'Voor Oranje hoef je niet bij traditionele topclubs te spelen' II slachtoffers in het turnen II 21 de linksback van AZ in het Nederlands elftal Dat laatste is waar natuurlijk. In het recente verleden heb je meer spelers gehad die in één specifieke interland spectaculair doorbraken, met volop loftuitingen tot gevolg. Het beroemdste en meest specta culaire voorbeeld is Wesley Sneij- der, in 2003 tegen Schotland, maar het loopt ook weleens minder glo rieus af. Adam Maher speelde in 2013 een voortreffelijke wedstrijd tegen Ita lië, maar kon zijn interlandcarrière daarna geen serieus vervolg geven. Denzel Dumfries speelde in no vember 2018 een absolute topwed strijd tegen Frankrijk, maar is twee jaar later nog geen onomstreden eerst keus in Oranje. Volop perspectief biedt de wed strijd tegen Spanje wél voor Wijn dal. Door het wegvallen van Virgil van Dijk zal Daley Blind vermoede lijk vaker in het centrum gaan spe- len, waardoor de linksbackpositie vrij komt. Nathan Aké, ook een al ternatief op die plek, liep tegen Spanje een hamstringblessure op. Wennen Vorige maand tegen Mexico begon Wijndal nog ongelukkig en kwets baar, nu bewees de AZ-speler dat hij een serieuze optie is voor De Boer, óók in topwedstrijden. „Te gen Mexico moest ik echt wennen'', aldus Wijndal, vorig seizoen al ge regeld uitblinker bij het AZ van trainer Arne Slot. „Misschien wilde ik mezelf wel te graag bewijzen, waardoor ik in het begin wat foutj es maakte. Nu zat ik meteen lekker in de wedstrijd.'' Of de AZ-verdediger zondag ook tegen Bosnië en woensdag tegen Polen speelt, is afwachten. Crystal Palace-speler Patrick van Aanholt was in die wedstrijden normaal ge sproken eerste keus geweest. Woensdagavond verklaarde de bondscoach nog dat de 'achterste vijf' spelers die negentig minuten zouden volmaken tegen Spanje, niet zouden beginnen in de Nati ons League-duels. ,,Maar je hebt altijd uitzonderin gen op de regel'' grijnsde De Boer nu. ,,Maar serieus: ik moet daar over nadenken. De komende dagen leg gen we alle afwegingen naast el kaar, waarbij we óók kijken naar de fitheid van de spelers.'' Wijndal zelf voelde zich na af loop alvast kiplekker. ,,Ik denk dat ik een kilometer of elf heb afgelegd vandaag'', zei de voetballer. ,,Dat haal ik meestal wel in wedstrijden, dat heeft ook met mijn positie te maken natuurlijk. Maar ik voel me niet moe, helemaal niet. Ik ben top- fit. Laat de bondscoach maar beslis sen hoe hij het de komende wed strijden gaat doen, maar ik ben er klaar voor.'' Max Huiberts haalde zelf Oranje nét niet. Als speler van Roda JC stond hij ooit op de nominatie om geselecteerd te worden door bondscoach Guus Hiddink. Net toen dat leek te gebeuren schopte hij PSV'er Boudewijn Pahlplatz tegen de benen. Rode kaart, schorsing, weg Oranje. Dan doen de spelers die hij als technisch di recteur naar Oranje begeleidt het beter. En daar was het debuut van Marco Bizot gisteren de bevesti ging van. ,,Het is mooi dat wij zo veel spelers aan Oranje leveren. En ook bijzonder. Het was goed om te zien dat Marco prima keepte en Calvin Stengs goed inviel. Owen Wijndal speelde uitstekend.'' Spelers krijgen bij AZ al vroeg met de internationale wetten van het topvoetbal te maken Huiberts zag de statistiek dat AZ sinds het EK van 2004 de meeste internationals aflevert voorbijkomen. ,,Het mooie is dat er altijd werd gezegd dat je bij een traditionele topclub, dus Ajax, PSV of Feyenoord, moet spelen om bij Oranje te komen. Hieruit blijkt dat dat niet zo is. Spelers maken een goede kans om inter national te worden als ze bij AZ spelen." dens het tijdperk Scheringa als nu internationals af. Dat waren eerst bijna allemaal aankopen (bijvoor beeld Tim de Cler, Joris Mathijsen, Demy de Zeeuw, Stijn Schaars en Barry Opdam). Tegenwoordig zijn het vooral jeugdexponenten (Guus Til, Teun Koopmeiners, Calvin Stengs, Myron Boadu en Owen Wijndal). ,,Tijdens de Scheringa-periode was er meer geld. Nu doen we het op een an dere manier",zegt Huiberts. Hij denkt dat het meespeelt dat AZ- spelers tegenwoordig veel Euro pese wedstrijden spelen. ,,Vorig jaar tegen Manchester United, dit seizoen tegen Real Sociedad. De spelers krijgen al vroeg te maken met de internationale wetten van het topvoetbal. Ze zien op die ma nier wat er nodig is om op dat ni veau te presteren. Geduldig Met name Wijndal krijgt na zijn uitstekende wedstrijd tegen Spanje veel lof toegezwaaid maar Huiberts is niet bang dat hij zijn linksback anders terugkrijgt. ,,Ik heb dat de vorige keer ook niet ge merkt. Het zijn allemaal nuchtere, zelfverzekerde jongens." Het lijkt logisch dat de belangstelling voor Wijndal die aan zijn beste periode bezig is als prof, toe gaat nemen. ,,Maar ze zijn geduldig", weet Huiberts. ,,Ooit gaan ze, maar ze weten wat er nodig is om straks ook te slagen in het buitenland." moest snel, snel. En dan zie je van daag dat het precies weer zo gaat als in het verleden. Ze vinden het ken nelijk niet ernstig genoeg wat er is gebeurd. We worden niet serieus genomen. Frustrerend." Melders moesten bij het ISR eerst druk uitoefenen om te voorkomen dat ze bij een 'verlies' zouden op- Kennelijk vinden ze het niet ernstig genoeg wat er is gebeurd. Frustrerend draaien voor de administratie- of proceskosten. Aanvankelijk wilde het ISR geen gespreksverslagen sturen, ook dat veranderde na opge voerde druk. Bidotti: ,,Maar het ver slag was heel klein, zonder diep gang." Witjes betreurt het signaal dat de KNGU en het ISR gisteren afgaven. ,,Stel dat er nog meiden zijn die twijfelen om hun verhaal te doen. Hoe veilig en beschermd voelen die zich nog? Wat moet er in godsnaam gebeuren voordat er actie wordt on dernomen, hoeveel bewijs is er no dig?" De KNGU en het ISR stellen dat de onderzoeken nog niet zijn afge rond. Juist dat wekt wrevel. ,,Als wij bij de bond iets vragen, horen we steeds dat hangende het onderzoek niets wordt medegedeeld. Maar nu het in het voordeel van de trainers uitpakt, kan het ineens wel?", zegt Stephanie Tijmes. Zij turnde onder meer met Frank Louter, een coach die vaak wordt genoemd sinds de misstanden in juli groot nieuws werden, en die ook nog altijd in de turnhal staat. Bidotti maakt zich ernstige zor gen om enkele van haar oud-colle ga's. ,,De mentale gesteldheid van sommigen is slecht. Die steken er nu energie in, die ze niet hebben. En dan komen ze hiermee. Ik vrees voor erge dingen. Dat heb ik het ISR laten weten. Ze zeggen dat ze het serieus nemen, maar ik ben scep tisch." vrijdag 13 november 2020 gere periode gaan bewijzen.'' Met Marco Bizot kende AZ gis teravond tegen Spanje alweer een Oranje-debutant. Daarmee leverde AZ sinds het EK 2004 meer debutanten af bij Oranje dan welke club dan ook. Tech nisch directeur Max Huiberts is trots. Nik Kok Alkmaar - Max Huiberts (directeur AZ) AZ leverde sinds 2004 zowel tij- Max Huiberts. foto anp - Raffaëla Bidotti Vincent Wevers, een van de beschuldigde trainers, in september bij een training met Naomi Visser (l) en zijn dochter Sanne. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21