Oranje richt zich op tegen toplanden als het tegenzit 21 Cillessen lang uitgeschakeld OPERATIE nuten feilloos in dat beeld. Spits Alvaro Morata heeft zich iets terug laten zakken naar het middenveld, niemand bij pakt hem op, terwijl middenvelder Sergio Canales vrij uit opstoomt over de as van het veld. Joël Veltman reageert te laat, keeper Bizot laat zich makkelijk passeren: 0-1. Wissels Het spelbeeld kantelt na dat doel punt enigszins, maar het Neder lands elftal blijft kwetsbaar ogen. Dat verandert pas als De Boer in de rust vier wissels toepast. Zonder Frenkie de Jong levert Oranje wel iswaar opbouwende kwaliteit in, mét invaller Davy Klaassen en Daley Blind op het middenveld krijgt het eindelijk iets meer grip op de Spanjaarden. De snelle gelijkmaker helpt daar bij ook een handje. Memphis Depay geeft kort na rust voor, Luuk de Jong zet half vallend een blok, en Van de Beek schiet zelfverzekerd raak: 1-1. Dat doelpunt geeft ver trouwen, al is de tweede fase na rust weer nadrukkelijker voor Spanje: Morata en Koke missen prima kansen. Duidelijk wordt ook dat Spanje in de breedte meer topspelers in huis heeft: ook als Luis Enrique na rust een handvol wissels doorvoert, levert het individueel amper kwa liteit in. De grootste kansen zijn niettemin voor Nederland. Eerst mist Depay een open kans, in de slotfase laat Luuk de Jong na uit te halen, helemaal vrij voor keeper Unai Simón. Want een belangeloos tussen doortje is het ook weer niet hele maal. Om bij de WK-kwalificatie groepshoofd te zijn, moet Oranje aanhaken bij de beste tien Europese landen op de FIFA-ranglijst. Voor alsnog voldoet het aan die eis, maar juist tegen topland Spanje staan er waardevolle punten op het spel. En dus legt De Boer zijn puzzel zorgvuldig, met een ploeg die pre cies het midden houdt tussen een B-team en de sterkste opstelling, eerlijk verdeeld over beide wed strijdhelften. Ook die spagaat is zichtbaar in de wedstrij d - en in het spel van Oranje. Offensief en in balbezit heeft Nederland het voor rust redelijk op orde tegen Spanje, maar defensief en op het middenveld ontbreken kwaliteit en balans. Achterin bo venal, omdat de ploeg aanvoerder Virgil van Dijk moet missen - en diens vervanger Aké prompt weg valt. Op het middenveld, omdat bij het trio Donny van de Beek, Fren- t Blessure van Aké is grootste tegenvaller in duel waar niemand op zat te wachten kie de Jong en Georginio Wijnal dum een stofzuiger annex balaf- pakker ontbreekt. Een sterk Spanje speelt te vaak en te gemakkelijk door de Neder landse verdediging heen. De openingsgoal past na achttien mi- ANALYSE In elk geval op alle posities in de aanval. Luuk de Jong startte gis teren pas voor het eerst sinds zijn interlanddebuut in 2011 twee duels op een rij in de basis. De Boer wil bij voorkeur een échte spits in de punt van zijn aanval en kiest nu voor hem. Als dat zo blijft, wordt interessant hoe een andere rol voor Mem phis Depay uitpakt. Het idee is: Memphis in een vrije rol vanaf links. Zodat hij niet én aan speelpunt én afmaker tegelijk hoeft te zijn. Maar voelt hij het ook als een uitbreiding van zijn bewegingsvrijheid of als een inperking? Hij was gisteren voor rust ongelukkig en na rust onzichtbaar. Wie verder positief opviel: Owen Wijndal. Tegen Mexico had hij het vorige maand moei lijk. Nu speelde hij met rust en flair. Nu Daley Blind voorlopig doorschuift naar de plek van de langdurig geblesseerde Virgil van Dijk, ligt ook de linksback positie open. Er waren acht minuten ge- speeld, toen Spanje een eerste keer razendsnel omschakelde. In drie passes stak de ploeg het middenveld over naar het doel van Marco Bizot. Dit was op papier Spanje B, maar ook deze spelers waren allemaal baas over de bal en beheersten het spel tussen de linies. Typerend was eveneens een fase in de 31ste minuut: Oranje viel aan over rechts via Hans Hateboer, die passte schuin naar binnen, leed onnodig balverlies en hup: meteen ging de bal al in de ruimte die Hateboer in zijn rug achterliet. Dat zien en in een split-second uitvoeren is kwali teit. We zagen het onder Ro nald Koeman en zien het nu ook onder Frank de Boer: Oranje kan zich oprichten te gen toplanden als het tegenzit. De tweede helft was door de wisselcarrousel misschien iets minder een graadmeter dan de eerste, maar Oranje maakte aanvallend meer een vuist en de 1-1 was terecht. Het was interessant om het ver schil te zien tussen Berghuis en Calvin Stengs in zo'n wedstrijd. Stengs viel in met bravoure, nam risico, maar was soms overmoedig in zijn acties. Bij Berghuis oogde het minder spectaculair, maar daardoor juist rijper. Hij stichtte geen direct gevaar, maar verlegde het spel goed en verdedigde gedis ciplineerd mee. Als De Boer zondag tegen Bosnië voor hem kiest, kiest hij voor dat totaal pakket. donderdag 12 november 2020 GO M Georginio Wijnaldum, bij afwezigheid van Virgil van Dijk aanvoerder van Oranje, wordt tijdens de oefenwedstrijd tegen Spanje door drie tegenstanders opgejaagd. foto koen van weel/anp VALENCIA Doelman Jasper Cillessen komt zeker dit kalenderjaar niet meer in actie. Zijn club Valencia meldde dat de keeper van het Nederlands elftal een operatie moet ondergaan vanwege een spierblessure in zijn rechter been. De ingreep zal vandaag plaatsvinden. Valencia maakte niet bekend hoe lang Cilles sen (31) uit de roulatie is. Vol gens Spaanse media kan de herstelperiode drie tot vier maanden duren. De keeper uit Groesbeek raakte vrijdag tij dens de training geblesseerd. Cillessen (oud-keeper van onder meer Ajax en NEC) is bezig aan zijn tweede seizoen bij Valencia. Hij speelde nog geen minuut in de competitie. Jaume Domenech is dit seizoen eerste keeper. niet schadevrij Nathan Aké (links) viel gisteren al na vijf minuten uit. De centrale verdediger liep een hamstringblessure op. foto reuters Het Nederlands elftal is bezig in een seizoen dat in de zo mer van 2021 eindigt met het EK. Oranjekenner Maarten Wijffels legt de ploeg elke interland langs de meetlat. Vier vragen over Spanje - Nederland. Maarten Wijffels Johan Cruijff Arena IOp hoeveel posities heeft Frank de Boer de rivali teit opengegooid? 2 Waarmee deed een top- land als Spanje Oranje het meest pijn? 3 Was er veerkracht na de tegenslag? 4 Was Steven Berghuis de juiste keuze als rechtsbuiten? Owen Wijndal houdt Gerard Moreno knap van de bal. foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21