Wat doe je als thuishoudt? Kinderboeken 'in strijd met de goede zeden' cfk regionale nieuws JOL Oranje doet zichzelf tekort Minister Hugo de Jonge Walcheren We zitten in coronatijd vaker thuis dan normaal. Maar elke avond voor de buis is ook niet alles. Dus gaat de televisie uit en komt het bordspel op tafel. Gezellig 30 seconds spelen, populairder dan ooit. Volgens Kok, directeur Vereniging van Openbare Bibliotheken (VOB), sluiten de bibliotheken met hun schoonmaak bij de maat schappelijke ontwikkelingen aan. „Overal groeit het besef dat Zwarte Piet een stereotiep beeld geeft van een bepaald deel van de bevolking en de bibliotheken bewegen daarin mee.'' Ongewoon is de operatie volgens hem niet. ,,Er zijn in de loop van de tijd talrijke boeken weggehaald omdat ze 'in strijd met de goede zeden' waren. Dan denk ik bijvoor beeld aan de kinderboeken waarin de bevolking van Nederlands-In- dië als patjakkers werden wegge zet. Ook Zwarte Piet is, wat mij be- treft, 'in strijd met de goede ze den'.'' Dat een deel van de Nederlan ders Zwarte Piet nog wél ziet zit ten, is geen reden de boeken te be waren, stelt Kok. „Sommigen zien fascisme ook zitten. En, ja, dat klinkt cru maar ik bedoel dat een smaldeel niet ons beleid kan bepa len.'' Het is volgens hem niet zo dat de bibliotheken bepalen wat men sen lezen. ,,Het is eerder zo dat ze We zien dat bibliotheken massaal verantwoordelijkheid nemen bij de tijdgeest aanhaken.'' Aan de operatie is geen rucht baarheid gegeven. Koepel VOB kan bibliotheken niet dwingen boeken weg te doen. Kok: ,,Maar we zien dat bibliotheken massaal die ver- antwoordelijkheid pakken.'' Volgens Tineke van Ham van Rijnbrink (adviesorganisatie voor bibliotheken in Gelderland en Overijssel) is 2020 een omslagpunt. ,,Het onderwerp leeft al langer maar nu besluiten bibliotheken door te pakken.'' Dit heeft vooral te maken met een 'veranderende vraag'. ,,Ouders en scholen willen boeken zonder Zwarte Piet.'' Uit een onderzoek onder 29.000 leden van het EenVandaag Opinie panel dat vandaag wordt gepubli ceerd blijkt dat steeds minder Ne derlanders vinden dat Zwarte Piet zwart moet blijven. Waar in 2013 nog 89 procent van de Nederlan ders wilde vasthouden aan een tra ditionele Zwarte Piet, daalde dat percentage vorig jaar al naar 71 pro cent. Nu is het nog verder gedaald naar 55 procent. De oude boeken worden veelal voor een klein bedrag verkocht. Eén exemplaar gaat naar de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag. Van Ham: ,,Die is er om de geschie denis te bewaken.'' Gelijkspel (1-1) tegen Spanje 'Inenten sterkste troef voor terug naar oude normaal' P11 Nieuwsmedia qou wisselkantoor Spelletjes! ZEELAND2 Bieb haalt Zwarte Piet uit de rekken Bibliotheken zijn op grote schaal in alle stilte bezig om alle kinderboeken met Zwarte Piet te verwijderen. Volgens koepeldirecteur Anton Kok is dat 'logisch' en 'passend bij de tijdsgeest'. Eefje Oomen Utrecht —Anton Kok, VOB »P4 P20-21 donderdag 12 november 2020 Stevige pzc.nl wind Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530 Ontdek meer op goudwisselkantoor.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1