Stroosnijder: Dubbele pet Orionis geen probleem II 8 ZEELAND DE NIEUWE MAEN AANVARING MET DUWBOOT Eind september kreeg de klipper De Nieuwe Maen een frontale aanvaring. De schade is zo groot dat schipper Gaby Koomen een inzamelingsactie is begonnen. Het was op 21 septem ber, vlak na het passe ren van de Kaagbrug, dat de klipper De Nieuwe Maen uit 1891 frontaal werd aangevaren door een duwboot. ,,Voor de stuurhut ervan stond een grote vrachtwagen die het zich belemmerde. Voordat we de kans kregen gegevens uit te wisselen, voer de schipper ervan gewoon door", vertelt Gaby Koo men. Samen met haar scheeps- maat en enkele gasten was ze op weg naar Zeeland. De klipper ligt altijd in de Zierikzeese haven 't Luitje. Staal De aanvaring gaf meteen de no dige stress op het water. ,,Je weet dan niet hoe groot de schade is. Binnen in het schip is getimmerd: je kunt dus niet op het staal kijken. Je weet dus ook niet of je lek bent. We zijn via Amsterdam terug ge gaan naar de dichtstbijzijnde werf. De totale schade blijkt op te lopen tot 35.000 euro. De verzekering betaalt 10.000 euro. Rest nog een bedrag van 25.000 euro", aldus Koomen. Op de inzamelingswebsite Go- fundme probeert ze dat bedrag voor december binnen te krijgen. Stroosnijder is nu zes jaar politiek verantwoordelijk voor Orionis als wethouder in Vlissingen. Daar naast is hij voorzitter in het dage lijks bestuur van Orionis, als porte feuillehouder van de grootste aan- deelhouder in Orionis, de ge meente Vlissingen, naast de ge meenten Veere en Middelburg. Er kwam ophef toen hij recent kritiek uitte op het feit dat Orionis er in vergelijking met andere sociale werkplaatsen in het land slecht in slaagt om mensen aan passende banen in het bedrijfsleven te hel pen, waardoor de kosten voor uit keringen en begeleiding hoog blij ven. Stroosnijder sprak toen als wethouder van Vlissingen, maar als voorzitter van het dagelijks be stuur van het bedrijf diskwalifi ceerde hij de onderneming van de drie Walcherse gemeenten die hij leidt. Dat bracht Coen van Dalen van de Christenunie er toe te pleiten voor een onafhankelijk voorzitter van het dagelijks bestuur van Orio nis, zonder de last van een wethou der van een gemeente die moet be- Een beter rendement van Orionis gaat hand in hand met beter werk voor de cliënten van Orionis zuinigen op uitkeringen en onder steuning van werkzoekenden. Dat is zuiverder, vindt Van Dalen. Als er omstreden besluiten moeten wor den genomen bij Orionis kan dat Stroosnijder als bestuurder van zo- wel Orionis en gemeente in moei lijkheden brengen, waarschuwt hij. Dat overkwam vorige maand wethouder Paula Stoker van Ter- neuzen. Zij trad af nadat er contro verse ontstond rond de benoeming en salariëring van een nieuwe di recteur van welzijnsinstelling aan- z, waar Stoker bestuursvoorzitter was. Schijntegenstellingen Stroosnijder verdedigde zijn 'dub bele petten' in de gemeenteraads vergadering met de stelling dat de doelen van Orionis en de gemeente Vlissingen samenvallen. ,,Het zijn schijntegenstellingen. Een beter rendement van Orionis gaat hand in hand met beter werk voor de cliënten van Orionis." Dan hoeft de gemeente ook minder uitkeringen te betalen, zei hij. Vlissingen wil wel verder gaan met de 'taakstel- Als een bedrijf slecht presteert kan een voorzitter van het bestuur dat in de pers zeggen ling', de bezuiniging op de kosten, dan Veere en Middelburg willen, zei Stroosnijder. ,,Als een bedrijf slecht presteert kan een voorzitter van het bestuur dat in de pers zeg gen. Dat moet zelfs." ,,Mijn eigen spaargeld zit er ook al in. Van de werf mag ik later beta len dan gebruikelijk, maar ze ver telden er wel bij dat ze geen bank zijn. De eerste donaties zijn bin nen en dat vind ik echt geweldig. Daar ben ik echt dankbaar voor." Geld voor de opknapbeurt is hard nodig. Door de maatregelen wegens de coronapandemie vallen er voor het schip, dat dienst doet als leerbedrijf en thuisbasis van Stichting Rugvin, al inkomsten weg. Betekent het ongeval mis schien dat het 130-jarig bestaan niet gehaald wordt? Gaby houdt hoop. ,,Samen kunnen we het tij keren en de zeilen weer hijsen. De klipper een behouden vaart wen sen, zodat ze nog vele jaren een helend en warm gevoel kan bie- den aan zij die het zo nodig heb ben." Zelf is de eigenaar en schipper van De Nieuwe Maen hard bezig met het aanbrengen van de nieuwe betimmering. ,,Ik zou graag aan boord willen blijven wo nen, ook als ik voorlopig niet met gasten kan varen. Ik sta elke dag om zes uur op. Verstand op nul en lange dagen maken, ik ben ik overal tegelijk bezig. Tussendoor Samen kunnen we het tij keren en de zeilen weer hijsen houd ik hier en daar brandwacht tijdens laswerkzaamheden en op de zondagen ga ik naar mijn moe der om even te douchen. Ik herpak mijzelf om door te gaan en hoop op steun van mensen die het be langrijk vinden dat de Nieuwe Maen in de vaart blijft. Die steun heb ik keihard nodig. Ik vind het moeilijk om geld te vragen maar het is de enige manier." vrijdag 13 november 2020 Reddingsactie voor oude klipper Gerrit van Loon Zierikzee De dubbele petten van Sem Stroosnijder bij sociaal werk- leerbedrijf Orionis Walcheren zijn niet tegenstrijdig, ver klaarde hij in de gemeenteraad van Vlissingen. Met de Christen Unie voorop uitten VVD en POV zorgen over conflicten tussen de twee functies die Stroosnij- der voor Orionis en Vlissingen vervult. Claudia Sondervan Vlissingen - Sem Stroosnijder - Sem Stroosnijder Gaby Koomen staat aan het roer van De Nieuwe Maen. De klipper raakte bij de aanvaring flink be schadigd. FOTO'S GABY KOOMEN - Gaby Koomen, schipper van De Nieuwe Maen De Nieuwe Maen in leven houden? Doneer via: gofundme.com/nood- fonds-voor-130-jaar-historie Of: nieuwe-maen.nl/noodfonds-2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36