Nieuwe poppetjes, andere boeken, géén aanstootgevende liedjes meer. Basisscholen verwijderen aan de vooravond van de sinterklaasintocht Zwarte Piet uit het klaslokaal. Juf Cindy: ,,Ik heb hoofdjes van andere poppetjes op de pietenlijven gezet.'' Draagvlak voor Zwarte Piet steeds kleiner 4 lk jaar rond sinter klaastijd haalt ze haar handpoppen van een Sint en Zwarte Piet weer tevoorschijn. De kleuters van Annet Nikkels-Kleine (63) vinden het heer lijk als hun juf achter de poppenkast kruipt om een mooi sinter klaasverhaal te vertellen. Dit jaar zijn er wat extra voorbereidingen nodig: handpop Piet is zwart en de school stapt over op roetveegpieten. Daarom moest de juf op zoek naar een nieuwe handpop. „Ik heb er eentje gevonden. Die heeft wel wat weinig vegen roet, maar dat komt omdat die nog weinig door de schoorsteen is gegaan." Juf Annet praat er luchtig over. Ze heeft haar verhaal al helemaal klaar. Wat als kinderen vragen waar Zwarte Piet gebleven is en waarom die ineens roetvegen heeft? „Oh, dan zeg ik gewoon dat de zwarte pieten al heel oud zijn en al heel vaak door de schoor steen zijn gegaan. Die blijven nu in Op haar basisschool De Wiekslag in Voorst doet de roetveegpiet dit jaar voor het eerst zijn intrede. ,,Als mensen worden gekwetst door een zwarte piet moeten we daar iets mee. Het zou fijn zijn als iedereen wat meer rekening houdt met elkaar. Kinderen veranderen heel makkelijk mee", vindt directeur Nicole Schaaps. Bovendien heeft het Sinterklaas journaal ook roetveegpieten, dus waarom niet? Er komt op een basisschool dus best wat bij zo'n overstap kijken. Leerkrachten zijn volop bezig met de voorberei dingen, want dit week end komt Sinterklaas aan. Leraren schakelen eikaars hulp in via soci ale media. Ze zoeken roet- veeghandpoppen, boekjes zon der zwarte pieten, andere liedjes, noem maar op. Niet alleen op De Wiekslag is Piet van kleur verschoten. De transformatie van 'het hulpje' van Sinterklaas gaat de laatste jaren snel in het onderwijs. In 2017, zo becijferde onder zoeksbureau DUO, was Piet op veruit de meeste basisscho len in de drie grote steden al een roet veegpiet. Buiten de Rand stad was hij op 89 procent van de scholen nog wel zwart. Keiharde cijfers ontbreken voor dit jaar, maar alleen al de afgelopen weken kondigden onder meer Als mensen worden gekwetst door een zwarte piet moeten we daar iets mee Blond, bruin, zwart Juf Cindy Schouten van De Border in Amersfoort had een vraag van geheel andere aard. Zij knutselde het afgelopen jaar een compleet sinter klaashuis voor Playmobil-pieten. Alle poppetjes waren bruin, want er zijn geen nieuwe pieten op de markt ge komen. ,,Ik heb hoofdjes van andere poppetjes op de pietenlijven gezet. Aangezien iedereen piet moet kun nen zijn, zitten er pietjes bij van ver schillende huidskleuren, allemaal met roetvegen. Met blond, bruin, zwart, kort en lang haar. Met bruine, witte en rode mondjes'', vertelt de leerkracht. Met modelbouwverf is ze in de weer geweest om roetvegen op de gezichtjes te zetten. De gouden oorringen kon ze er makkelijk af- klikken. Ook op basisschool De Wiekslag ENQUETE donderdag 12 november 2020 Ellen van Gaaien Voorst Spanje om klusjes te doen voor Sin terklaas.'' De pieten met weinig roet vegen zijn nog jong en onervaren. Juf Annet Nikkels Kleine vertelt haar leerlingen dat de roet- veegpieten nog jong en onervaren zijn. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN - Nicole Schaaps, directeur De Wiekslag scholenkoepels in West-Brabant, Zwolle en Goes aan dat Zwarte Piet dit jaar geen rol meer speelt in het sintverhaal. Allemaal scholen ver buiten de Randstad. De nieuwe handpop is niet zwart meer. Steeds minder Neder landers vinden dat Zwarte Piet zwart moet blijven. Waar vorig jaar 71 procent dat nog vond, is dat percentage nu gedaald naar 55 procent. Men sen die van mening zijn veranderd doen dat vooral 'om de lieve vrede te bewaren'. Dat blijkt uit onderzoek van actualiteitenpro gramma EenVandaag onder ruim 29.000 leden van het EenVan daag Opiniepanel. Uit peilingen van voor gaande jaren blijkt dat het draagvlak voor Zwarte Piet al jaren verder afneemt: in 2013 wilde nog 89 pro cent van de onder vraagden niets aanpas sen aan het uiterlijk van Piet. Van de 29.000 leden van het Opinie panel die meededen aan het onderzoek is 34 procent nu voor aanpassing van het ui terlijk van Zwarte Piet, 11 procent heeft geen mening. De jaarlijkse demon straties tegen 'de fi guur van Zwarte Piet' begonnen in 2011, bij de landelijke intocht in Dordrecht. Dit jaar is de landelijke intocht, zaterdag, vanwege de coronamaatregelen op een geheime locatie. Wel zijn er op verschil lende plaatsen in het land demonstraties van actiegroep Kick Out Zwarte Piet. Dat er bij de landelijke intocht al leen roetveegpieten meelopen met Sinter klaas lijkt steeds meer geaccepteerd: vorig jaar vond 31 procent van de mensen het ac ceptabel, dat percen tage is nu 47 procent. Ookhandpopvan juf Annet heeft roetvegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4