0. fi 24 MEDIA CULTUUR^ ANGELA KIJKT TV INTERVIEW ERNST DANIËL SMID Door de ziekte van Parkinson reflecteert Ernst Daniël Smid op zijn leven als operazanger, mediapersoonlijkheid, vader en opa. Het resulteert binnenkort in een biografie en een theatervoorstelling. ,,Ik hoop maar dat mensen mij blijven pikken.'' Er waren tijden dat het me een hartstikke leuk baantje leek: scriptschrijver van het Sinterklaasjournaal. Een creatief verhaaltje verzinnen binnen de lijntjes van het sprookje, lekker spelen met verwachtingen, hier en daar de stress tot ongekende hoogte opvoeren, een knip oog naar de meekijkende ouders in de vorm van een goedgekozen gastrol, een woordgrapje en uiteindelijk staat Dieuwertje Blok dan toch weer stralend 'dank u Sinterklaasje' te zingen tussen alle Pieten uit het Pietenhuis. Iedereen blij. Ja, dat waren me nog eens tijden. de schrijvers en heb ik eerder medelijden met ze dat ze elk jaar weer een aflevering of wat in elkaar moeten knutselen. Met het fijne vooruitzicht dat er altijd wel een groep volwassenen uit zijn panty gaat. En dan zitten ze dit jaar ook nog met die verdraaide corona. Ga er maar aan staan, om een hoogbejaarde die ver in de risicogroep valt veilig naar het vuurrode Nederland te loodsen. is misschien wat vroeg, maar ik vind toch dat ik de makers een compliment moet maken. Ze hebben het verdraaid slim in elkaar gezet. Het beladen woord corona is nog geen een keer gevallen en toch ademt het Sinterklaasjournaal in al zijn vro lijkheid onmiskenbaar 2020 uit. Door een Zoom- sessie met door elkaar pratende burgemeesters, door een aankomst in het fictieve plaatsje Zwalk (kunnen we daar misschien enige kritiek op het kabinetsbeleid in lezen?) en door een piet die alle bezoekers op 1,5 meter van zijn kolenoven houdt. Als ze tenminste niet zwart willen worden. Dat is hij zelf overigens wel. Ik dacht even dat ik het verkeerd had verstaan, maar zo werd hij echt geïntroduceerd: de enige zwarte piet aan boord. Was hier een stagiaire aan het werk met een spon tane oprisping van het Albert Verlinde-en-Connie Witteman-ophefcomplex, of was dit gewoon een speelse grap in dit Black Live Matters-jaar? Ik houd het op het laatste. Er valt ook geen speld tussen te krijgen: die piet is zwart van de kolen en de stoom. Logisch. Zoals het er bij mijn 7-jarige ook in gaat als kruidnoten en taaitaai dat Matthijs van Nieuw- kerk na zijn DWDD-pensioen burgemeester is geworden van Zwalk. Was ik toch weer even jaloers op de makers van het Sinterklaasjournaal. Met een afstandje naar de realiteit kijken, focussen op de mogelijkheden in plaats van de onmogelijkheden en af en toe gewoon een gewaagde grap maken. Het klinkt zo simpel, maar het is een regelrechte kunst, anno 2020. Quote van de dag Ik heb maar één leven en daar moet ik zuinig op zijn TELEVISIE Vervolg AllStars Meer Meiland met kerst Kun je me eigenlijk een beetje ver staan?'', vraagt Ernst Daniël Smid (67) halver wege het gesprek in het Brabantse Nuenen, waar zijn vriendin woont. ,,Door dit gedoe praat ik zo binnens monds, maar ik doe mijn best.'' De bekende bariton ^s prima te verstaan, al valt onmogelijk te ontkennen dat de 2,5 jaar geleden geconstateerde ziekte van Parkinson inmiddels een hoorbaar effect heeft op zijn welbe kende lage stem en gearticuleerde spraak. ,,Goed te verstaan dus? Straks word ik moe en ga ik mompelen.'' Smid zegt met goede medicijnen zijn stem nog 'redelijk constant' te houden en een snelle achteruitgang te kunnen remmen. ,,Dus je treft me vandaag in goeden doen. Ik geef me zelf vandaag een 7, misschien zelfs een 7,5. We gaan er geen larmoyant verhaal van maken, toch? Niet: 'Doodzieke Ernst Daniël Smid treedt nog één keer op'. Alsjeblieft zeg. Ik ben nog lang niet dood.'' De zanger vertelt graag wat hij nog allemaal wél kan doen, en doet. Zoals het schrijven van een boek en het maken van een theatervoorstelling. En onlangs was er zijn optreden in de RTL 4-hit The Masked Singer, waarin moet worden geraden welke bekende Nederlanders verstopt zitten in een uitzinnig kostuums. Smid was de verschrikkelijke sneeuwman. ,,Door corona heb ik vanaf februari zo goed als niets meer te doen. Het be taalde leuk en dat is best welkom als je even geen inkomen hebt en van een pensioentje leeft. Mijn stem hield het gelukkig goed. En anders: je staat toch nooit voor lul. Je kunt altijd zeggen: het pak zat niet lekker.'' Ik probeer nog steeds mijn trillen en gekke loopje te verbergen. Je blijft bang dat mensen je nakijken ,,Ik sluit mezelf niet thuis op, maar ik vind het nog steeds lastig. Ik probeer nog steeds mijn trillen en gekke loopje te verbergen. Je blijft bang dat mensen je nakijken en denken: die man is niet goed wijs. Toch leg ik me er wel bij neer. Maar dat mijn stem niet meer doet wat ik hem opdraag... Ik bén mijn stem, het is mijn leven. Dat levert veel paniek op in mijn hoofd. Dan zet ik een plaat op van mezelf, wil ik meezingen en dat lukt dan niet. Het maakt me zo pissig. En wanhopig, soms tot het suïcidale aan toe. We zitten nu door corona in een tijd dat niemand mSg zingen, dus word ik er nog niet zo mee gecon fronteerd. Een vreemd soort van troost. Ik hoop dat het theaterstuk volgend jaar doorgaat. Daarin ga ik ook zingen. Ik hoop maar dat mensen mij blijven pikken.'' ,,Ik werk aan twee stukken. Geloofdia- loog, over de impact van het geloof op je leven en de kunst. In de andere voorstelling speelt parkinson een rol, in de hoop hersenziektes beter be spreekbaar te maken. Dat is overigens niet het hoofdthema. Het is een dia loog tussen twee mensen: een jonge man die in zijn carrière de spreek woordelijke ladder opklimt en een oudere die juist naar beneden gaat. Die laatste ben ik natuurlijk. Ik heb in mijn leven wel een paar sporten naar beneden moeten pakken.'' ,,Ook, ja. Het kost me soms moeite om positief te blijven. Elke dag dat je niet constant wordt overvallen door trillingen is een gelukje. Als ik me maar dienstbaar kan maken. Nutte loos de dag door en dan weer naar bed, daar vrees ik voor. Alles van me afschrijven helpt wel. Al gaat dat door donderdag 12 november 2020 GO Sin Inmiddels ben ik bepaald niet meer jaloers op We zijn pas twee afleveringen op stoom, dus het - Sinéad O'Connor stelt haar tournee van 2021 uit vanwege mentale problemen. Regisseur Jean van de Velde (foto) gaat een tweede seizoen van de serie All Stars Zonen maken. De vol ledige cast van de eerste reeks moet erin terug keren. All Stars Zonen is sinds september op zondagavond te zien op NPO 3. TELEVISIE SBS 6 pakt ook dit jaar rond de feestdagen uit met Chateau Meiland. Op 22, 23 en 24 de cember worden de kerstspecials uitgezonden, met op kerst avond een dub bele aflevering over de popu laire familie. 3 "U 0) uit het leven kunnen halen' k had meer Gudo Tienhooven Waarom deed u eigenlijk mee aan The Masked Singer? 44 Ernst Daniël Smit: ,,Ik bén mijn stem, dat is mijn leven.'' FOTO'S KOEN VERHEIJDEN U vertelde vorig jaar in de talkshow van Jeroen Pauw veel gêne voor de ziekte te voelen. Is die sinds - en misschien wel dankzij - The Masked Singer voorbij? Wat wordt dat voor voorstelling? Refereert u dan aan uw ziekte?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24