V J MEDIA CULTUUR 25 STEL'M IN OPTWEAKERS.NET/BLACKFRIDAY tweakers donderdag 12 november 2020 die trillingen en die stijfheid in mijn lijf zo traag. Ik ben soms drukker met tekst repareren dan met het daadwer kelijk schrijven van mijn verhaal. Gek word ik ervan. Maar dat boek gaat er komen, september volgend jaar.'' Uw biografie? ,,Niet over mij, maar een biografie over de belangrijke mensen die ik ontmoette in mijn leven. Ook uit de tijd dat ik verpleger in opleiding was. Uiteindelijk werd ik ontdekt door de Nederlandse Operastichting. Ik zong niet geweldig, maar ze hoorden ta lent. Mijn eerste contract, in Duits land, was puur toeval. Ik reed iemand anders naar een auditie waar ik toen ook wat mocht laten horen. En ^k kreeg het contract. Hij was mijn beste vriend.'' Jullie hebben geen contact meer? ,,Ik heb hem sindsdien nooit meer gesproken. Vrienden, collega's, fami lieiedereen heeft zich ingezet om ons te verzoenen, maar zonder resul taat. Ik zou het zo graag willen. Het blijft een vraagteken tot in mijn kist: waarom lukt dat niet?'' Wie maakte veel indruk op u? ,,Ik ontmoette Winifred Wagner, zij was getrouwd met de zoon van de grote componist Richard Wagner. Ze was een oud omaatje toen ik haar leerde kennen in een café in het Duitse Bayreuth. Ik was 25 jaar en dolblij dat ik in het theater aan het werk was. Ik werd haar bescherme ling, tot ik eens ontdekte dat ze een Joodse sopraan geen hand wilde ge ven. Toen zei ik haar nooit meer te willen zien. Daarmee gooide ik waar schijnlijk een wereldcarrière over boord, want de naam Wagner opent nog altijd veel deuren. Maar ze was gek op Adolf Hitler. Die ook parkin son had, trouwens. In dat rijtje staan gelukkig ook Muhammad Ali, prins Claus en Michael J. Fox. Dus het komt vast allemaal goed.'' Uiteindelijk gaat zo'n boek toch vooral over uzelf. ,,Natuurlijk. En dat ik iemand ben die zichzelf door het leven blufte. Die niks afmaakte. Alleen de mulo, maar niet de havo, niet het conservato rium, niet de verpleging Zit dat u dwars? U bent toch niet bepaald een onbekende naam? ,,Binnen de elite ben ik niemand." Hoe erg is dat? ,,Nou, ik had wel wat waardering uit die kring willen hebben. Het Wibi Soerjadi-effect is dat, hè? Zodra je populair bent, word je met de nek aangekeken. Dat mag blijkbaar niet in de klassieke muziek. En toen ik in 1990 een rol kreeg in Les Misérables, werd ik helemaal verbannen van de klassieke podia. Terwijl ik me altijd voor de volle 100 procent inzette, me in elke rol grondig verdiepte, moei lijke klassieke stukken zong ook. Ik heb een te wollig geluid dat verzuipt in het orkest. Niet geschikt voor een grote opera dus. Denkt men. Maar goed, ik presenteerde wel jarenlang de talentenjacht Una Voce Particolare op tv. Dat had ook een miljoenenpu bliek. Het kan eigenlijk zo weer wor den uitgezonden." Waarom gebeurde dat niet? ,,Men is bang voor klassieke muziek op tv." Maar Maestro is wel een tv-hit. ,,Dat vind ^k dus weer een grens overgaan. Ik heb niks aan iemand die de clown uithangt voor een orkest. Een beetje dom lachen naar de ca mera. Iemand moet wel écht iets wil len leren. Nu leer ^k vooral een goede opa te worden voor mijn kleinkinde ren. Ik ben begonnen een brief aan ze te schrijven voor als ik er niet meer ben. Superleuk om te doen!'' Is dat niet wat vroeg? U zei net zelf: ik ben nog lang niet dood. ,,Ik heb met mijn vrouw Roos gezien hoe snel het ineens kan gaan. Binnen een jaar was ze weg, door alvlees klierkanker. Mijn vader was ook ineens weg, door zijn hart. Ik heb hem niet goed genoeg gekend. Dat wil ik anders doen. Ik heb het besef dat het elk moment over tón zijn.'' Voor iemand met zo'n rijk leven kijkt u er opvallend voorzichtig op terug. ,,Heb ik daadwerkelijk iets kunnen toevoegen? Voor mijn kinderen en kleinkinderen misschien wel, maar in mijn werk? Dat weet ik niet zo goed. Weet je, ik had altijd veel last van faalangst. Als ik nu met mijn vriendin luister naar opnames van mezelf, denk ik: waarom was ik toch zo bang? Ik kon eigenlijk best heel goed zingen. En Carnegie Hall in New York, de Notre-Dame in Parijs, toeren door Italië: dat heb ik verdorie toch mooi gedaan allemaal. Niet slecht voor iemand die nooit iets afmaakte. En toch is er dat gevoel: ik had meer uit het leven kunnen halen.'' ï-aM T et 51= v1 JtvTT1 1. SCAN DE CODE KIES EEN CATEGORIE 3. w -J- ONTVANG DE BESTE DEALS GO J 0 ALERT -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25