Alle Pietboeken in één klap weg Minder besmettingen in verpleeghuizen Twee jaar voor serie verkeersmisdrijven 2 Het Sinterklaashoekje in de Zeeuwse bibliotheken wordt steeds leger, nu boeken met Zwarte Piet naar het magazijn of in de oudpapierbak verdwijnen. ALLEEN SINTBOEKEN BIBLIOTHEKEN A Commentaar Ioet Zwarte Piet nu ook al uit de bibliotheek weg? Ja, dat moet. Bibliotheken gaan mee met de maatschappe lijke ontwikkelingen. Dat bepalen ze zelf. Zij volgen met hun collectie de wensen van hun publiek. Let wel, gewone openbare bibliotheken hebben geen bewaarfunctie. Daar zijn andere instellingen voor. Dus boeken met Zwarte Piet blijven altijd beschikbaar. Wat is dan het probleem? Veel mensen zijn de discussie helemaal beu. In een online onderzoek van de PZC naar de sinterklaasplannen van Zeeu wen, zeggen veel deelnemers dat het gedoe rond Zwarte Piet hun plezier vergalt. Dat kun je pareren met de opmerking dat deze mensen niet moeten zeuren en dat het hoog tijd is om Zwarte Piet aan te pakken. Te lang heeft Nederland de gevoe lens van gekleurde mensen breed genegeerd. Het is nu zaak Zwarte Piet weg te moffelen. Daar hoort de verwijdering uit bi bliotheken bij. Sommige bibliotheken doen er een beetje moeilijk over. Ze begrijpen dat 'frontaal Zwarte Piet' niet meer kan. Dus boeken met Piet pontificaal op de omslag zullen ze niet uitstallen. Maar ze laten waarschijnlijk nog wel wat ruimte voor kinderboeken met een laag zwartepietgehalte. Dit soort kleine, overdreven voorzichtige stapjes helpen niet om deze beschamende kwes tie achter ons te laten. Als het zo langzaam blijft gaan, staat Zwarte Piet in het najaar van 2021 opnieuw ter discussie. Dat wil toch niemand? Als we zo voorzichtig blijven met Zwarte Piet discussiëren we eind volgend jaar nog Er werden 15 besmettingen gemeld, een week eerder waren dat er nog 22. Er zijn geen meldingen geweest van overlijdens door corona binnen de instellingen, zo laten de samen werkende organisaties voor oude renzorg in Zeeland weten. De meeste nieuwe besmettingen waren in de gemeente Tholen. Daar werden 6 cliënten positief getest op corona. Verder waren er nieuwe be smettingen in verpleeghuizen in de gemeenten Hulst (5) en Terneuzen (4). Tijdens de tweede coronagolf zijn in totaal 79 cliënten in Zeeuwse ALMANAK verpleeghuizen besmet geraakt. Van hen zijn er 8 overleden en 39 hersteld van de infectieziekte. De cijfers komen van Allévo, Ce derhof, Cedrah, Cleijenborch, Ei- landzorg, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, Zorg- Is het u ook opgevallen hoe goed automobilisten zich aan het maximum van 100 km per uur op de snelweg houden? Sommigen nemen het er zelfs helemaal van. Om brandstof te besparen nestelen ze achter een vrachtwagen en pendelen rus tig mee in de luchtstroom van Gelukkig hebben we de afgelopen week veel cliënten zien opknappen Saam en Zorgstroom Angela Bras, woordvoerder namens deze organi saties: „Gelukkig hebben we de af gelopen week veel cliënten zien op knappen. Op dit moment zijn nog 32 cliënten besmet met het virus." zo'n groot vehikel. Maar ja, dan kan je wel eens heel relaxed worden. Zo ook één bestuurder laatst op de A58. Langzaam schoof hij steeds meer naar links op. Dat was schrikken bij een poging hem te passeren. Hij had het door en stak zijn hand op. Excuses geaccepteerd. BRUINISSE Grevelingenbrug buiten gebruik Oek de Jong wint literatuurprijs ELLEWOUTSDIJK Mannen verdacht van witwassen Tot voor kort was een boek over de Goedheiligman zonder zijn omstreden knecht ondenkbaar. Ei genlijk kan elk Sinterklaasboek, -cd of-dvd van vóór 2016 wel uit de rek ken worden gehaald.Sinterklaas- boeken zijn een typisch seizoen sproduct in de bibliotheek. In een korte periode is er veel vraag naar. Ze verschijnen half november in de rekken om na het heerlijk avondje weer voor elf maanden in het ma gazijn te verdwijnen. ,,Ze worden alleen uitgeleend in de tijd tussen de intocht en 5 december. We heb ben daarom van elke titel betrekke lijk veel boeken", zegt Anne Bu- teijn, hoofd collecties van de ZB in Middelburg. Hoewel volgens hem aan de balie nooit werd geklaagd over kinderboeken met Zwarte Piet, ontkwamen ook de Zeeuwse bibliotheken niet aan de discussie. ,,We hebben de boel licht gesa neerd", zegt Rudi Crombeen, direc teur van de Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen. Al een tijdje is er sprake van een natuurlijke af vloeiing. Oude, beschadigde boe ken gaan altijd uit de collectie, of Zwarte Piet er nu in staat of niet. En al zou de bibliotheek willen, bij de uitgevers zijn geen herdrukken met Zwarte Piet meer te krijgen. Veel Sinterklaasboeken zonder de ste reotype Zwarte Piet zijn er nog niet verschenen. ,,We zijn in afwachting van nieuwe titels", zegt Crombeen. ,,Het aanbod van de uitgeverijen is nog niet zo groot." Of een Sinterklaasboek dit jaar terugkeert in de rekken ligt aan het zwartepietgehalte. Vooral de illu straties wegen zwaar. Kinderboe ken waar Zwarte Piet onmisken baar op de omslag staat gaan het eerst in de ban. Het voorkomen van de woorden Zwarte Piet in de titel en uitgesproken tekeningen maken het er niet beter op. Zo houd je nog maar een derde van de Sinterklaas collectie over, schat Buteijn. Nog strenger selecteren, bijvoorbeeld op de naam Zwarte Piet ergens in de tekst, zou de rekken in het Sinter klaashoekje zo goed als leeg vegen. De meeste exemplaren van de boeken met Zwarte Piet belanden bij het oud papier. Er zijn bibliothe ken elders in het land die de in on genade gevallen kinderboeken ver kopen, zoals vaak gebeurt met afge schreven exemplaren. De Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen kiest daar niet voor. ,,Dat zou ook met el kaar in tegenspraak zijn", zegt Crombeen. ,,Wel uit de rekken ha len omdat je ze niet oké vindt, maar ze vervolgens wel verkopen." De boeken met Zwarte Piet ver dwijnen niet helemaal uit de bibli otheek. De ZB zal van elke titel een aantal exemplaren bewaren. Weg gestopt in het magazijn, onzicht baar voor het publiek. Alleen op aanvraag worden ze uitgeleend. ,,De collectie is een reflectie van wat zich in de samenleving af speelt", zegt Anne Buteijn. Bijzon der is het wel, dat een bepaalde ca tegorie boeken in de ban wordt ge daan. Hij heeft een dergelijke in greep nooit eerder meegemaakt in zijn twintig jaar bij de bibliotheek De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 44-jarige A. Z. uit Nieu- werkerk een gevangenisstraf van twee jaar en een rijontzegging van vijf jaar plus een boete van 2000 euro opgelegd. Er was drie jaar cel en een rijontzegging van in totaal 5,5 jaar en eveneens de opgelegde boete geëist. Z. wordt verantwoordelijk ge houden voor het veroorzaken van een verkeersongeval bij Kats op 2 juni. Een toen 21-jarige motorrijder uit Kloetinge kwam daarbij om het leven. Eerder dit jaar, 20 maart, eve neens bij Kats, reed hij met 176 ki- lometer per uur over de Deltaweg en veroorzaakte schade aan een auto die hij bij het inhalen had ge sneden. Toen vervolgens de politie hem achtervolgde ging het gas er vol op. Zij rijbewijs werd toen inge trokken. In april werd hij aange houden omdat hij reed terwijl zijn rijbewijs was ingetrokken. Het dieptepunt kwam op die git zwarte dag in juni: achter het stuur met twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn bloed, zwalkend over de weg en rijdend terwijl zijn rijbewijs was ingetrok ken, auto's die moesten uitwijken en een frontale aanrijding met een motorrijder die door zijn toedoen kwam te overlijden. vrijdag 13 november 2020 II Het aantal nieuwe coronabe smettingen in de Zeeuwse ver pleeg- en verzorgingshuizen is de afgelopen week gedaald ten opzichte van de voorgaande. Theo Giele Middelburg - Angela Bras Tip? redactie@pzc.nl De basculebrug over de Grevelingensluis in de N59 bij Bruinisse wordt voorlopig buiten gebruik gesteld. Gebleken is dat een onveilige situatie kan ontstaan bij het openen of sluiten van de brug. Rijkswaterstaat onder zoekt hoe dat moet wor den hersteld. Het weg verkeer kan gebruikma ken van de andere brug over de sluis. Om dat soepel te laten verlopen, wordt de snelheid op die plek verlaagd. Bovendien worden - buiten de spits - bloktijden ingesteld voor de scheepvaart, om het wegverkeer zo min mo gelijk te hinderen. VLISSINGEN Oek de Jong heeft giste ren de Boekenbon Litera tuurprijs 2020 gekregen. Hij kreeg de prijs uit han den van Winnie Sorgdra- ger voor zijn boek Zwarte schuur. De Boekenbon Literatuurprijs is de be kroning van het beste Nederlandstalige literaire boek, fictie of non-fictie. De Boekenbon Litera tuurprijs wordt jaarlijks toegekend door een jury van beroepslezers uit Ne derland en Vlaanderen, benoemd door de Stich ting Jaarlijkse Literatuur prijs. De De auteur van het bekroonde boek ont vangt een bedrag van 50.000 euro. De politie heeft drie mannen opgepakt in een onderzoek naar hennepkwekerijen in Zeeland en West-Bra bant. Er is beslag gelegd op drie woningen, twee auto's, geld, drugs en hennepplanten. Dat ge beurde na invallen in acht huizen in Elle- woutsdijk, Hengstdijk, Kortgene, Poortvliet, Tholen en Bergen op Zoom (3x). De aanhou dingen waren in Elle- woutsdijk, Tholen en Bergen op Zoom. De be woners zaten sinds eind oktober vast en zijn, in afwachting van de rechtszaak, vrijgelaten. Pietboek Theo Giele Middelburg Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30