Stacey Abrams, de zwarte heldin van blauw stemmend Amerika 8 NIEUWS Aan Democratische kant groeit de ergernis over 'slechte verliezer' Donald Trump. Veel Republikeinen menen dat de president terecht de verkiezingsuitslag aanvecht. Wat staat Amerika nog te wachten? VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN Dat de Republikeinse vicegouver- neur van Texas eergisteren een miljoen dollar heeft uitgeloofd aan eenieder die bewijzen van stem busfraude kan aandragen, wekt niet de indruk dat de president ijzersterk staat in zijn claims dat er overweldigend bewijsmateriaal is voor stemfraude door de Demo craten. The New York Times belde de afgelopen dagen met verkie zingsfunctionarissen van beide partijen, in heel het land. Nie mand meldde bewijzen van frau de of andere onregelmatigheden die van invloed kunnen zijn ge weest op de uitslag van de verkie zingen in hun staat. Joe Biden staat in de door Trump meest aange vochten staten inmiddels duizen den tot tienduizenden stemmen voor. Trump schermt regelmatig met ingrijpen door het Hoogge rechtshof, maar nooit heeft die in- stantie een verkiezingsuitslag omgedraaid. En met zulke ruime marges voorsprong voor een van de kandidaten zullen de rechters er niet eens aan beginnen, menen velen. Dus zal Joe Biden op 20 ja nuari worden ingezworen als de nieuwe president van de Verenig de Staten. Dat is geen verplichting. Het er kennen van je nederlaag is sinds 1896 wel gebruikelijk, toen een B Trump schermt met ingrijpen door het Hooggerechtshof, maar nog nooit is een verkiezingsuitslag omgedraaid verliezende Democraat al rond een uur of elf op verkiezingsavond de handdoek in de ring gooide. 'Het Amerikaanse volk heeft gekozen en zijn wil is wet', stond in het te legram van William Jennings Bryan aan de nieuwe president William McKinley. Barack Obama deed het na twee dagen, nadat Hil lary Clinton onverwacht was afge troefd door Donald Trump. Van harte ging dat niet. Niemand ver wacht dat Donald Trump ooit zal toegeven dat hij op legitieme wijze de verkiezingen van 2020 en dus het Amerikaanse president schap heeft verloren. De rechtsza ken die hierover nu lopen, moeten vooral dat idee van een gestolen verkiezing versterken, al is daar voor nog steeds geen enkel bewijs gevonden. Bij dat alles heeft Trump zelf meermaals verklaard dat hij weinig op heeft met verlie zers, dus reken er maar niet op dat hij straks sportief de arm van Joe Biden omhoog zal steken. Nee, want Donald Trump en zijn strategen schaken allang weer op een ander bord. Hoewel zijn her verkiezing mislukte en Joe Biden alles bij elkaar bijna 5 miljoen stemmen meer won, was Trump goed voor maar liefst 72 miljoen stemmen. Dat is een enorm elec toraal kapitaal voor toekomstige verkiezingen en Trump zou al denken aan 2024. In dat jaar kun- nen het de verkiezingen worden van de grote revanche. 70 procent van de Trumpkiezers denkt im mers dat de presidentsverkiezin gen 'niet eerlijk' zijn verlopen. Het knagende gevoel van onrecht wordt door Trumps strategen ge koesterd en aangewakkerd, met verongelijkte tweets van de hui dige president. Trump is door zijn opstelling de 'king maker' van de Republikeinse Partij geworden. Hij is de held van de achterban, en wie ambities in de partij heeft, kan door stemmen voor minderheden in de staat te bemoeilijken. Het is dus ironisch dat juist door Abrams' inzet tegen het onder drukken van kiezers, Georgia bij de presidentsverkiezingen nu mo gelijk blauw kleurt. Eerlijk Na haar verloren strijd om het gouverneurschap van Georgia be sloot Abrams in actie te komen om lokale achtergestelde groepen een eerlijke kans te geven hun stem te laten horen. Ze zette meerdere or ganisaties op, waaronder Fair Fight, om onderdrukking van kie zers aan te pakken. De 46-jarige politica en advocaat volop in de schijnwerpers, nu de resultaten van haar inzet in de voorgaande jaren zichtbaar wor den bij de presidentsverkiezingen. Kleurt de doorgaans Republikein se staat Georgia ook na hertelling van de stemmen Democratisch blauw? Dat is dan stevig tegen de traditie in: Bill Clinton was acht tien jaar geleden de laatste Demo cratische presidentskandidaat die de staat voor zich won. Het is een ongekende prestatie van de Democraten, die Amerika nen verbaasd gadeslaan. En Abrams speelde een onmisken bare rol bij de politieke omme zwaai. De afgelopen twee jaar registreerde zij naar schatting 800.000 nieuwe kiezers in de staat. Van die groep is de meerder heid jonger dan 30 jaar en bijna de helft bestaat uit zwarte kiezers. De Dat de gouverneursverkiezing met slechts 1,4 procentpunt verloren ging, was een bittere pil voor Abrams. Niet in de laatste plaats omdat uit onderzoeken blijkt dat de huidige Republikeinse gouver neur en toenmalig staatssecretaris Brian Kemp haar dwarsboomde donderdag 12 november 2020 GO Waarom Donald Trump het Joe Biden zo lastig maakt Bob van Huët j Kan Donald Trump nog voorkomen dat Joe Biden I president wordt? 2 Wordt het dan niet tijd dat Donald Trump zijn tegenstander feliciteert met diens overwinning? 3 Is dit alles dan alleen kinderachtig gedrag van een 'slechte verliezer'? Slechts 55.000 stemmen kwam Stacey Abrams tekort om twee jaar geleden de eerste zwarte vrouwelijke gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia en daarmee van heel Amerika te worden. Wie is deze heldin van de Democraten, die nu ook Joe Biden naar het Witte Huis helpt? Sanne Meijer Atlanta Stacey Abrams voerde fel campagne voor Joe Biden. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8