teler na dik veertig jaar Twijfel over nut meetstation Carnavalsmuseum in de maak, in Sas van Gent 5 Stichting zet een tandje bij veel, erkent Martine. ,,Dan denk ik: waarom moet juist hj dit nu heb ben. Het is zó oneerlijk." In zo'n bui, midden in de nacht, pakte ze vier jaar geleden pen en papier om haar gevoelens van zich af te schrijven. Het leidde tot de tekst van het lied Zoete Bubbel, dat vo rige week verscheen. ,,Ik heb die tekst heel lang voor mezelf gehou den. Toen kwam ik in contact met Freek van Daal, een Brabantse sin ger-songwriter wiens dochter dia betes heeft. Die heeft de tekst op muziek gezet en uitgebracht." Onbegrip Martine kreeg veel reacties, onder meer op de Facebookpagina van de Stichting Kinderdiabetes. ,,Het raakt mensen. Ze vinden het her kenbaar. Dat is heel mooi." Die herkenbaarheid is er vooral bij ouders van kinderen met dia betes. Vanuit 'de buitenwereld' is er nogal eens onbegrip. „Weinig mensen snappen echt wat we doormaken. Het is soms ook moei lijk uit te leggen." De door Marti- ne's man Barry opgerichte Stich ting KinderDiabetes helpt bij het geven van voorlichting. ,,Daar- naast is het fijn om als ouders er varingen uit te wisselen en ergens terecht te kunnen met al je vragen, zeker op sociaal-emotioneel vlak. Wij misten dat in het begin wel." Inmiddels is Mik ouder. Het pro ces van loslaten is voor Martine en Barry nog een stuk lastiger dan bij andere ouders. ,,We moeten erop vertrouwen dat hij zelf initiatief neemt om goed voor zichzelf te zorgen, en daarin echt niet ver- WERELD DIABETES DAG slapt. Tot nu toe gaat dat erg goed." Van zijn ouders mag Mik het zelfde doen als zijn leeftijdsgeno ten. ,,Als hij een keer naar de McDonalds wil met zijn klasge noten, gaan wij dat echt niet ver bieden. Het is allemaal al lastig genoeg voor hem." Dat betekent wel dat Mik eerst moet meten en insuline moet toedienen voordat hij een hamburger naar binnen werkt en dat de gevolgen de rest van de dag waarschijnlijk ook merkbaar zijn. ,,Maar dat lossen we dan wel op", zegt Martine. ,,Sa- men." m ma Vorige week ontspon zich een in teressante discussie in Provinciale Staten. Daar had 50PLUS een motie ingediend voor meer stations om de luchtkwaliteit in de provincie te meten. Er zijn er nu twee, van het RIVM, in Zierikzee en Philippine. In het havengebied van Rotterdam staan er wel tien, betoogde George Lernout (50PLUS), die een voorstel indiende om bij het Rijk - waarmee Zeeland een Schone Lucht Ak koord heeft getekend - en het RIVM aan te dringen op meer meetpunten langs de Wester- schelde en andere Zeeuwse vaar wegen. Meten is weten Bij de stemming kreeg hij steun van Forum voor Democratie, de Partij voor de Dieren, SP, Groen Links en de PvdA. ,,Meten is we ten", betoogde Eddy Heerschop (PvdA). ,,Twee meetpunten in Zee land is wel erg weinig." Gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, milieu) raadde af om met 50PLUS mee te stemmen. Het RIVM vindt dat het voldoende in- formatie krijgt van de meetpunten in Zierikzee en Philippine. ,,Als wij extra wensen hebben en het RIVM vindt dat niet nodig, dan staan we zelf aan de lat. Dan moeten we fors in de buidel tasten." Dat blijkt wel, want het nieuwe meetpunt dat in Sluiskil komt en waarvoor deze week de graafwerk zaamheden zijn begonnen, kost 90.000 euro, plus nog eens 30.000 euro per jaar aan exploitatie. Met de aanleg hiervan wordt het verzoek van 50PLUS eigenlijk al ingewil ligd, stelde Van der Velde. Dat roept de vraag op waarom dit meetpunt er wél komt, als het RIVM het niet nodig vindt. De ge- Dan moeten we fors in de buidel tasten meenteraad van Terneuzen vroeg er twee jaar geleden unaniem om, na klachten over stof- en geurover- last uit Sluiskil. Aan die wens heeft de provincie nu gehoor gegeven, nadat eerder dit jaar eerst door ad viesbureau Tauw onderzoek is ge daan naar de nut en noodzaak van een provinciaal meetnetwerk. Aan vullende gegevens over de lucht kwaliteit zijn welkom, was de con clusie. Het meetpunt in Sluiskil is on derdeel van een breder onderzoek naar lucht, geur, geluid, stof, veilig heid en gezondheid in de Kanaal zone. Jan Vinke, fervent carnavalsvier der en eigenaar van multimedia bedrijf Recht door Zee in Sas van Gent, is één van de initiatiefne mers. Hij vertelt al een jaar of acht met het idee rond te lopen, toen de leeggekomen grote Vlaanderenhal in beeld kwam als bouwplaats voor carnavalswagens. ,,We heb ben daar een ruimte van zo'n drie honderd vierkante meter gereser veerd voor een museum." Inmiddels is de Vlaanderenhal omgetoverd in de Leutfabriek, het museum krijgt analoog daaraan de naam Leutmuseum. ,,We willen zeker niet alleen aandacht beste den aan het carnaval in onze eigen Betekoppenstad", benadrukt Vinke, ,,maar aan alle Zeeuwse carnavalsbrandhaarden, van Aar denburg tot Oud-Vossemeer en van Nieuw Namen tot 's-Heeren- hoek." Bij de initiatiefnemers bekende carnavalsstichtingen- en vereni gingen zijn ofworden aangeschre ven om materiaal beschikbaar te stellen, zoals foto's, films, oorkon des, bekers en krantenknipsels. Het e-mailadres is info@leutmu- seum.nl. Het is ook de bedoeling in heel Zeeland interviews over carnaval af te nemen. De opening van het museum is voorzien in 2022, het jaar waarin de Sasse carnavalsstichting De Be tekoppen het 66-jarig jubileum We willen aandacht besteden aan alle Zeeuwse carnavals brandhaarden viert; elf of een meervoud ervan is een dubbel feestje waard in carna- valsland. Komt het Leutmuseum er, en volgens Vinke is dat zeker, dan heeft Sas van Gent een tweede Zeeuws breed museum binnen, naast het in 2015 geopende Indu strieel Museum Zeeland. vrijdag 13 november 2020 GO Vlissinger Barry Rademaker richtte in 2010 de Stichting Kinderdiabetes op, nadat bij zijn destijds 2-jarige zoon Mik de diagnose diabetes type 1 was gesteld. Hij kreeg hulp van zijn schoonvader, een kin- derdiabetesverpleegkundige en een kinderarts. Inmiddels is de stichting een federatie en in meerdere regio's in het land actief. De stichting werkt met buddy's, die gekoppeld worden aan ouders wiens kind diabe tes heeft. Bij hen kunnen zij te recht met vragen, of als ze hun verhaal kwijt willen. De stich ting geeft daarnaast voorlich ting en houdt activiteiten voor kinderen met diabetes en hun gezinnen. In Nederland hebben zo'n 7000 personen onder de 20 jaar diabetes type 1. Morgen is het Wereld Diabetes Dag. Zoals elk jaar in november zet de stichting deze maand een extra tandje bij. Via de hashtag #nietalleen wordt extra aandacht voor het onder werp gevraagd. Op de website stichtingkinderdiabetes.nl staan vanaf gisteren verhalen van en over mensen die te maken hebben met de aandoe ning. Kijk op de site bij /video Hanneke en Leen de Kok uit Kerkwerve zaten dik veertig jaar in de witlof. foto sandra schimmelpennink Is het nieuwe meetstation voor de luchtkwaliteit in Sluiskil het begin van een fijnmazig net werk van meetpunten in Zee land, zoals de Zeeuwse Milieu federatie (ZMf) wil? Of is het een station te veel, zoals het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) vindt? Ernst Jan Rozendaal Sluiskil - Dick van der Velde, gedeputeerde Een Zeeuws Carnavalsmuseum is in de maak, en dat komt ui teraard in Sas van Gent. 'Uiter aard', omdat Sas van Gent dé plaats in Zeeland is waar het langst carnaval wordt gevierd. Harmen van der Werf Sas van Gent -Jan Vinke, een van de initiatiefnemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33