Hoofdpijndossier kan dicht POWER TO THE MODELS Stedelijk Museum BREDA 6 Virus maakt Sinterklaas inventief Begin bouw vakantiehuis Stavoord6 Nieuwe regels verenigingen Een verschrikkelijk fanatiek sinter klaascomité was al vier avonden bij elkaar gekomen om een corona- proof draaiboek te maken in Wol- phaartsdijk, vertelt Linda Lips. Met daarin opgenomen de Sint en zijn gevolg een rondje door de straten laten rijden of alleen kinderen bin nenlaten bij Sinterklaas in dorps huis De Griffioen. Maar voor die ideeën kreeg het comité geen eve nementenvergunning. Logisch ge zien de omstandigheden, zegt Lips. ,,Maar voor ons wel heel vervelend." Het comité ging echter niet bij de pakjes neerzitten. Kinderen maken van 24 letters een slagzin Een puzzeltocht door het dorp is één van de alternatieve activiteiten die is opgezet. Volgende week za terdag hangen er 24 letters bij ver schillende adressen op de ruiten. De bedoeling is dat de kinderen er een slagzin van maken. Daarmee kunnen ze een prijsje winnen die door Sint en Piet, coronaproof, aan de deur wordt afgeleverd, legt Lips uit. Ook staat er een online bingo op het programma waarbij Sinter klaas het spel leidt. ,,Een paar piet jes van onder de 18 jaar brengen de Ouders zijn blij dat er toch wat gaat komen in het dorp prijzen rond." Op aanvraag komen er ook piet jes tegen vergoeding thuis pakjes langs brengen: de pietenpakketser- vice. Mét zakjes pepernoten. ,,Dan hebben de kinderen ook even inter actie met Zwarte Piet zoals ze dat kennen." En als er genoeg animo voor is, komt er op 4 en 5 december mogelijk ook een livestream met Sinterklaas. Voor het zover is moet de Sint het dorp eerst nog maar eens zien te vinden. Want toevallig genoeg is het Wolphaartsdijkse thema gelijk aan dat van het landelijke sinter- klaasjournaal, zegt Lips. Samenge vat: Sint is de weg kwijt op zee en daar moet een oplossing voor ge zocht worden. Via een 'persconfe rentie' op Facebook werd die bood schap gisteravond voor het eerst ge deeld. Pieten trekken door Nieuwdorp Een paar kilometer naar het zuid westen, in Nieuwdorp, verwachten ze op vrijdag 19 november al een ca deautjesregen. Bewust. ,,We hou den het altijd op vrijdag, omdat grotere dorpen en steden dat vaak op zaterdag doen", legt Maike Cal jouw van het sinterklaascomité uit. „Eigenlijk wilden we een walk through maken zodat gezinnen langs Sinterklaas konden gaan. Dat mocht niet van de gemeente omdat er dan te veel mensen bij elkaar zouden komen." En dus trekken de pieten die vrij dagavond door het dorp, naar - vooraf aangemelde - adressen. Zo'n honderd kinderen gaan ze dan ver rassen. ,,De meeste ouders reageren er positief op", zegt Caljouw. ,,Ze zijn blij dat er toch wat gaat ko men." SINT-ANNALAND Zes jaar lang zamelde de stichting Stavoord6 er geld voor in: een vakantiehuis op chaletpark Krabbenkreek in Sint-Annaland waar mensen met een slechte levensverwach ting een weekje kunnen verblij ven. Gisteren is de bouw ervan dan officieel begonnen. In de beginjaren voerde Sta- voord6 nog actie voor KWF. Een flinke groep Thoolse fietsers toog naar Frankrijk om de Alpe d'Huez te bedwingen om geld op te halen. Op de top van die berg ontstonden gesprekken die voerden naar het nieuwe doel: het bouwen van het Stavoord6- huis in Sint-Annaland. Het is de bedoeling dat het huis volgend jaar voor het begin van de zomervakantie gereed is. ,,Dan hopen we een feestelijke opening te houden", zegt Sta- voord6-voorzitter Ivo Slokkers. KRUININGEN Voor wat, hoort wat. Met dat idee in het achter hoofd verlangt Reimerswaal dat muziek- en dansverenigingen die subsidie willen krijgen van de gemeente voortaan minimaal vijf keer per jaar een publiek op treden verzorgen. Nu kan zo'n club of koor nog met drie open bare activiteiten volstaan. Reimerswaal houdt allerlei subsidieregelingen tegen het licht. Die voor amateurkunstbe- oefening moet volgens wethou der Kees Verburg (PvdA, cul tuur) vooral eerlijker worden. ,,Nu is er nog geen ondergrens, in de nieuwe regeling moet een vereniging minimaal tien leden hebben." De gemeente heeft drie categorieën gemaakt. Hoe meer leden, des te meer subsi die. Muziekverenigingen kun nen aparte bijdragen krijgen voor instrumenten, kleding, di rigent en jonge leden. De nieuwe regels gaan in per 2022. Vereni gingen die nu al subsidie krijgen, mogen nog hun mening geven. ,,Met deze uitkomst ben ik heel erg content", laat wethouder Siwart Mackintosh van Kapelle weten. ,,Hiermee is de kous af." Ook zijn Reimerswaalse collega Maarten Both zegt blij te zijn dat hij een langlopend dossier kan afsluiten. ,,We hebben dit met zijn allen (de gemeenten, eigenaar Kaai 85 en een bezwaar makende omwo nende) voorgelegd aan de RvS", al dus Mackintosh. ,,De gemeenten Reimerswaal en Kapelle moeten nog slechts een technische aan- Ik ben heel erg content met deze uitkomst passing doorvoeren op www.ruimtelijkeplannen.nl en dan is het klaar." Met wat aanpassingen aan de werktijden van de werf lijkt de rust nu gewaarborgd. Die wijzi- gingen komen erop neer dat op de werf in Hansweert alleen doorde weeks tot hooguit 's avonds half acht gewerkt mag worden met slijptollen en andere apparatuur. In de weekeinden mag het alleen op de zaterdagochtend. Zestien keer per jaar mag de werf hiervan afwijken. En dat moet dan weer vooraf worden gemeld. Het bezwaar van Aannemings bedrijf Van der Straaten is door de RvS ongegrond verklaard. Het be drijf was bang dat Rijkswaterstaat op de sluisdeurenbergplaats op de Kaai groot onderhoud verricht waarbij veel lawaai wordt ge maakt. De RvS zegt dat groot on derhoud, met uitzondering van calamiteiten, volgens het bestem mingsplan helemaal niet is toege staan. T/M 29 NOVEMBER donderdag 12 november 2020 BE De Sint laveert tussen de coronaregels door Geen gespannen koppies op de kades of Zie ginds komt de stoomboot uit talloze keeltjes. Dit jaar is de sinterklaasviering overal anders. Twee voorbeel den van hoe het tóch een leuk feest kan worden. Michiel Bouwman Wolphaartsdijk/Nieuwdorp -Maike Caljouw, Nieuwdorp Lydia Konings filmt Sinterklaas met een iPad, Linda Lips ondersteunt de Sint met gebarentaal. FOTO CYNTHIA CATS Na jarenlange juridische strijd kunnen Reimerswaal en Ka- pelle eindelijk een hoofdpijn dossier afsluiten. De Raad van State (RvS) heeft zich uitge sproken over Kaai 85 in Hans- weert (voorheen Scheepswerf Reimerswaal). Het dossier kan nu dicht, naar het lijkt tot ieders tevredenheid. Adri Klinkenberg Den Haag/Hansweert -Siwart Mackintosh, wethouder CURATED BY JAN HOEK BredaPhoto STEDELIJKMUSEUMBREDA.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51