EuroParcs NIEUWS 13 Resort St. Anton am Arlberg CORONA NERTSEN Eind dit jaar moeten de meeste nertsen in Nederland dood zijn, om te voorkomen dat ze het coro navirus verspreiden. Dat hebben ministers Carola Schouten (Land bouw) en Hugo de Jonge (Volks gezondheid) deze week gezegd in de Tweede Kamer. Maar het ver bod op het houden van nertsen gaat pas in rond maart 2021. Dat levert gevaar op voor de volks gezondheid, vinden onder meer PvdA, GroenLinks en PVV. Vorige week kwam er alarmerend nieuws uit Denemarken. Daar is een mutatie van het coronavirus overgesprongen van nerts op mens. Een grote regio ging in een strenge lockdown en de Deense overheid wil alle vijftien miljoen nertsen in het land ruimen. Des- kundigen vrezen dat een mutatie van het virus minder gevoelig is voor de vaccins die op dit moment worden ontwikkeld. Afgelopen zomer besloot het kabinet in Nederland al dat er komend voorjaar een verbod op de nertsenhouderij komt. De diertjes blijken namelijk extreem gevoelig voor het coronavirus. Nederland telt zo'n 120 nertsenbedrijven, waarvan er momenteel 69 zijn ge ruimd vanwege besmette dieren. Er zijn dus nog zo'n vijftig be drijven over. ,,Een tikkende tijd bom'', noemt SP-Kamerlid Frank Futselaar die. De oppositiepartijen roepen het kabinet op om nog deze maand alle overgebleven nertsen te doden. Volgens de deskundigen in het Outbreak Management Team Zoö- nose (OMT-Z) is de kans klein dat mensen buiten een nertsenhou- derij met corona worden besmet. Omwonenden of voorbijgangers Het pelsseizoen is begonnen: jonge nertsen worden al gedood hoeven zich dus geen zorgen te maken. Maar, zegt het OMT-Z: 'Hoe langer er nertsen op grote schaal gehouden worden terwijl het virus nog circuleert, hoe langer het risico voor de volksgezondheid blijft bestaan'. Daar zijn een paar redenen voor. Inmiddels is het 'pelsseizoen' be gonnen. De overgebleven nertsen houders doden al hun jonge die- ren om de pels - hét product van de nerts - eraf te halen en te ver kopen. Over een paar weken zijn er daardoor aanzienlijk minder nertsen in Nederland. Op de meeste bedrijven worden ook de moederdieren gedood, waardoor de stallen leeg komen te staan. Dat is een snellere methode dan preventief ruimen door de over heid: minister Schouten heeft namelijk al eens gezegd dat er niet genoeg capaciteit is om alle nertsen in zeer korte tijd te rui men. Ook blijkt het juridisch in- gewikkeld om gezonde dieren te ruimen. Tegen dat probleem loopt de overheid in Denemarken ook aan. Volgende week komt het kabinet met een wetsvoor stel om alle nertsenhouders begin volgend jaar uit te kopen. Als zij weten hoeveel geld zij krijgen voor het stoppen van hun bedrijf, hoopt het kabinet dat de nertsenhouders al vanaf eind december hun stal len leeg laten staan. Informatiedagen in Maarn 14 15 november 21 22 november 28 8t 29 november Maak een afspraak via www.europarcsverkoop.nl Alle faciliteiten op het park 4/ 300 kilometer aan pistes V Uitstekende verhuurmogelijkheden Uniek: vrijstaande recreatieobjecten Wij ontvangen graag in het informatiecentrum in Maarn. Wij verzoeken u om een afspraak te maken via de website: www.europarcsverkoop.nl Informatiecentrum Resort St. Anton am Arlberg: Laan van Laag Kanj'el I 3951 KD Maarn I www.europarcsverkoop.nl I 088 - 070 8000 vrijdag 13 november 2020 GO Sluiten bedrijven snel genoeg? Nog een paar maanden, dan valt het doek voor de nertsenhoude- rij in Nederland. Maar dat gaat de oppositie in de Tweede Kamer niet snel genoeg. Wat is daarvoor de reden? Peter Winterman Den Haag J De oppositiepartijen willen dat alle nertsen in Nederland nog I deze maand worden vergast. Waarom? 2 Hoe groot is het gevaar voor de volksgezondheid nou echt? Nertsen worden ge houden om hun pels. In Nederland zijn vanwege corona al 69 nertsenhoude- rijen geruimd. FOTO GETTY IMAGES 3 Waarom laat het kabinet niet per direct alle nertsen doden? 4 Wat gaat er nu gebeuren? 'yCAjtaLllwjt&tl*' (4 tot 6-persoons) Te koop vanaf €344.500,- Innsbruck Led1^ fankt Anton' Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13