V EUWS 11 Miljoenen doses J klachten, naar verluidt een ontste king aan het ruggenmerg. De studie lag vooral in de VS lang stil, maar mocht uiteindelijk overal worden hervat. ,,We hebben heel goede hoop dat we voor het einde van het jaar de resulta ten van de studie in Engeland, Zuid- Afrika en Brazilië hebben. Die zijn ongelooflijk belangrijk voor de ge zondheidsautoriteiten in Engeland en Europa. De resultaten in de VS zullen waarschijnlijk wat langer op zich laten wachten. Het is de vraag of de Europese uitkomsten ook voor de Amerikaanse autoriteiten voldoende zijn om het vaccin daar eventueel toe te laten. Maar dat is niet aan ons.'' ,,Ja. Niet alle lezers zullen misschien begrijpen dat dit soort studies op die manier zijn ingericht. Je moet een bepaald aantal infecties bereiken in de twee groepen deelnemers, de groep die het vaccin heeft gekregen en de groep die een placebo heeft ge kregen. Hoe veel dat er precies zijn, daar doe ik geen uitspraken over, maar het gaat om tientallen. In de zo mer was het aantal besmettingen op de plekken waar de studie liep ont zettend laag. Het goede nieuws - al klinkt dat raar - is dat dat aantal dra matisch omhoog is gegaan. Daardoor denken we dat we aan het eind van het jaar genoeg besmettingen heb ben om conclusies te trekken.'' Dobber is nog even optimistisch over de kans dat het vaccin het gaat redden als in juli, toen deze krant hem ook sprak. Destijds bleek dat proefpersonen door het vaccin neutraliserende antistoffen opbou wen tegen het virus, net als T-cellen, die ook actief meestrijden om het virus de deur uit te werken. Dobber: ,,Ik heb geen enkele aanleiding om te zeggen dat het vaccin met gaat werken. Maar ik blijf heel voorzich tig. Zolang je niet in de fase 3-studies hebt gezien dat het veilig en effectief is, moet je een slag om de arm hou den." BESTELLING ,,Ik heb het gelezen, en ik vond het een verfrissend betoog. Toch ben ik er absoluut van overtuigd dat het aan de registratieautoriteiten is om een onafhankelijk oordeel te vellen over de veiligheid en effectiviteit van een vaccin. Maar ik begrijp echt wel waar de oproep van Levi vandaan komt. Er wordt enorm ingezoomd op bijwer kingen van een vaccin, maar tegelijk praat je over een enorme crisis waar bij heel veel mensen overlijden, en een andere grote groep gezondheids schade oploopt. Dat zal uiteindelijk meewegen in de balans die opge maakt moet worden door gezond heidsautoriteiten en, als ik dat mag zeggen, niet door de politiek.'' ,,Nee, het gaat niet meteen de oplos sing zijn van de crisis. Amerikaanse autoriteiten hebben gezegd dat ze het Het goede nieuws, al klinkt dat raar, is dat het aantal besmettingen omhoog is gegaan vaccin zullen toelaten als de effectivi teit van het vaccin minstens 50 pro cent is (Pfizer en BioNTech komen voorlopig uit op 90 procent, red.). Dat zou betekenen dat het vaccin nog steeds bij de helft van de mensen die het neemt, niet werkt. Daarom is het zo belangrijk om ook in te zetten op de ontwikkeling van medicijnen. Ook daar zijn we druk mee bezig, en erg hoopvol over.'' ,,Heel goed. Het is natuurlijk een on waarschijnlijk grote opdracht, het produceren van meer dan 3 miljard doses vaccin. Het produceren van vaccins is heel complex, maar tot nu toe gaat het goed. Onder meer in Leiden, waar een heel belangrijke bijdrage wordt geleverd aan de Euro pese productie. Het vaccin wordt in bulk geproduceerd en ingevroren op heel lage temperaturen. Mocht blij ken dat het straks veilig en effectief is, dan gaan we het ontdooien en uit vullen in vials (glazen flesjes, red.), waar tien doseringen inzitten.'' ,,Het moment dat we voor het eerst zagen dat het vaccin echt zou kunnen werken. Maar ook het moment dat Oxford aan de deur klopte met de vraag of we wilden helpen. Dat was voor AstraZeneca heel bijzonder, want we zijn geen grote speler op het gebied van vaccins. Het kan nog steeds falen. Maar het is heel mooi om te zien hoe 75.000 werknemers ongelooflijk trots zijn om hieraan mee te werken. Dat gevoel zal ik nooit vergeten.'' ^TO FUMAR J sare LIBERE covid -19 COVID 19 vrijdag 13 november 2020 GO riservato 7-8-9 zeggen dat vaccin niet gaat werken' Wanneer verwacht u de allesbe- slissende resultaten van de fase 3- studies? Eigenlijk zijn jullie aan het wachten tot er genoeg deelnemers besmet zijn met het coronavirus, toch? De Nederlandse arts en hoogleraar Marcel Levi riep onlangs op om het vaccin nu al op de markt te bren gen. Hij stelt dat de prijs daarvan, Ook Nederland krijgt het AstraZeneca-vaccin ter be schikking, mocht het succes vol door de laatste studies komen en worden toegelaten op de markt. De EU-landen kochten samen 300 miljoen doses van het vaccin, daarvan zijn er bijna twaalf miljoen be stemd voor Nederland. Van het vaccin van Pfizer en BioNTech, dat eerder deze week veelbelo vende resultaten liet zien, heeft Nederland recht op in elk geval een kleine 8 miljoen doses. mogelijke bijwerkingen, altijd klei ner is dan de enorme schade die we nu als maatschappij oplopen. Wat is realistisch om te verwach ten van het vaccin? Kan het een einde maken aan de pandemie? AstraZeneca werkt aan ruim drie miljard vaccins. BEELDBEWERKING REUTERS - Ruud Dobber, AstraZeneca Hoe gaat het met de productie? Wat is u het meest bijgebleven van de afgelopen maanden? COVID -19 Coronavirus Vaccine Coronavirus Vaccine Coronavirus Vaccine 'ejection only Injection only Injection

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11