'Black Friday gaat door het dak' O O O lil 16 ECONOMIE 9) BANKEN ROBIN HOOD Het Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting leert sinds de uitbraak van corona personeel van banken en verzekeraars hoe ze financiële problemen bij hun cliënten kunnen herkennen. Het Nibud verwacht dat volgend jaar een op de drie huishouden moeite heeft om rond te komen. Kort 'Serieus bod van Zweedse investeerder op KPN' De Zweedse investeerder EQT zou KPN hebben benaderd voor een overname van het Nederlandse telecombedrijf. Door het bericht, in de wereld geholpen door het doorgaans goed geïnformeerde persbureau Bloomberg, schoot de koers van KPN giste ren omhoog op de beurs in Amsterdam. Er gaan al langer geruchten dat de Zweden geïnteresseerd zouden zijn in KPN. De in vesteerder en het telecombedrijf zelf wei gerden commentaar te geven. Bloomberg schrijft dat EQT een vriendschappelijke overname van KPN nastreeft. De markt waarde van KPN bedraagt nu ongeveer 10,9 miljard euro. Sunweb ziet af van overname Corendon Reisorganisatie Sunweb Group ziet af van de voorgenomen overname van branchege noot Corendon. Volgens Sunweb 'kon niet worden voldaan aan de eisen om de transac tie af te ronden'. De reisbranche staat de laatste tijd onder druk door de coronacrisis. De verkopers van Corendon vechten het be sluit van Sunweb aan. Topman Steven van der Heijden van Corendon liet gisteren we ten bijzonder teleurgesteld te zijn. Hij ver wijt de eigenaren van Sunweb, de Zweedse investeringsmaatschappij Triton, bindende afspraken te hebben geschonden. Rabobank gaat nog eens de helft van zijn filialen sluiten Rabobank gaat ongeveer de helft van het aantal filialen sluiten om kosten te besparen. Dat is gisteren bekend geworden. Nu heeft Rabobank 230 filialen en de directie wil dat aantal terugbrengen naar 100 tot 150. Er staat nog geen termijn voor de sluiting van de vestigingen. Het is nog niet duidelijk of werknemers hun baan zullen verliezen door deze ontwikkeling. ,,Vestigingen zijn steeds minder relevant voor direct contact'', aldus een woordvoerder van Rabobank. KPN Prosus Heineken Shell Ton Voermans Al 2500 medewerkers uit de finan ciële sector hebben sinds de uit braak van corona bij het Nibud de training gevolgd om financiële problemen te kunnen herkennen. ,,En er volgen er dit jaar nog twee duizend'', zegt Nibud-directeur Arjan Vliegenthart. Toen duidelijk werd dat corona een enorme eco nomische crisis tot gevolg zou hebben, werd een oude cursus voor vrijwilligers in onder andere de schuldhulpverlening opgefrist en aangeboden aan de financiële sector. Nooit eerder was er vanuit ban ken en verzekeraars zo'n belang stelling voor een cursus van het Nibud. ,,Ze staan deze keer duide lijk anders in de wedstrijd'', zegt Vliegenthart. Hij doelt op de kre dietcrisis van 2007-2008, toen wS- ren de banken het probleem en raakten ook vele honderdduizen- den mensen in de problemen. ,,Het is een beetje pay back time. Nu helpen ze mee aan de oplos sing; ze zijn zelf ook gebaat bij fi nancieel gezonde klanten.'' De gevolgen van de crisis wor den zeer ingrijpend voor huishou- Nu zien we de omvang van de ijsberg nog niet, maar in 2025wel dens, voorspelt het Nibud. In 'goede' tijden heeft een op de vijf van de Nederlanders betalingsach terstanden. Nu is dat al twee op de vijf en volgend jaar zelfs een op de drie. Het is zaak om die problemen vroegtijdig te signaleren, stelt het Nibud. ,,Dit vraagt om een andere blik van de financiële sector en daarom is het mooi dat zij daar nu actief op aan het trainen zijn. Het Nibud ziet dat mensen vaak kwets baarder zijn dan ze zelf denken. Financiële instel lingen moeten zich daar be wust van zijn. Want alleen op die manier kunnen zij hun klanten begeleiden bij de juiste financiële keuzes.'' Zonder afdoende hulp stapelen de geldzorgen zich vaak op. Onbetaalde reke ningen worden steeds hoger door aanmaningskosten. Te korten worden gedicht met dure leningen. Gemiddeld zit er vijfjaar tussen de eer ste schulden en de gang naar de schuldhulpverlening. ,,We zien de omvang van de ijsberg nog niet, in 2025 wel.'' De training is in eerste instantie ontwikkeld om bij familie of ken nissen financiële zorgen bespreek baar te maken. Nibud hoopt dat de Betaaldienst Klarna, marktleider in achteraf betalen, verwacht op basis van eigen data en onder zoek onder onlineshoppers dat de verkoop 27 november dik gaat verdubbelen in vergelijking met vorig jaar. ,,Grote aankopen wor- den zelfs opgespaard tot de koopjesdag. Door de impact van corona is er bovendien een nieuwe onlinedoelgroep bijge komen. De verwachting is dat verkooprecords gaan breken'', al dus de Klarna-onderzoekers. »Door de impact van corona is er een nieuwe doelgroep bijgekomen Black Friday wordt in Amerika gezien als de start van de inko pen voor de feestdagen. Het fe nomeen is in Nederland inmid- dels ook goed bekend onder on- lineshoppers: 95 procent kent de dag van naam en 79 procent weet wat het inhoudt. Bijna drie op de tien onlineshoppers geven aan dat ze een deel van hun sin terklaasinkopen op basis van een Black Friday-aanbieding doen. Ook fysieke winkels profiteer den de afgelopen jaren van de koopgekte. De verwachtingen voor dit jaar zijn juist getemperd door de coronacrisis en de drin gende oproep van de regering om niet te funshoppen. Vanuit vakbond FNV en de veiligheids regio's kwam zelfs een oproep aan de winkeliers om Black Fri day dit jaar over te slaan. AL EERDER OVERNAMEGERUCHTEN TOPMAN CORENDON BOOS 'VESTIGINGEN ZIJN MINDER RELEVANT' O vrijdag 13 november 2020 GO Nieuwe overna megeruchten gaven de koers een flinke zet omhoog. Na wat mindere dagen op de beurs, herstelde de techinves- teerder zich enigszins. Een bescheiden verlies voor de bierbrouwer. Het gas- en olie concern was de hekkensluiter in de AEX. Bankiers staan op in de strijd tegen armoede door corona Utrecht -Arjan Vliegenthart, Nibud Ondanks oproepen om vooral gespreid inkopen te doen, is de verwachting dat Black Friday (27 november) dit jaar online alle verkooprecords gaat bre ken. Deze dag is voor steeds meer mensen hét moment om een mooie deal te scoren. Sanne Schelfaut Amsterdam E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16