WIM HOFMAN 9 vrijdag 13 november 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator De letter H is voor veel mensen in de wereld een probleem. Hier en daar behoor je hem wel te schrijven, maar niet uit te spreken en vooral als men hem moet uitspreken, komt men nogal eens voor moeilijkheden te staan. Soms laat men de letter maar helemaal weg, zoals in Frankrijk, of men komt een enkele maal met een aan geblazen H. Op andere plaatsen, zoals in Vlaanderen en Zeeland, vervangt men hem wel door de letter G. De verwarring is groot, want het is dan niet verbazingwekkend, dat men wel eens verbouwereerd raakt en dan wordt de G een H. Waar de letter weer wel wordt uitgesproken, klinkt hij eigenlijk ner gens naar: er komt wat geruis uit de stems pleet. Men heeft zich wel eens afgevraagd wat de H nu eigenlijk voor een letter is. Is het een klinker of een medeklinker? Of iets er tus senin? In Nederland wordt hij intussen wel tot de medeklinkers gerekend. Ooit kreeg ik een rondleiding in de West minster Abbey. De gids was een lange ma gere man. Hij had het steeds over de West minster Habbey. Het klonk deftig. Dat ver schijnsel noemt men hypercorrectie. Ooit kreeg ik in de eerste klas van de mid delbare school een dictee. Ik weet niet of men zoiets nog moet doen op de middelbare school. Ik schreef haverechts en de leraar zette daar met rode balpen een streep door. 'Je komt blijkbaar uit Zeeland', zei hij. Mis schien was het ook zo'n hypercorrectie, maar ik wist ook niet wat het woord precies bete kende. Mijn vader gebruikte het woord wel als hij aan het breien was. Het woord 'rechts' kende ik wel, maar wat 'ave' nu was? De uitspraak mag dan moeilijk zijn: een soort zucht die diep uit het lijf komt, als je de H schrijft is het een erg duidelijke letter die er mag zijn: twee staanders met een dwars balk. Volgens het boek Alles begint met A, ge schreven door Diederik van der Wal (uitge verij De Harmonie) was de hoofdletter H er eerder dan de kleine letter h. Met veel letters was dat zo. Vreemd is het dan ook dat er lees methodes zijn die bij het beginnend lezen de hoofdletters hebben afgeschaft en dat terwijl kinderen vooral eerst de hoofdletters leren. Gelukkig is er nog een halsstarrige Sinter klaas die met hoofdletters komt. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Coronavirus (45) Toen ik onlangs over de Markt naar de Pottenmarkt liep, ston den daar twee boa's iedereen te sommeren af te stappen en ver der naast de fiets te lopen. De zin van dit alles ontging niet alleen mij, maar ook diegenen die af moesten stappen. Er was vrijwel niemand op straat, de terrassen waren leeg. Nee, maar het zijn nou eenmaal de coronamaatregelen. Laten we het een beetje zinnig houden. Re levanter vind ik samenscholin gen op pas geplaatste banken bin nen in Tref. Daar zaten minstens acht mensen tegen elkaar, zonder mondkapje. Die banken vragen erom om op te gaan zitten. Laten we samen opletten wat wel én niet coronaproof is. In een vol komen lege straat fietsen kan, maar binnen samenscholen zon der mondkapjes, vind ik van een ander kaliber. Geef bij de hand having voorrang aan wat er echt toe doet en skip de onzin. Dit wekt alleen maar verbazing en wrevel. Heleen Houterman, Middelburg Coronavirus (46) Saskia Noort (krant 7 november) legt de vinger op de zere plek! De eindeloos uitgesmeerde semi- lockdown raakt bijna iedereen genadeloos hard. Haar dochter als starter in de cultuursector. Pagina verderop een judoka die zichzelf op 23 jarige leeftijd van het leven berooft. Onze kinderen van een toekomst beroven en we laten het allemaal gebeuren zogenaamd om de groep kwetsbaren te red den. Mensen word alstublieft wakker! Verdiep jezelf in deze materie en vorm een eigen me ning. Internet is een geweldige informatiebron. Die 'kont tegen de krib' wie doet er mee? Jantine Bouwman, Kapelle Coronavirus (47) Het klimaat is de oorzaak van alle coronaproblemen. Als men zich daar druk over zou maken, zou het beter zijn. Het klimaat heeft ervoor gezorgd dat het coronavi rus geen natuurlijke vijanden meer heeft, want die hebben wij allemaal al vernietigd. Daarom kan het virus zijn gang gaan en blijft het aanwezig. Anderhalve graad opwarming is te veel voor het klimaat. Als we daar niks aan doen, dan vernieti gen we niet alleen de vijanden van het virus maar ook de mens heid. Daarom doe ik met enkele anderen, die hun verstand nog kunnen gebruiken, een dwin gende oproep aan alle wereldlei ders de CO2 zodanig te vermin deren dat het klimaat onder de anderhalve graad opwarming uit komt. Als het al niet te laat is. Jo Kleinepier, Meliskerke Boekje Met veel interesse heb ik het arti kel over het boekje Van de Herto gin Hedwige geleerd, 32 lessen over ontpoldering van Dik Kruis gele zen (krant 6 november). Bij mij rees de vraag: zijn er in die serie ook dergelijke boekjes met als ti tel: 'Van de Oud- en Jong Bres- kens Polder geleerd, 32 lessen over ontpoldering' of 'Van de Perkpolder Polders geleerd, 32 lessen over ontpoldering' of 'Van de Zwin Polders geleerd, 32 lessen over ontpoldering'. Of heeft men nog onvoldoende geleerd van het ontpolderen van die andere pol ders? Het is te hopen dat men ge leerd heeft hoe men in de toe komst met ontpolderdossiers met poldermensen moet omgaan. Ge woon niet ontpolderen. Guus Langeraert, Oostburg Waterwinbossen Het CDA Hulst is bezorgd over de toegankelijkheid van de Water- winbossen (krant 7 november). Evides zou mensen weren uit het gebied. Wandelaars, fietsers en ruiters moeten vrij toegang heb ben. Als fietsers niet door droog staande kanalen rijden, een bel op de fiets hebben en ruiters de fietspaadjes niet kapot trappen is er niets aan de hand. Evides heeft een andere visie. Toen een burgerinitiatief werd gelanceerd om bij de asfaltering van het laatste stuk van de Heer straat ook verharde parkeerplaat sen aan te leggen, lag Evides dwars. Gemeente en waterschap waren akkoord, prima plan. Evi- des zei: niet parkeren. Jarenlang parkeren wandelaars en hardlopers hun auto in de berm. ,,Auto's kunnen wel eens olie lek ken", aldus Evides. En de land bouwvoertuigen die in het water- beschermingsgebied rondrijden? En het eigen wagenpark dat par keert bij het pompstation? Ik wens het CDA-Hulst succes Evi des tot een meegaander houding te bewegen, maar Evides zelf is niet zo soepel heb ik ervaren. Benny van Goethem, Sint Jansteen Bonus In een toekomst waarin de mens heid alleen maar groeit met als gevolg schaarste op de voedings- markt wereldwijd, wil de SGP voor een vierde kind (krant 10 november) uit een gezin een bo nus toekennen. Een slinkse ma nier om zieltjes te winnen met alle gevolgen van dien. Ook zegt de SGP respect te heb ben voor betogers die met hun wansmakelijke borden over hel en verdoemenis bij abortuskli nieken staan om vrouwen die hun zwangerschap af willen bre ken te veroordelen. Mijns inziens kun je alleen maar respect heb ben voor vrouwen die om een heel persoonlijke reden dit moei lijke besluit nemen. Daarbij komt nog dat leden van deze partij denken dat corona een straf van God is en dat de pandemie door middel van veel bidden afgewend kan worden? Nou, dan gaan mijn gedachten meer uit naar een sek tarisch genootschap in plaats van een politieke partij waarbij vrou wen nog steeds de tweede viool spelen. Els Bierens Keeris, Kortgene ARCHIEFFOTO MARC BRINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37