[IHI'i —■in X :i n I Si NIEUWS 15 President Biden kan de twee Senaatszetels goed gebruiken Het gaat maar om twee zetels voor de Senaat, maar ze zijn cruciaal. Op 5 januari wordt in Georgia beslist of Joe Biden het ook voor het zeggen krijgt in de Senaat. Zo niet, dan wacht hem extra tegenwerking. Alle ogen zijn gericht op Georgia. Niet het land, maar de Amerikaanse staat, net boven Florida. Dat de naam Georgia in het Engels twee betekenissen heeft, verwarde wat complotdenkers op Twitter. Want, beweerden ze, in Georgia zijn ruim 5 miljoen stemmen uitgebracht. Maar dat kan helemaal niet met nog geen 4 miljoen inwoners. Conclu sie: grootschalige fraude! Helaas rekenden ze zich rijk, want wie ooit aardrijkskundelessen op school bijwoonde, wist al dat er twee Georgia's zijn: die zuidelijke staat met 10 miljoen inwoners én dat dunbevolkte land in de Kauka- sus, Georgië. Nog steeds is er geen enkel bewijs van verkiezingsfraude in de zwaar bevochten staat met misschien wel de mooiste hymne van allemaal: Georgia on my mind ('Ik denk aan Georgia'). Dat er niet is geknoeid, onderschreef Brad Raffensperger, de Republikeinse staatssecreta ris van Georgia. Hij moet toezien op eerlijke en transparante verkiezin gen. Nog een paar stemmen moe ten worden geteld, maar de ver wachting is dat Joe Biden uiteinde lijk zo'n 14.000 stemmen meer zal krijgen dan Donald Trump. Voor de zekerheid laat Raffen- sperger een handmatige hertelling doen, maar de ervaring leert dat als er al moet worden gecorrigeerd het meestal om een handvol stemmen gaat; zeker niet genoeg om een voorsprong van 14.000 stemmen teniet te doen. n r—j V Maar ook na de hertelling blijven alle ogen gericht op Georgia, omdat uitgerekend die staat nog met twee onbezette Senaatszetels zit. Omdat de Republikeinse Senatoren, Kelly Loeffler en David Perdue, vorige week bij de gelijktijdig gehouden Senaatsverkiezingen verrassend onder de 50 procent van de stem men bleven, is een beslissende Open zetels Amerikaans Congres Senaat kiesronde noodzakelijk. Die gaat tussen de twee best scorende kan didaten, dus de genoemde Republi keinen en Raphael Warnock en Jon Ossoff voor de Democraten. Als die laatste twee winnen, zal Joe Biden een gat in de lucht sprin gen, want dan heeft hij niet alleen het Witte Huis, maar feitelijk ook het Huis van Afgevaardigden én dus de Senaat. Dat zou een enorme tegenvaller zijn voor Donald Trump. Voor zijn comebackplannen is het handig als een door Republikeinen gedomi neerde Senaat de nieuwe president net zo zal tegenwerken als destijds gebeurde bij Barack Obama. De aftrap voor de verkiezings campagne begon met een keiharde aanval op Raffensperger. Niet van Democraten, maar van de 'eigen' Republikeinse senatoren Kelly Loeffler en David Perdue. Zij me nen dat Raffensperger 'de bevol king van Georgia in de steek heeft gelaten' door onvoldoende werk te maken van de 'vele aanwijzingen van fraude'. Bewijzen daarvoor werden niet geleverd. De lokale krant Atlanta Journal- Constitution vond het maar 'een schokkende poging Donald Trump te sussen'. De president is namelijk heel boos op Georgia dat - voor het eerst sinds 1992 - naar de Democra ten overliep. Dat kwam mede dankzij het sleurwerk van de De mocratische politica Stacey Abrams en oud-president Barack Obama, die ook actief campagne voerde in Georgia. Lachwekkend Raffensperger noemde het gedram van zijn partijgenoten 'lachwek kend' en herhaalde nog maar eens er nauwkeurig op toe te zullen zien dat alle wettelijk uitgebrachte stemmen keurig worden geteld. Voormalig senator Fran Miller van Georgia viel hem bij: ,,Tenzij er overweldigend bewijs is van fraude waardoor de uitkomst van de ver kiezingen zou veranderen, moeten we ons hiervan distantiëren (van dit soort ongefundeerde beschuldi gingen, red.)." Er staat nogal wat op het spel op 5 januari. Met een meerderheid in de Senaat achter zich (bij vijftig om vijftig zetels heeft vicepresident Harris de beslissende stem) kan president Biden vanaf 20 januari heel veel afbreken van wat Trump heeft opgebouwd. Een soort wraak voor het sloopwerk dat Trump ver richtte op de nalatenschap van Ba- rack Obama. Maar een gelopen race is het al lerminst. Voorspellingen zijn dat Warnock en Ossoff het waarschijn lijk zullen afleggen tegen de Repu blikeinse kandidaten, omdat de Re publikeinse achterban nu wel wak ker is. Het is voorlopig ook de laat ste kans om Donald Trump nog een beetje te behagen. vrijdag 13 november 2020 GO Heel Amerika heeft in januari Georgia in zijn gedachten Bob van Huët Rotterdam/Atlanta M Oud-presi dent Barack Obama voerde campagne in Georgia om de Democrati sche kandida ten Jon Ossoff (links) en Ra phael Warnock te steunen. Republikei nen Kelly Loef- fler en David Perdue kregen bij de verkie zingen beiden minder dan 50 procent van de stemmen en daarom volgt in januari een tweede ronde. FOTO REUTERS Open zetels: Georgia (2) Meerderheid bij 51 Open zetels: New York (8), Californië (3), Illinois (1), Iowa (1), Utah (1). Huis van Afgevaardigden Meerderheid bij 218 45 100 zetels 2 onafhankelijkern; stemmen vaak dem. 131120 BRON: AP 232 197 435 zetels 5 vacant, 1 libertair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15