Jeroen Otter prikkelt zijn wedstrijdloze shorttrackers op originele wijze 22 Hoe hou je de concentratie en motivatie bij je sporters hoog in een tijd zonder wedstrijden? Coach Jeroen Otter kwam voor zijn shorttrackers met een ludiek beloningsidee. ,,Het is bij ons inmiddels the talk of the town." De grootverdieners van het Ne derlandse shorttrackteam heten niet Sjinkie Knegt en Suzanne Schulting. Nee, momenteel zijn het Sven Roes, Rianne de Vries en Daan Breeuwsma die worden be nijd. Zij zijn de gouddelvers in een door bondscoach Jeroen Otter be dachte alternatieve competitie, waarvoor hij een paar weken gele den speciaal een bundel vouchers aanschafte: wie tijdens trainingen records breekt, wint een cadeau bon van bol.com van 25 euro. Wat extra spanning en adrena line zijn belangrijk, dacht Otter. Als gevolg van de coronapandemie werd de eerste serie wereldbeker wedstrijden geschrapt, eind okto ber ging er op het laatste moment een streep door de Invitation Cup en in plaats van reizen langs de diverse ijsbanen ter wereld en krachtmetingen op het hoogste internationale niveau bleven de Nederlandse shorttrackers thuis. Daarom bedacht hij een wed- strijdvorm die inmiddels, zo zegt Otter, 'the talk of the town is in onze shorttrackploeg'. En zo kwam het dat Schulting een paar weken geleden op de 400 meterbaan ter voorbereiding op haar langebaanuitstapje, de NK af standen, ineens geschreeuw vanaf de kleine baan in het midden hoorde. Te midden van haar ploeg genoten, die zich op dat moment Maar ach, dan is er ook weer meer uitdaging.'' Sommige shorttrackers kamp ten door het gebrek aan wedstrij den met motivatieproblemen. Dat is bij Roes en Schulting niet zo. Laatstgenoemde komt ook uit op de langebaan, waar tot het einde van het jaar diverse toernooien op de planning staan. ,,Maar het is leuk dat je nu iets hebt dat je kunt winnen. Het geeft toch een tikkel tje meer motivatie'', zegt Roes. Schulting: ,,Ik merk dat ik bij me zelf nog eerder denk: oké, ik moet echt even goed opereren. Daarom is dit een heel goede zet, volgens mij. Je kunt jezelf wel uitdagen, maar dit is toch anders.'' Lionel Messi Of, zoals Otter met het voorbeeld van een andere grootheid uit de mondiale sportwereld in gedach ten stelt: ,,Er wordt gezegd dat je penalty's in het voetbal niet kunt trainen, omdat een vol Camp Nou andere spanning geeft dan lege tri bunes tijdens een training. Maar als je tegen Lionel Messi zegt dat het hem een miljoen kost als hij mist, dan wordt het een heel ander verhaal. Je kunt het zo spannend maken als je zelf wilt.'' Roes staat momenteel op twee bonnen. Dat is veel in een ploeg Het zorgt ook voor meer teamgevoel als er records kunnen worden gereden bij de relay. Precies wat ik wilde bereiken van twintig schaatsers, waar er in totaal inmiddels zeventien zijn vergeven. ,,Maar ik hoop dat ik er voor de EK uiteindelijk wel hon derd heb uitgedeeld'', zegt Otter. De Europese titelstrijd vindt medio januari plaats in het Poolse Gdansk. Woensdag werd bekend dat de Nederlandse schaatsbond in december nog twee wedstrijden in eigen land houdt. Knegt en Schulting beschikken over sponsordeals. ,,Maar voor de meesten geldt dat ze rondkomen van een stipendium (de uitkering van sportkoepel NOC*NSF, die rond het minimumloon ligt, red.). Dan is zo'n bon toch anders'', zegt Otter. Hij betaalt de bonnen overi gens niet uit eigen zak. ,,Maar we geven wat minder uit doordat we geen trainingskampen en wed strijden hebben. Ik zie nu grappige rivaliteit in trainingen, een extra focus en het zorgt ook voor iets meer teamgevoel als er records kunnen worden gereden bij de relay. Dat is precies wat ik wilde bereiken.'' Dat blijkt ook wel uit de plaag stootjes. Knegt grapte al tegen zijn jongere ploeggenoten dat hij met zijn bonnen uiteindelijk een Play Station wil kopen. ,,Dan kan ik eindelijk eens meepraten met jul lie'', zei de man die nooit stil kan zitten en zijn tijd tussen trainin gen liever besteedt met het op knappen van oude auto's dan aan slapen. Roes: ,,Sjinkie een Play Station? Nee, nee, nee. Die is hele maal niet handig met dat soort electronica. Hij moet het maar lekker bij sleutel 10 houden.'' wel met shorttrack bezighielden, won Knegt zijn eerste cadeaubon. ,,Misschien is die Sjinkie van der tig nog wel gretiger dan een jon gen van twintig'', zegt Otter. Iedere shorttracker kreeg van Otter een eigen doel, limieten ge baseerd op jarenlang verzamelde trainingsinformatie. Schulting: ,,Dat is bij mij wel een probleem. Mijn tijden staan inmiddels al zo scherp, dat eigenlijk alles wel moet kloppen: ik moet goed zijn, het ijs, andere omstandigheden.'' Roes verbeterde een week gele den zijn snelste startronde ooit. Otter had daarvoor Sergei Boebka aangehaald, de polsstokhoogsprin ger die in de jaren 80 en 90 tot 35 keer toe het wereldrecord ver beterde. „Een slimmerik", zo ver telde Otter zijn trainingsgroep. „Want bij elk record streek hij een bonus van de wereldatletiekbond en zijn persoonlijke sponsor op. En Boebka zorgde er wel voor dat hij elke keer slechts het mini maal toegestane aantal centi meters verbeterde. Een prach- tig verhaal, de communistische Sovjet-unie bleek toch heel kapita listisch te zijn.'' Nee, dan de 20-jarige Roes, de regerend Nederlands kampioen die dit seizoen voor het eerst bij Otter in het team rijdt. Hij moest 8,97 rijden. Roes: ,,Nou, daar had ik wel zin in. Maar het voelde zo lek ker, ik schaatste zelfs 8,89. Ja, dacht ik later: dat is wel dubbel, want nu wordt het wel heel moeilijk om nog een keer een recordje te halen. Voor de meesten geldt dat ze van een stipendium rond komen. Dan is zo'n bon toch anders vrijdag 13 november 2020 GO Lisette van der Geest Rotterdam - Jeroen Otter Februari dit jaar, toen er nog wedstrijden waren: Friso Emons, Sjinkie Knegt en Sven Roes (vlnr) tijdens de wereldbeker finale in Dordrecht. fotos anp, epa 'Ik zie een grappige rivaliteit dankzij de bol.com-bonnen' - Jeroen Otter (56)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22