Ontdek de Q-art Expositie 7 Zo'n geïnte greerde eenheid kan ons helpen samen sterker te worden DEFENSIE PLEIDOOI MINISTERS Ook onder de nieuwe president van Amerika kan Europa niet rustig achteroverleunen. Wij moeten niet langer afhankelijk zijn van de VS, zo waarschuwen de Duitse en Nederlandse ministers van Defensie. inister Ank Bijleveld was 'ontzettend opge lucht' toen ze zater dagmiddag hoorde dat Joe Biden had gewon nen van president Donald Trump. ,,De onvoorspelbaarheid, het regeren per tweet en nu weer het ontslaan van bijna de hele defensietop: je moet ermee werken, maar het is ingewik keld." Het is bij internationale missies een goed gebruik: in together, out toge ther. Samen uit, samen thuis. ,,Maar daar was deze man (Trump, red.) to taal niet van." Trump verraste bond genoten met aankondigingen om troepen terug te trekken uit bijvoor beeld Syrië, Afghanistan en Duits land. Als voorbeeld van die Amerikaanse onvoorspelbaarheid somt Bijleveld de ministers op met wie ze sinds haar aantreden in oktober 2017 samen werkte: Mattis, Shanahan, Spencer en Miller. ,,Ik ben straks aan mijn zesde minister toe. In krap vier jaar tijd." Ze heeft 'geruchten' gehoord, zegt de CDA-bewindsvrouw, dat de nieuwe Amerikaanse defensieminister een vrouw gaat zijn - de naam van Mi- chèle Flournoy zingt rond. ,,Dat zou geweldig zijn." In Europa is dat allang geen bijzon derheid meer. Zo werkt Bijleveld 4,1 nauw samen met haar Duitse ambts genoot Annegret Kramp-Karren- bauer, die in haar eigen land beter bekend staat als AKK. Vanwege corona spreekt Bijleveld vanuit haar Haagse werkkamer en re ageert de Duitse minister 'AKK' per e-mail vanuit Duitsland. 75 jaar geleden waren Nederland en Duitsland nog vijanden, maar in middels werken de krijgsmachten van beide landen al jaren nauw sa men. Een samenwerking die deels uit economische nood werd geboren: in Nederland waren de tanks wegbezui- nigd, Duitsland kampte ook met te korten en door een Nederlands Duits tankbataljon konden de tanks toch rollen. De samenwerking is 'een rolmodel voor Europa', vindt Kramp- Karrenbauer. Bijleveld: ,,Zo'n geïnte greerde eenheid kan ons helpen om samen sterker te worden." Meer dan zijn voorgangers, of in elk geval in steviger bewoordingen, zette Trump Europese landen onder druk om meer geld uit te geven aan defensie. Binnen Europa is er bijna geen land dat de Navo-afspraak van 2 procent van het bruto binnenlands product nakomt. ,,Ook onder Biden zal dat niet veranderen", weet Bijle- veld, die erkent dat Nederland in alle lijstjes 'nog steeds onderaan bungelt'. ,,Gezien onze standaarden in wel vaart - we zijn de vijfde economie van Europa - is het ook niet meer dan logisch dat we proportioneel bijdra gen: noblesse oblige." Duitsland investeerde al fors in de fensie. Er gaat dit jaar 10 procent méér naartoe. ,,Als ik mijn zin krijg, gaan we nóg een versnelling hoger schakelen", zegt Kramp-Karren- bauer, die benadrukt dat de VS een 'genereuze maar veeleisende bond genoot' is. ,,Het is misschien een on gemakkelijk inzicht, maar we moe ten meer doen - zelfs nu er door de coronacrisis minder geld is. Dat was al zo onder president Obama, is zo onder president Trump en dat zal onder president Biden niet anders zijn." Bondgenoot Volgens Kramp-Karrenbauer moeten Europeanen zich realiseren dat ze door te investeren in het leger niet al leen minder afhankelijk worden van de VS, maar ook als bondgenoot aan invloed winnen. ,,Dat is precies de positie waarin we willen zitten." De twee ministers zien ook een grote rol voor Europa op het conti nent zelf en de (wijde) ring daarom heen. Kramp-Karrenbauer: ,,De strijd tegen terroristen daar is in ons Euro pees belang." In Noord-Afrika, be aamt Bijleveld, staan 'onze belangen rechtstreeks op het spel', bijvoor beeld door vluchtelingenstromen naar Europa. Ze noemt ook de drei ging van de Russen aan onze oost grens. In Litouwen, waar Navo-troe- pen gestationeerd zijn, werken Ne derlandse en Duitse militairen ook al samen. Om de VS als 'politieman van de wereld' te ontlasten, is volgens Kramp-Karrenbauer een actiever Eu ropees veiligheidsbeleid nodig. Zo stelde ze aan het begin van haar ambtstermijn een bufferzone voor tussen Turkije en Syrië, die Europese strijdkrachten zouden controleren. Bijleveld: ,,Ik denk inderdaad dat we als Europa in dit soort zaken ook echt wat proactiever kunnen zijn, zodat we niet de hele tijd de VS aan zitten te kijken. Dat hoort, ook binnen de Navo, bij het op eigen benen staan." Scan de QR code met de camera van je mobiel en vind elke keer ander werk uit het Rijksmuseum donderdag 12 november 2020 GO 'In de Navo moet Europa echt meer op eigen benen staan' Hanneke Keultjes Den Haag - Ank Bijleveld, minister van Defensie M De Nederlandse en Duitse minis ters van Defensie, Ank Bijleveld (l) en Annegret Kramp-Karrenbauer. Inzet: Nederlandse militairen op een Duitse tank. fotoshh ING trotse hoofdsponsor van het Rijksmuseum do your thing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7