Drama over racisme komt hard aan Vluchten voor een komeet die de aarde gaat vernietigen Irritante Adam Sandler gaat weer voluit met flauwiteiten 13 Ik voelde mij heel lang in emotioneel en rationeel opzicht niet in staat om dit te realiseren sten worden uitgezonden. De verha len spelen zich af in de West-Indi sche gemeenschap van Londen die te maken heeft met discriminatie, inti midatie en racistisch gedrag van de politie. De eerste film, Mangrove, gaat vooral over het proces tegen de negen activisten van West-Indische, Afri kaanse en Zuid-Aziatische komaf die beschuldigd worden van het aanzet ten tot rellen in de jaren 60. Hongerstaking Het project is een langgekoesterde wens van McQueen, die voordat hij speelfilms ging regisseren vooral bekend was als beeldend kunstenaar. ,,Ik liep inderdaad al heel lang met het idee rond om deze serie films te maken. Maar ik voelde mij heel lang in emotioneel en rationeel opzicht niet in staat om dit project te realise ren. Toen ik mijn eerste film maakte in 2008, Hunger (over het IRA-lid Bobby Sands die in hongerstaking ging, red.), had ik het idee dat het bij die ene film zou blijven. Maar dat heeft toch anders uitgepakt dan ver wacht.'' Inmiddels is McQueen, die met een Nederlandse vrouw is getrouwd en afwisselend in Amsterdam en Londen woont, een gerenommeerd filmmaker die furore maakte met bekroonde films als Hunger, Shame (2011) en 12 years a Slave (2013). Met de laatste titel won hij onder meer de Oscar voor de beste film en het best bewerkte scenario. Daarna maakte hij de misdaadfilm Widows (2018) over enkele weduwen die uit nood een overval plegen. Zonder twijfel is Small Axe zijn meest prestigieuze filmproject. ,,Met dit plan liep ik al jaren rond. Het is nu zeer actueel, onder meer door de dood van George Floyd, maar ik was daarvoor al bijna klaar met de opna men. Als filmmaker kun je met je werk hopelijk vooral mensen aan het denken zetten en aanzetten tot dis cussies. Meer mag je eigenlijk niet verwachten. De vijf films die ik nu heb gemaakt, had ik graag in mijn jeugd gezien. Maar toen konden die niet worden gemaakt. Zwarte film makers kregen daarvoor destijds geen podium in Engeland. Die tijden zijn gelukkig veranderd.'' MANGROVE Greenland Wie heeft in deze coronatijden nog zin in een rampenfilm? In de troostende wetenschap dat het al lemaal nog veel erger kan, is Greenland misschien een optie. De film zoomt in op het overlevings instinct van bouwkundig ingeni eur John Garrity (een rol van Ge rard Butler) die zijn gezin wil red den als een komeet de aarde dreigt te verpletteren. De Ameri kaanse overheid heeft een aantal ingezetenen uitverkoren om dek king te zoeken in bunkers op Groenland. Gezien zijn beroep komt Garrity daarvoor in aanmer king, maar als zijn zoontje - dat aan diabetes lijdt - zijn medicij nen vergeet, mist het gezin de cruciale vlucht. De rest van de film is een over levingstocht door het drietal ge zinsleden dat elkaar ook nog uit het oog verliest. Butler speelt deze keer een minder dominante machoheld dan we van hem gewend zijn. Oké, hij moet af en toe knokken om belagers van het lijf te houden, maar zijn pogingen om zijn gezin bijeen te houden geven Greenland toch een vleugje menselijkheid. Hubie Halloween Met zijn voorlaatste film Uncut Gems bewees Adam Sandler dat hij ook in serieuze producties ook op zijn plaats kan zijn. Zijn vertol king van een opgefokte juwelier had hem zijn eerste Oscarnomi natie moeten opleveren. Helaas gebeurde dat niet. Met Hubie Hal loween begeeft Sandler zich helaas weer in een komedie waarin hij zijn flauwiteiten kan botvieren. Onaardig is de opzet niet, zeker als je de film beschouwt als een paro die op de klassieker Halloween (1978) van John Carpenter. Maar zoals zo vaak slaat Sandler helemaal door in zijn vertolking. Zijn rol van de goedaardige sukkel Hubie Dubois is vooral bloedirri- tant. Te nadrukkelijk, te veel her haling en een te mager plot over verdwijningen tijdens Halloween. Hubie is het mikpunt van spot en foute grappen. Eigenlijk hoopt de kijker al snel dat iemand hem het zwijgen oplegt. - A.Z. donderdag 12 november 2020 GO Regisseur Steve McQueen: ,,Als film maker kun je met je werk hopelijk vooral mensen aan het den ken zetten en aanzet ten tot discussies." FOTO GETTY IMAGES De filmserie Small Axe is met ingang van 18 november te zien op BBC First DRAMA Regie: Steve McQueen. Hoofdrollen: Letitia Wright en Malachi Kirby. Het ligt voor de hand om de nieuwe film van regisseur Steve McQueen, Mangrove (een onder deel van zijn Small Axe-project), te vergelijken met het uitste kende The Trial of the Chicago 7, dat nu op Netflix is te zien. In beide gevallen gaat het om een dubieus proces tegen actievoer ders die de lokale autoriteiten tegen de haren in strijken. Man grove gaat om nauwelijks verho len racisme, de Amerikaanse film draait om het verzet tegen de oorlog in Vietnam. Bij McQueen staat een proces uit 1970 centraal, waarin zwarte inwoners van Londen voor het gerecht zijn gesleept - soms zelfs letterlijk - vanwege het ver meende ophitsen van demon stranten. Zij kwamen in verzet tegen politieagenten die om de haverklap een restaurant ge naamd Mangrove binnenvallen om vergaderingen van actievoer ders uiteen te slaan. Deze pes terijen escaleren op een gege ven moment, waarna de belang rijkste kopstukken worden opge pakt. Mangrove schetst een nauwkeu rig lijkend tijdsbeeld van de toenmalige immigrantencultuur in het westelijk deel van Londen. De bevolking heeft een op zijn zachtst gezegd gespannen ver houding met het plaatselijke politiekorps, dat zich openlijk racistisch gedraagt. Hoewel de gebeurtenissen zich een halve eeuw geleden afspelen, zijn de raakvlakken met de huidige on lusten in diverse landen duidelijk. Mede door de uitstekende rolbe zetting komt Mangrove hard aan bij de kijker. Het levert een heftig drama op dat eigenlijk ook in de bioscoop vertoond moet wor den. - A.Z. RAMPENFILM - AMAZON Regie: Ric Roman Waugh. Hoofd rollen: Gerard Butler, Morena Baccarin en Scott Glenn. Morena Baccarin en zoontje Roger Dale Floyd. foto stxfilms - A.Z. KOMEDIE - NETFLIX Regie: Steven Brill. Hoofdrollen: Adam Sandler, Steve Buscemi en Ray Liotta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41