'Ik ben vader en vrije tijd is mij ook veel waard' €3000 19 Hoeveel verdien je? Wat moet je wanneer doen? Verdient Rob genoeg? ,,3380 euro bruto. Daar blijft 2500 euro van over. Daarbovenop krijg ik 'urentoeslagen'. Elke maand kom ik uit op ongeveer 3000 euro netto. Tussen 04.00 en 06.00 uur krijg ik 145 procent betaald, van 06.00 tot 07.00 uur 135 procent. Overuren worden 130 procent betaald.'' ,,Ik begin tussen 04.00 en 04.30 uur en werk tot 12.30 uur. Binnenkort verandert dat, dan ga ik ook middag- en avonddiensten draaien. Het is de bedoeling dat alle planners ervaring hebben met elke dienst, zodat we elkaar kunnen vervangen.'' ,,De arbeid-salarisverhouding vind ik nu perfect: ik heb veel verantwoordelijkheid en krijg er goed voor betaald. Ik wil niet per se een managers functie. Als ik nu na een werkdag de auto instap, heb ik geen stress. Ik ben vader en vrije tijd is mij ook veel waard. Ik ben meer bezig met mijn vrije tijd nuttiger indelen dan met 'doorgroeien'. In coronatijd mag ik bovendien in mijn handjes knijpen dat ik nog werk heb.'' „Reiskosten krijg ik vergoed. Ik heb 25 vakantie dagen en mag uren compenseren. Dat wordt niet gecontroleerd. Ze vertrouwen erop dat we dat zelf netjes regelen. Die vrijheid vind ik fijn.'' ,,Ik heb hier gezegd wat ik wilde verdienen en ze gingen akkoord. Ik wist wat ik waard was. Ik had bij andere bedrijven gekeken wat er werd gebo den en een oud-collega naar zijn salaris gevraagd. Bij mijn vorige werkgever was er weinig ruimte voor onderhandeling en bij jaarlijkse beoorde lingsgesprekken kreeg ik nul op het rekest. 'Als we iedereen loonsverhoging moeten geven, dan loopt het uit de klauwen', zeiden ze. Ik vond het werk leuk, maar het salaris was voor mij uitein delijk de reden om verder te kijken.'' Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris 2418 euro bruto. ,,Ik zit er wel iets boven. De toeslagen maken het extra aantrekkelijk." contract ondertekenen dat jou zelf verantwoordelijk stelt. Dan is het handig om een pensioenaanbieder te zoeken die het geld voor jou kan be heren. Je kunt het ook zelf beleggen, maar zo'n aanbieder is een specialist. Het is veiliger dan een spaarreke ning, want het voorkomt de verlei ding het geld eerder op te nemen.'' Van Meerten raadt daarnaast aan om te kijken naar pensioenaanbie ders met PEPP, een Pan-Europees Pensioen Product. Dat is een pensi oensysteem dat door heel Europa geldig is en waarmee je jouw geld zonder rompslomp of verlies van aanbieder naar aanbieder kunt meenemen. Van Meerten: ,,Het PEPP komt vanaf volgend jaar naar Nederland. Informeer daarnaar.'' Het handigst is via een pensioen adviseur, maar niet iedereen heeft daar toegang toe. Wie het zelf wil uitzoeken, moet weten hoe zijn pensioen er nu voor staat en wat dat voor de toekomst betekent. Voor het eerste gedeelte is er het UPO, of Uniform Pensioenoverzicht. Dit overzicht krijg je jaarlijks van jouw pensioenfonds. Heemskerk: ,,Dat vertelt precies hoe je pensioen er voor staat. Het geeft een goed en dui delijk overzicht. Lees het in ieder ge val, zodat je kennis van zaken hebt.'' Voor een inzicht in de toekomst is er de Pensioenschijf-van-vijf, een tool van het Nibud. Bettonville: ,,De Pensioenschijf is een programma op onze site dat speciaal voor dit doel gemaakt is. Je vult je gegevens in en het programma toont precies wat je van je pensioen kunt verwachten. Zo weet je of je genoeg hebt.'' Bettonville: ,,Mensen die hun hele leven een laag inkomen hebben, bouwen geen groot pensioen op. Maar dat pensioen is samen met de AOW ongeveer gelijk aan wat ze voor hun pensioen aan inkomen hadden. Dat verandert dus amper.'' ,,Daar is geen vuistregel voor'', zegt Betonville. ,,Het merendeel van de gepensioneerden komt nu prima rond, maar een derde van de oude ren worstelt ermee.'' Zij verwacht dat dit aantal in de toekomst stijgt. ,,De huidige ouderen komen uit een tijd waarin stabiliteit van baan en werkgever heel normaal was. Tegen woordig is dat zeldzamer. Daarom is eigen onderzoek extra belangrijk.'' Als je een eigen huis hebt, zullen je vaste lasten waarschijnlijk dalen zodra je hypotheek is afbetaald, maar met de jaren wordt je gezondheid kwetsbaarder en kunnen je zorg- kosten stijgen. ,,Onthoud vooral dat je leven doorgaat. Kijk dus uit met denken dat bijvoorbeeld de waarde van je huis jouw pensioen is, want je moet nog steeds ergens wonen.'' TIPS PENSIOEN donderdag 12 november 2020 GO Vandaag: Rob (34). Hij werkt 40 uur in de week als transport planner. Wat verdien je? Wat zijn je werktijden? Blij mee? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit met succes over je salaris onder handeld? - HARRIOT VONCKEN Leeftijd: 34 jaar Aantal jaar werkervaring: 11 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo Functie: overig Branche: transport/logistiek Leidinggevend: nee Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswij- zer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Hoe krijg ik die informatie? Ik heb geen hoog inkomen. Kan ik dan wel rondkomen? Hoeveel geld heb ik nodig? M Marjan Heemskerk is financieel vlogger en geeft tips over onder meer je pensi oen op haar platform The happy financial. FOTO KOEN VERHEIJDEN Een pensioen opbou wen, daar kun je eigen lijk niet vroeg genoeg mee beginnen. Wat moet je doen op welke leeftijd? Marjan Heemskerk neemt ons van decennium tot decennium mee. 20-30 JAAR ,,Je begint met werken en idealiter met pen sioen opbouwen. Zorg dat je de informatie van je pensioenuitvoerder, zoals het UPO, regel matig leest. Daarin staat duidelijk uitgelegd wat je krijgt. En wees niet bang om vragen te stellen.'' 30-40 JAAR ,,Je leven wordt nu waarschijnlijk stabieler. Je zaken zijn op orde en misschien heb je een eigen huis en kinderen. Misschien wil je nu beginnen met wat extra's beleggen, al is het maar 50 euro per maand. Zo begin je op een laagdrempelige manier met geld opbouwen dat je later misschien nodig hebt.'' 40-50 JAAR ,,Het moment om goed naar je andere vaste lasten te kijken. Bijvoor beeld: hoe staat je hypotheek ervoor? Hoe eerder die is afgelost, hoe meer zekerheid je later hebt en hoe lager je vaste lasten dan zijn.'' 50-60 JAAR ,,Je bent er nu bijna, dus je kunt gerichtere acties en voorbereidingen uitvoeren. Wil je bijvoor beeld eerder stoppen met werken? Zorg dan dat je hypotheek is afgelost en je een plan hebt. Je weet nu wat je leuk vindt en kunt kijken naar wat je daarvoor nodig hebt. In het beste geval heb je aan het einde van dit decennium alles geregeld.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19