V Afgedankt sintboek doet nu 150 euro Zorgverzekeraars schroeven premie omhoog, impact corona beperkt Horeca open met kerst? 'Snel duidelijkheid' ^Ktehklaas 5 lopen de leraren steeds tegen nieuwe dingen aan. In de peuter- en kleuter klassen liggen tal van sinterklaasboe ken met een zwarte piet in de hoofd rol. Wat te doen met die collectie? ,,Ik heb een heel mooi prentenboek van Charlotte Dematons. Dat is zo'n groot kijkboek, zo mooi, maar het staat vol met zwarte pieten. Ik moet nog even bedenken of ik dat toch nog gebruik'', zegt juf Annet. Over de talloze sinterklaasliedjes moeten de leraren zich nog buigen. Al is deze school niet van plan daar al te krampachtig mee om te gaan. ,,Het is niet zo dat we gaan zitten, alle lied jes doornemen en bedenken welke woorden we gaan gebruiken in plaats van zwart. Dat gaat spelenderwijs", aldus Schaaps. En zo moeilijk hoeft dat niet te zijn, vindt juf Annet, want Zwarte Piet is eenvoudig te verande ren in bijvoorbeeld lieve Piet. Overigens zal deze kleuterleer kracht best eens een foutje maken tijdens het zingen. Ze staat al 42 jaar voor de klas en leert haar kleuters al zo lang de liedjes op de oude manier. ,,Je mag foutjes maken hoor. Dan zeg ik gewoon: oh, dat mag ik niet meer zeggen, want daar worden mensen verdrietig van. Dat snappen kleuters heel goed. Als ik het per on geluk verkeerd zing, corrigeren ze me vanzelf.'' De knutselwerkjes zijn eenvou diger aan te passen. Het zwarte pa pier wordt vervangen door huids kleur. ,,De kinderen kunnen dan zelf bepalen hoe vaak hun piet door de schoorsteen is geweest'', beschrijft juf Annet. En er zijn al nieuwe vlag getjes aangeschaft. ,,Ja, je komt van zelf meer dingen tegen. Ik heb ook al een ander versje gevonden dat ik met de kinderen kan opzeggen. Voor die kinderen maakt het helemaal niets uit. Met de pietengym doen we gewoon een mooie veeg op hun wangetjes.'' CONTROVERSIEEL „Wij zijn op verzoek van Charlotte Dematons gestopt met de verkoop en respecte ren en steu nen haar volkomen: de inhoud is in middels controversieel.'' Auteur Dematons wil er niet meer over praten, laat ze via haar nieuwe uitgeve rij weten. Monique Postma (Hoogland Van Klave ren): ,,Het is jammer ge noeg een zeer beladen ge heel geworden en het enige wat Charlotte wil is dat alle kinderen een fijn sinterklaasfeest hebben.'' Op Marktplaats is het wel verkrijgbaar, tegen to renhoge prijzen. De XXL- versie doet zelfs 150 euro. Dat verbaast Tineke van Ham van Rijnbrink (ad viesorganisatie voor bibli otheken) niet. ,,Er zijn ont zettend veel liefhebbers van speciale uitgaven en die leggen er hoge bedra gen voor neer.'' kinderboekenschrijver Jacques Vriens besloot zijn klassieker Dag Sinter klaasje (1983) aan te passen. Vriens, oud docent, be- grijpt dat on der anderen leraren met de oude boeken 'worstelen'. „Ik zag berichten van leraren op sociale media die alleen nog boeken zonder Zwarte Piet willen." De nieuwe versie kwam eind vorige maand uit. ,,Als de stoomboot aankomt, zien hoofdpersonen Lieke en Sam pieten in alle kleu ren. Dat begrijpen ze, om dat de juf hun op school heeft verteld dat de pieten uit alle delen van de we reld komen.'' Vriens bena drukt dat het sintverhaal wel vaker veranderd is. ,,Toen ik jong was, ging je nog mee in de zak naar Spanje." De premieverhoging komt niet ge heel als een verrassing. Het kabinet ging er op Prinsjesdag al van uit dat de zorgpremie met 5 euro per maand zou stijgen naar 122 euro per maand. Bij CZ (3,6 miljoen klanten) bedraagt de basisverzekering vol gend jaar 129,60 euro per maand. Bij VGZ (met 4 miljoen klanten en bekend van merken als Zekur en Bewuzt) komt het maandbedrag uit op 124,45 euro. Zilveren Kruis (met meer dan 5 miljoen verzekerden de grootste zorgverzekeraar van Nederland) en Menzis komen vandaag ook met hun premies voor 2021 naar buiten. Zij moeten elk jaar hun klanten ui terlijk 12 november informeren. De verwachting is dat zij ook hun premies verhogen. De belangrijkste reden daarvoor is, zeggen CZ en VGZ, de almaar stijgende zorgkosten. Die stijgen onder meer door hogere lonen en prijzen, en duurdere medicijnen. Daarnaast worden mensen steeds ouder en maken zij op latere leeftijd meer gebruik van zorg. ,,Omdat Nederland vergrijst, heeft een grote groep Nederlanders meer zorg nodig, waardoor de zorg- kosten oplopen en dus ook de kos ten voor verzekeraars. Een logisch gevolg is een premiestijging'', zegt Tjitske Feenstra van vergelijker Pricewise. Om die stijging wat in te dammen, zetten CZ en VGZ ook dit jaar weer een deel van hun reserves in. Zo legt CZ net als voorgaande jaren ruim 100 miljoen euro in. Al met al lijkt de impact van het coronavirus op de zorgpremie mee te vallen. ,,Ondanks de coronacrisis zijn we er ook dit jaar in geslaagd de stijging van onze premie voor 2021 te beperken'', zegt Karien van Gen- nip van VGZ. Door het coronavirus zijn weliswaar veel extra zorgkos- ten gemaakt, maar daar staat tegen over dat reguliere zorg tijdelijk heeft stilgelegen, luidt de bood schap van VGZ en CZ. ,,Dat heft elkaar een beetje op'', voegt zorgexpert bij Independer, Bas Knopperts, eraan toe. Knop- perts spreekt overigens van een 'forse' premieverhoging bij CZ. ,,Dit komt neer op een verhoging van 100 euro op jaarbasis. Kun je nagaan hoe groot de stijging zou zijn als de verzekeraar zijn reserves niet had ingezet." VGZ blijft met de stijging van 4,50 euro per maand onder de verhoging die op Prinsjesdag werd aangekondigd. DSW, die traditioneel als eerste de zorgpremie voor volgend jaar naar buiten brengt, kondigde eer der aan zijn maandbedrag te verho gen met 6,50 euro naar 124,50 euro. Knopperts verwacht dat de ver schillen tussen de goedkoopste en duurste zorgverzekeringen volgend jaar groter zullen worden. Dit jaar is het verschil al 40 euro per maand, zo bleek uit een analyse vorig jaar. schappij. Ik heb er vertrouwen in dat de noodzaak duidelijk is." Het kabinet overlegt de komende dagen verder over een logisch mo ment om de horecamaatregelen te versoepelen, aldus Willemsen. Daarbij wordt nadrukkelijk ook de kerst besproken. Veel horecaon dernemers is de onzekerheid over de decembermaand een doorn in het oog. Robèr Willemsen begrijpt dat. ,,Er zijn geluiden vanuit de vei ligheidsregio's dat de opening van de horeca over de kerstvakantie heen wordt getild. Dat zou een ge dachtegang kunnen zijn vanuit de overheid. We hebben daar expliciet naar gevraagd, maar het kabinet zegt echt te kijken wat in december mogelijk is. Daarin geloofik de pre mier op zijn woord." Voorzitter Robèr Willemsen van KHN sprak ruim een uur met de premier over de problemen in de horeca, nu cafés en restaurants van wege de coronacrisis opnieuw hun deuren langdurig dicht moeten houden. Willemsen heeft aange drongen op meer financiële steun. Hij spreekt van een goed gesprek met de premier. ,,Kritisch naar beide kanten. Rutte verkondigde dat de behoefte om de deuren weer te openen er niet alleen vanuit de horeca is, maar vanuit de hele maat- donderdag 12 november 2020 GO i r Nog dagelijks vragen fans uitgeverij Lemnis- caat of ze aan Charlotte Dematons' rode prenten boek Sinterklaas kunnen komen. Het antwoord is simpel: nee. Het boek dat in 2008 het Gouden Pen seel kreeg en 125.000 keer verkocht werd, is in 2016 voor het laatst gedrukt. Hin- dele Boas (Lemniscaat): Twee van de vier grote zorg verzekeraars schroeven de zorgpremie volgend jaar om hoog. Bij CZ en VGZ stijgt de maandpremie van de basispolis met respectievelijk 8,65 euro en 4,50 euro. De impact van het coronavirus valt mee, zeggen de verzekeraars zelf. Natasja de Groot Arnhem Klanten van CZ betalen volgend jaar 129,60 euro voor hun basis verzekering, 8,65 euro meer dan dit jaar. DEN HAAG Kan de horeca open met Kerstmis? Het kabinet zegt er eind volgende week een knoop over door te hakken. Dat blijkt uit een gesprek van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) met premier Mark Rutte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5