wil zelf ook graag president worden 9 Veel nertsen nog dit jaar gedood voorlopig maar beter vriendjes met Donald blijven. Feit is dat bijna alle Republikeinse kandida ten het vorige week beter deden dan verwacht, dankzij het cha risma van Trump. De partij zal hem daarom ook niet zomaar laten vallen, zoals andere verliezers overkwam. Het tijdrekken van Trump werkt inmiddels flink op de zenuwen van sommige Democraten. De Re publikeinen willen zolang ze kun nen aan de touwtjes blijven trek ken. Niet altijd even chic, maar niet illegaal. In zekere zin volgt Donald Trump het advies van Hil lary Clinton op, die Joe Biden vóór de verkiezingen opriep vooral niet meteen de nederlaag te erkennen in het geval de uitslagen zouden tegenvallen. In de coulissen van de macht gaat het trouwens vriendelijker toe. Republikeinse senatoren heb ben Democratische collega's wel degelijk gevraagd Biden te felicite ren, maar wel graag stilletjes. Want Donald is boos. Hij zal niet aarzelen 'verraders' te straffen, rekeningen te vereffenen en zijn opvolger op te zadelen met zoveel mogelijk problemen. Trump en andere Republikeinse kopstukken zouden de inauguratieceremonie van Biden demonstratief kunnen boycotten, omdat de verkeerde man president wordt. Er zijn ook wilde theorieën die willen dat Donald Trump onder dwang het Witte Huis gaat verlaten. Dat zou iconische beelden opleveren die van pas komen in het grote schaakspel van de president. Jurist Lawrence Douglas, auteur van het voorspellende boek Will He Go verwacht dat Trump uiteindelijk gewoon zal gaan. Maar hij rekent wel op nog wat stuntwerk. Trump pest Biden al door ambte naren te verbieden met diens nieuwe ploeg te praten. Trump kan zijn achterban verblijden met nog wat extra belastingverlaging of deregulering, die Biden dan mag intrekken. Hij kan op lagere niveaus wat extra conservatieve rechters benoemen. Trump heeft al een minister die hij onvoldoen de loyaal achtte weggestuurd en ook anderen verwachten zo'n tweet. De president zou theore tisch gesproken zelfs op de valreep nog een oorlog kunnen beginnen. Het laatste is onder normale om standigheden volstrekt ondenk baar, maar de vraag is of dit nog normale omstandigheden zijn. invloed van die stemmen is dui delijk terug te zien in de resulta ten. Uit cijfers van onderzoeks centrum Circle blijkt dat jonge zwarte kiezers in Georgia over duidelijk Biden boven Trump verkozen, met een marge van wel 90 procent. Voor elkaar In Georgia is Abrams al veel lan ger een prominent figuur. Ze staat bekend als iemand die din gen voor elkaar krijgt. De politica werd in 2006 verkozen tot staats- vertegenwoordiger en was daar van 2011 tot 2017 de leider van de Democratische minderheidspar tij. Naast haar politieke werk is ze ook auteur, ze heeft inmiddels acht romans op haar naam staan. In aanloop naar de presidentsver kiezingen werd Abrams ook ge noemd als kandidaat voor de functie van vicepresident onder Biden. Door velen werd ze echter beschouwd als de underdog, van wege haar relatief bescheiden po litieke ervaring. Kamala Harris Ik denk dat ze mij wel eens zouden kunnen kiezen. Dat is ook zeker mijn plan won uiteindelijk het pleit. Haar toekomstdroom steekt Abrams niet onder stoelen of banken. Ze is ervan overtuigd dat Amerikanen er de komende twintig jaar voor gaan zorgen dat een zwarte vrouw president wordt. ,,En ik denk dat ze mij wel eens zouden kunnen kiezen'', vertelt ze in een interview. ,,Dat is ook zeker mijn plan.'' Naar eigen zeggen is ze op zijn vroegst in 2028 klaar voor het pre sidentschap. In de tussentijd fo cust ze zich op de huidige strijd tegen onderdrukking van kiezers. Of haar succes in de race voor Joe Biden ook meteen een grote stap is geweest op haar eigen weg naar de Oval Office? De tijd zal het le ren. Het overgrote deel van de nert sen in Nederland wordt de ko mende weken gedood voor hun pels, waarna de nertsenhou ders geen nieuwe dieren in hun stallen zullen zetten. Dat heeft minister Carola Schouten (Landbouw) aan de Tweede Kamer laten weten. De minis ter reageert daarmee op het verzoek van een meerderheid in de Kamer om de nertsen- houderij versneld te stoppen. Een groot deel van de oppositie maakt zich, net als regerings partij D66, zorgen over de ver spreiding van het coronavirus via nertsen na een recente uit- braak in Denemarken. Neder land telt zo'n 120 nertsenhou- derijen, waarvan er al 69 zijn geruimd vanwege besmetting met corona. ,,Op deze nertsen- bedrijven zijn geen nertsen meer aanwezig'', meldt Schou ten. ,,Op de overige bedrijven worden de komende weken de meeste dieren gepelsd en is het overgrote deel van de nertsen populatie weg. Dit is verreweg de snelste manier om het be smettingsrisico in de nertsen- houderij te couperen.'' Over eventuele compensatie komt binnenkort meer duide lijkheid. Deze mensen zijn tikkende tijdbommen 95 euro boete voor weigeraar mondkapje Wie geen mondkapje draagt op plekken waar dat moet, riskeert binnenkort een boete van 95 euro. Minister Grapperhaus (Justitie) wil dat regelen. Als de Tweede Kamer instemt, gaat de boete per 1 december in. Een boete levert geen strafblad op. Het kabinet werkt al langer aan de invoering van een mond kapjesplicht. Iedereen van 13 jaar en ouder moet straks in publieke binnenruimten een mondkapje dragen. Er zijn wel uitzonderingen, zoals sporters. Hbo vrijer met studieadvies 'Barbaren kapen religie' Kinderen voor kerst halen donderdag 12 november 2020 GO 4 Hoe problematisch kan een vijandige overdracht van de macht worden? Joe Biden na een toe spraak in zijn woon plaats Wilmington. Hij sprak daar over zijn plannen om goede ge zondheidszorg voor veel meer Amerikanen be reikbaar te maken. FOTO GETTY IMAGES 5 Wat kan Trump dan nog doen? - Stacey Abrams DEN HAAG De Oostenrijkse kanselier Sebastian Kurz presenteerde gisteren een plan voor preven tieve hechtenis voor veroor deelde terroristen. DEN HAAG X, De Poolse hoofdstad Warschau kleurt rood op Onafhanke- lijksheidsdag als met brandende fakkels wordt gezwaaid. El ders had de politie de handen vol bij een vanwege corona ver boden mars van nationalisten en rechtsradicalen. foto reuters DEN HAAG Dit studiejaar geldt er geen bindend studieadvies (bsa) op het hbo, maar wel op de universi teit. Dat meldt het ministerie van On derwijs. Hbo-stu- denten hebben meer last van de coronacrisis, omdat zij vaker praktijkon derwijs of stages hebben. Studenten die de bsa-criteria niet halen, kunnen normaal niet door naar het volgende jaar. PARIJS Moslimterrorisme is een internationale dreiging die een in ternationale reactie vereist. Dat stelt de Franse president Macron, na recente onthoofdingen in Mozambique. ,,Bar- baren kapen een vreedzame religie.'' MORIA Het kabinet hoopt dat honderd asiel kinderen en kwets bare asielzoekers uit vluchtelingen kamp Moria op het Griekse eiland Les bos, dat begin sep tember afbrandde, voor Kerstmis in Nederland zijn. Dat is tot nog toe niet gelukt, van wege gebrekkige informatie en de coronalockdown. Staatssecretaris Ankie Broekers- Knol belooft actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9