleverd. Het zijn niet alleen malafide een malige betalingen waarmee men sen opgelicht worden. Bij spoofing wordt niet zelden heel de rekening geplunderd. En ook slagen frau deurs er nog steeds in om via phis- hing codes los te peuteren om de bankieren-app van een slachtoffer op de eigen telefoon te zetten, waarna het volledige saldo wordt overgeheveld. P8 De organisatie Kick Out Zwarte Piet kondigde deze zomer aan in minstens twintig plaatsen te gaan demonstreren, maar noemde in een persbericht gisteravond nog maar vijf plaatsen: Breda, Maas tricht, Venlo, Eindhoven en Weert. De acties moeten vanaf morgen, als de landelijke intocht van Sinter klaas is, starten. De organisatie roept expliciet de mensen die afgelopen zomer mee deden aan Black Lives Matter- demonstraties op nu weer de straat op te gaan en nieuwe acties aan te melden. ,,Het is niet mogelijk om Black Lives Matter te steunen zon der tegen Zwarte Piet te zijn'', aldus een verklaring op de Facebooksite Zwarte Piet is Racisme. Je kunt er de laatste jaren de klok op gelijk zetten: als de pakjesboot de kade nadert, rollen demonstran ten in heel Nederland hun span doeken met 'Zwarte Piet is racisme' uit. De demonstraties begonnen in 2011 bij de landelijke intocht van Sinterklaas in Dordrecht en werden daarna steeds talrijker. Ook werd de sfeer grimmiger. Nadat omroep NTR Zwarte Piet bij de landelijke intocht inwisselde voor roetveeg- pieten, verplaatsten de demonstra ties zich naar steden waar Piet nog wel zwart is. Op die plekken wer den de activisten vaak geconfron teerd met tegendemonstraties van voorstanders van Zwarte Piet. Vanwege het coronaverbod op grote bijeenkomsten zijn er dit jaar geen intochten waarbij duizenden kinderen (en ouders) zich verdrin gen om een glimp van de Sint op te vangen. Veel sinterklaascomités hebben de intocht helemaal ge schrapt of hebben gekozen voor een aankomst zonder publiek; ouders en kinderen kunnen dan wel mee kijken via een livestream. Ook bij de landelijke intocht morgen is geen publiek welkom, omroep NTR houdt de aankomstplek geheim. De aankomst is wel live te zien op tv. De activisten van Kick Out Zwarte Piet en aanverwante comi tés hebben hun demonstraties ech ter niet geschrapt. KOZP roept op tot 'actieweken van 14 november tot 5 december'. „Afgelopen zomer zijn wij massaal de straat op gegaan tegen institutioneel racisme in Ne derland en uit solidariteit met de Black Lives Matter beweging. Daarom doen wij nu een beroep op alle BLM-demonstranten om vreedzaam in actie te komen tegen We hebben al grijze pieten gezien met kroeshaar en rode lippenstift de meest zichtbare vorm van insti tutioneel racisme in Nederland: Zwarte Piet'', schrijft de organisatie. Het is onduidelijk hoeveel acties er komen. Aangekondigde acties in Alkmaar en Lelystad lijken niet door te gaan, die gemeenten had den gisteren nog geen melding ge kregen van een demonstratie. Wel staat al vast dat zaterdag in Breda zo'n honderd mensen zul len demonstreren tegen het com promis Grijze Piet. ,,Grijs zit te dicht tegen het zwart van Zwarte Piet aan. We hebben al grijze pieten gezien met kroeshaar en rode lip penstift. Dan zoek je de grens van racisme op'', aldus het lokale actie comité. Ook in Maastricht en Venlo heeft de gemeente aanvragen ge kregen voor demonstraties. vrijdag 13 november 2020 GO Oplichterij bloeit tijdens corona Door corona zijn mensen extra vatbaar voor oplichters die het op de bankrekening hebben voorzien. Betaalvereniging Nederland denkt dat mensen dit jaar via phishing, spoofing en WhatsApp-fraude in totaal meer dan 30 miljoen euro kwijt zijn. Ton Voermans Utrecht - Berend Jan Beugel, Betaalvereniging Nederland Vanwege het coronavirus zijn er dit jaar geen sinterklaasintoch ten, maar de protestacties tegen Zwarte Piet gaan vanaf zaterdag wel gewoon door. Hoeveel dat er worden en waar ze precies worden gehouden, is nog onduidelijk. Cyril Rosman Rotterdam - Actiecomité tegen Zwarte Piet Een 40-jarige man uit Zoetermeer is gisteren aan gehouden in verband met een aanslag op de Saoedi sche ambassade aan de Haagse Koninginnegracht. Er werden 's ochtends vroeg zeker twintig kogels afgevuurd, niemand raakte gewond. De politie viel rond de middag de woning van de verdachte binnen. Hij werd kort daarna ingere kend in een woning in de buurt. Over het motief van de schietpartij is nog niets bekend. De Saoedische au toriteiten spreken van een 'laffe aanval' en roepen Sa- oedi's in ons land op waak zaam te zijn. Burgemeester Jan van Zanen van Den Haag noemde de beschie ting 'onacceptabel'. ,,Dit hoort niet thuis in onze stad van vrede en recht.'' fotos anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3