Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 7 Gemeente kijkt naar raadgevend referendum ZIERIKZEE PLEIN WILLIBRORDUSSCHOOL ZIERIKZEE Inwoners van Schouwen-Duiveland krijgen straks wellicht de mogelijkheid zich met een referendum uit te spreken over plannen van de ge meente. Andersom zou de raad de volksraadpleging kunnen ge bruiken om te peilen hoe over bepaalde (netelige) kwesties wordt gedacht. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft eind vorig jaar een modelveror dening rondgestuurd. Eén op de drie gemeenten heeft het lokale referendum inmiddels inge voerd, aldus SP-fractievoorzitter Reint Laan. Op initiatief van zijn partij pakt Schouwen-Duive- land die handschoen ook op. Het gaat om een raadgevend referendum, zonder bindende voorwaarden. ,,Na de uitslag heeft de gemeenteraad de keuze daarin mee te gaan of niet", zegt Laan in een toelichting. ,,Het re ferendum kan alleen worden ge houden op initiatief van inwo ners over een zaak die in de raad behandeld wordt. Het kan ook aangevraagd worden door de ge meenteraad zelf, om te polsen hoe over iets wordt gedacht. Maar er zit geen enkele dwang achter om dat ook uit te voeren." Dertig vierkante meter vol struiken, kruiden en bo men waar je straks ka kelvers lekkers van kunt plukken. Zoals colakruid, waarvan je friszure limonade kunt maken. Of dropplant, goed voor een bakje thee. ,,Heel leuk zijn ook de amandelen, waarvan je zelf marse pein kunt maken. Dat spreekt wel aan nu het Sinterklaasjournaal weer is begonnen. Marsepein haal je normaal gewoon in de super markt, maar als ze het zelf maken kunnen ze ook het verschil proe ven. Want in de fabriek wordt heel veel extra suiker aan zo'n product toegevoegd", zegt Janneke Don kers van IVN. Van de acht Zeeuwse voedsel- bosjes die verspreid over de hele provincie worden aangeplant ligt er één in Zierikzee. Wat IVN be treft worden dat er nog veel meer. Samen met NME Schouwen-Dui veland, waar Donkers ook deels voor werkt, werkt de organisatie hard aan het vergroenen van schoolpleinen. ,,NME en IVN heb ben hetzelfde doel: kinderen ver liefd laten worden op de natuur." Een groene meet up Binnenkort staat er een groene 'meet up' op het programma waar voor alle eilandelijke scholen zijn uitgenodigd. Om inspiratie op te doen en te kijken welke mogelijk heden er zijn om te vergroenen. Al dan niet in de vorm van een voed- selbosje op het plein. ,,En in plaats van de tegels af te voeren, wat best kostbaar is, kun je ze gebruiken om een buitenleslokaal te maken. Zo kijken we welke mogelijkhe den er zijn." Als IVN Natuureducatie iets graag wil dan is het wel dat alle kinderen verliefd worden op de natuur. De aanplant van een bos vol heerlijkheden helpt. De leerlingen van groep 5 van de Willibrordusschool in Zierikzee plantten gisteren hun eigen voedselbosje. Gewoon op het plein. ADVERTENTIE Erfrechtspecialist Marco Driesprong geeft vrijdag 20 november een lezing in ZB Bibliotheek ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 donderdag 12 november 2020 Lekkers uit eigen voedselbos Esme Soesman Zierikzee A Theodora uit groep 1 van de Willibror dusschool plant samen met bestuur der Anton Wullems de eerste boom van het voed- selbosje. foto SANDRA SCHIMMEL- PENNINK MIDDELBURG - Er bestaan veel misverstanden over de ver deling van een nalatenschap wanneer één van de twee part ners overlijdt. De meeste vijftigplussers denken dat de afwik keling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minder waar, stelt erfrechtspecialist Marco Driesprong van Erfrechtplan. Volgens hem kan een goed tes tament veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een over lijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door wets wijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu wettelijk is geregeld. "Met een testament weet men vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt", zegt Marco Driesprong. "Bij verhalen over testamenten en erfenissen wordt vaak ge dacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Marco Driesprong verder. "Binnen de generatie vijftigplussers heeft misschien niet iedereen een kapitaal op de bank opgebouwd. Een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheek- vrij is. Ook dat is vermogen waarover erfbelasting verschuldigd kan zijn." Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Marco Driesprong uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlijden van een partner tot een financieel drama voor de achterblijvers kan leiden. "De nog levende partner heeft wel iswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afrekenen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erf belasting betalen?" Marco Driesprong kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familieleed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een nota ris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Marco Driesprong ook. "Mensen vrezen vaak dat het handenvol geld kost of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of pra ten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt bedenken, dus schuiven ze het opstellen van een testa ment voor zich uit. Soms té ver." Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de part ner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten van een testament wegen niet op tegenover de lasten die anders voor rekening van nabestaanden en part ners komen", zegt Marco Driesprong tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Lezing op locatie Vrijdag 20 november om 13:00 uur of om 15:30 uur geeft Mar co Driesprong een lezing over de noodzaak van een testament en levenstestament. U kunt een van deze lezingen kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen naar 085 - 8000 100. Aanmelden is noodzakelijk. We houden strikt rekening met de RIVM richtlijnen. Ondanks de lockdown kunt u zich wel aan melden. Want als het toch niet door kan gaan verplaatsen we de lezing. In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden, de over blijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstleven de is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn wel iswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Erfrechtplan heeft in samenwerking met een groot aantal no tariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opge steld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze erfrechtspecialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. De erfrechtspecialist gaat samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een testament kan ook een levenstestament familiedra ma's voorkomen, legt Marco Driesprong uit. "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan be schikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Blijft u liever thuis? Geef u dan op voor onze online lezingen. Deze worden dagelijks gehouden op verschillende tijdstippen. U bepaalt zelf wanneer u de lezing volgt via uw eigen compu ter, tablet of smartphone. Locatie: Datum: Aanvang: Inschrijven kan via: ZB Bibliotheek Middelburg Kousteensedijkl7 4331 JE Middelburg vrijdag 20 november 2020 13:00 uur of 15:30 uur www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50