ECONOMIE 17 'Verlamming door politiek' de Performance Booster, jij zoekt wij vinden. Wij vinden dat je niet zoveel mogelijk sollicitanten moet krijgen, maar de juiste sollicitanten! vaardigheden die de bankmede werkers leren, onderdeel worden van het bedrijfsproces. ,,Zover zijn we nog niet, maar we zien wel dat corona in het denken een verande ring heeft ingezet, die moet nu in de praktijk handen en voeten krij gen.'' Financiële onderhoudsge- sprekken worden langzaamaan ge meengoed. Verzekeraar Aegon was de eerste die de Nibud-training aan de medewerkers aanbood. ABN Amro, Achmea, Aegon, ING, Nationale Nederlanden, Rabobank, Schouten Zeker heid, Verbond van Verze keraars en de Volksbank volgden. De vijftig ING-mede- werkers die momenteel de onlinecursus volgen - in totaal stuurt ING 1500 personeelsleden naar het Nibud - kennen alle maal wel iemand die waarschijnlijk in de fi nanciële problemen zit. De zzp'er die al maanden geen inkomen meer heeft; of de kantinejuffrouw van het bedrijfsrestaurant die is ontsla gen. Hoe begin je zo'n gesprek of het financieel nog lukt? Neder landers praten immers niet graag over geld. ,,Door eerst een normaal gesprek te voeren. Hoe gaat het op je werk, dat is een doodnormale vraag. Daarna kun je verder gaan. Hoe is het bij jullie thuis nu jullie allebei werkloos zijn geworden? Wat doet dat met jullie? En dan is niet gek om te vragen hoe het fi nancieel gaat. Je hebt een goede in leiding nodig, voor je die vraag kunt stellen. Als je van tijd tot tijd een gesprek met je klant voert, dan hoor je of er iets aan de hand is'', zegt Nibud-trainster Ineke Jo- chemsen. De cursus 'Helpen met geldzaken' bestaat uit acht online- lessen met een afsluitende webi- nar. De bankmedewerkers krijgen bij de cursus ook tips hoe ze men sen naar hulpinstanties kunnen sturen. Dat is een oerwoud aan in stanties. ,,70 procent van de men sen weet niet waar te beginnen. We merken dat de medewerkers van banken en verzekeraars er zélf ook niet uitkomen. Dus we raden drie sites aan om te beginnen: co- ronageldhulp.nl, de site van de Be lastingdienst om te zien welke toeslagen er zijn, en de site van de gemeente.'' Als we de woningnood willen oplossen, moeten we huizen bouwen. Lokale politici staan dit opvallend vaak in de weg, zegt Piet Adema, voorzitter van de grootste branchevereniging voor woningbouwers. ,,Ze moe ten meer lef tonen.'' Stefan ten Teije Nijmegen ,,De urgentie die ik landelijk voel, zie ik bij gemeenten nog niet te rugkomen in daden", zegt Adema via een beeldbelverbinding. De bestuurder is gepokt en gemazeld in de bouwwereld én de politiek. Als ChristenUnie-voorzitter heeft hij veel contact met alle bestuurs lagen in Nederland. Als voorzitter van Woning- BouwersNL praat hij met de grootste ontwikkelaars en aanne mers over een onderwerp dat de samenleving stevig bezighoudt: er zijn te weinig huizen. Voor corona liep de economie als een zonnetje, maar bleef de bouwproductie achter. Adema wijt dat aan de vorige kredietcrisis. ,,De tijd die het verstrijkt tussen het moment dat een gemeente be gint na te denken over de bouw en het moment dat de bewoner de sleutel krijgt, is acht tot tien jaar. Ruim acht jaar geleden werden behalve bouwvakkers ook bij ge meenten mensen met kennis over bouwplannen weggestuurd. Daar plukken we nu de wrange vruch ten van.'' Het bouwen zelf is helemaal niet zo ingewikkeld, meent Adema. ,,Ik hoor bijna niks meer over de stikstofproblematiek. Dat probleem is bijna weg voor de wo ningbouw. De vraag is dus: waarom duurt alles zo lang? Dat heeft weinig met bestemmings planprocedures en bezwaarproce dures te maken. Ja, soms maken omwonenden bezwaar en dan duurt het wat langer. Maar zelfs dan heb je aan twee tot drie jaar genoeg. Het zit hem in de jaren er voor, van oeverloos discussiëren over locaties en wat er dan precies moet komen. 70 procent van de aanlooptijd is bestuurlijk, 20 pro cent juridisch en 10 procent bouwtechnisch.'' Een halfjaar Uit het handelen van wethouders en gemeenteraden blijkt volgens Adema niet dat het tot ze doorge drongen is dat er woningnood heerst. ,,Als een ontwikkelaar een project indient, belandt de aan vraag onderaan de stapel en duurt het een halfjaar voordat er in het gemeentehuis naar wordt geke ken. Een halfjaar! Vervolgens gaat de politiek in discussie en spelen electorale belangen een rol. Be stuurders pakken niet door. Ster ker nog: ze veranderen de eisen constant, over parkeernormen, circulariteit, duurzaamheiden dan moet er ineens nog ruimte komen voor commercieel vast goed in een lopend project.'' Politici zijn vooral met de ko mende vier jaar bezig, is vaak het verwijt. ,,Dat klopt. Het is not done om fouten te maken. Als je een succesvolle ondernemer spreekt, zegt hij dat van de tien avonturen, zeven mislukkingen waren en slechts drie successen. Als een wethouder één fout maakt, wordt hij in de raad afgeslacht. Alles wordt daarom ingedekt, voorzich tigheid is troef. Er is een overkill aan controle en het systeem raakt erdoor verlamd. Er is meer lef no dig. Bij bestuurders en bij politici.'' De perfecte match kan eenvoudiger en slimmer. Krijg meer relevante sollicitaties met de Performance Booster. Alles op alles voor de juiste match. Maak direct gebruik van de Performance Booster op nationalevacaturebank.nl/boost nationale vacaturebank Bouwen van huizen stokt op stadhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17