30 seconds is de onbetwiste nummer 1 Ruim honderd straten hebben glasvezel II ZEELAND 3 Hoewel veel spellen online worden gekocht, zien ook Zeeuwse speelgoedwinkels een grote vraag naar puzzels, bord spellen, kaart- en dobbelspelle tjes. Onbetwiste nummer 1 lijkt bordspel 30 Seconds. ,,Dat kan je met een heel groepje aan tafel doen", vertelt Marco Visser van VisserToys in Goes. Om de tweede plek strijden Catan en Carcassonne. ,,Ik sta nog iedere week versteld hoe vaak een spel als Catan ver koopt", zegt Visser. ,,Ik zou haast denken dat ie dere Nederlander er al twee van in zijn kast heeft staan. Maar blijk baar hebben velen het nog niet." Een derde hit is Code- j names. „Een spel dat mensen vaak eerst bij iemand an ders gespeeld hebben en dat zo leuk vinden dat ze het zelf kopen." Een an dere hardlo per is Ticket to Ride, vertelt Miranda Huijer van Intertoys Zierikzee. ,,Maar we zien ook dat mensen heel graag Escape Roomspellen kopen. Kaartspellen, zoals Beverbende en Snollebollekes, zijn ook popu lair. Net als dobbelspellen. Dan moet je bijvoorbeeld denken aan Regenwormen en Keer op keer. Ook zijn er spellen die juist aansluiten op Netflix, zo als La Casa de Papel het spel." Volgens Huijer zijn bordspel len in deze tijd van het jaar al tijd wel populair. ,,Maar door corona verkopen we inderdaad meer spellen dan anders. We merken dat mensen meer bij el kaar zitten en gezellig een spel letje doen." Speelt dan helemaal niemand meer de klassieke oude spellen? Oh jawel hoor, zegt Geerard Den Herder van Top 1 Toys in Hulst. „Naast al die po pulaire nieuwe spe len, zien we dat veel mensen ook nog gewoon spellen kopen als Stratego en Levensweg. Het is van al les wat." Luc Oggel Goes Menig Zeeuw heeft er al mee te ma ken gehad: grote katrollen in de straat, opengebroken stoepen, graafmachientjes en een hoop ka baal. Maar binnen een dag is de klus geklaard en ligt alles er weer keurig bij. Het enige wat zichtbaar blijft, is een groene spriet die parmantig uit het trottoir steekt. Oppassen gebla zen, want je zou er zomaar over kunnen struikelen als je niet oplet. ,,Dat blijft niet zo", zegt woordvoer der Levi Bosselaar van Delta. ,,Ze steken nu nog uit in verband met een laatste controle, daarna worden ze netjes weggewerkt. Maar of dat binnen een week of een maand is, dat durf ik niet te zeggen." Weggewerkt óf aangesloten dus. Want iedere inwoner krijgt de mo gelijkheid om gebruik te maken van glasvezel in plaats van coax. Daarmee kun je sneller internetten. Handig nu veel meer mensen thuiswerken, maar toch zijn er ook wel wat nadelen. Zo heb je bijvoor beeld voor elke tv in huis een aparte decoder nodig bij een overstap. Volgens Bosselaar is de belang- stelling voor een glasvezelaanslui ting echter 'groot'. Hij wil geen pre cieze aantallen noemen. ,,Dat is Ze steken nu nog uit in verband met een laatste controle, daarna worden ze netjes weggewerkt concurrentiegevoelige informatie." Maar wat is nu de volgende stap als je besluit een glasvezelabonnement te nemen en je hebt die groene spriet voor je deur? ,,Dan wordt die met een speciale techniek door de grond heen geschoten", legt Bosse laar uit. Dan wordt de kabel binnen aangesloten in de meterkast. Soms moet er een gaatje worden geboord in de gevel." De Goese wijken Noordhoek en Mannee waren afgelopen voorjaar de eersten in Zeeland waar glasve zelkabels naar bestaande woningen werden getrokken. Afgelopen week werd de eerste aansluiting geacti veerd: in de straat Langemeet kon den bewoners Cees en Lia Verkuil als eerste gebruikmaken van de nieuwe glasvezelverbinding. De mega-operatie, waar 100 mil joen euro mee is gemoeid, ligt vol gens Bosselaar op schema. Een einddatum is er niet. „Sommige ge bieden gaan sneller, andere langza- mer. Je bent afhankelijk van meer dere factoren; wat kom je tegen in de grond, is er sprake van een inge wikkelde tuin, dat soort dingen. Sommige gebieden gaan sneller, andere langzamer Het is een meerjarenplan, we wil len in dat opzicht geen verwachtin gen wekken." Meer info is te vinden op delta.nl/glasvezelzeeland. Overigens is ook KPN Net- werkNL in Zeeland bezig is met het aanleggen van glasvezel. krijg je kaarten in je hand met de stappen die je moet doen. Heb je kaarten die je niet meer kunt toe passen, dan moet je gewoon wach ten tot je weer nieuwe kaarten krijgt. Zo is het spel ook voor oude ren weer leuk om te spelen." Het spelen van spellen brengt de familie zeker dichter bij elkaar, er vaart Marloes. ,,In ons gezin vinden we allemaal andere dingen leuk. Als we samen een spelletje spelen, zit ten we even met zijn allen gezellig aan tafel, net als bij het eten. Dat maakt dat we hechter met elkaar zijn. Je hebt echt contact en bent meer met elkaar in gesprek. Als je voor de tv zit, kijk je allemaal naar Na een spel blijf je zitten en dan kom je al pratend nog eens op heel andere onderwerpen hetzelfde scherm en wordt er vrij wel niets gezegd. Na een spel blijf je zitten en dan kom je al pratend nog eens op heel andere onderwer pen." donderdag 12 november 2020 tijd voor een spelletje Jeffrey Kutterink Goes Puzzels en bordspellen vliegen de winkels uit. Nu thuisblijven de norm is, zoeken we met elkaar gezel ligheid. Wat spelen we zoal? A Volgens Marco de Visser van VisserToys in Goes is het bord spel 30 se conds ver uit het po pulairst. FOTO CYNTHIA Delta Fiber is volop bezig met de aanleg van glasvezel in Zeeland. Meer dan honderd straten zijn al voorzien sinds de operatie begon. Komend halfjaar volgen er nog eens zevenhonderd. Maar wat gebeurt er met die groene sprieten die overal uit het trot toir steken? - Levi Bosselaar, Delta - Levi Bosselaar SMIIM<0 - Marloes de Oude

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31