Minister Grapperhaus: Verbied verkoop van messen aan jongeren CORONA IK NIEUWS 13 De coronacrisis raakt ons allemaal. Zij zorgt voor stress en onzeker heid, maar brengt ook mooie dingen voort. In een serie vertellen mensen hoe ze deze periode beleven. Vandaag: Marcel Gouda. Ien halfjaar geleden Ipuzzels te maken. We kwamen nergens Imeer. Vijfjaar gele den heb ik een nieuwe nier ge kregen. Om afstoting te voorko men, slik ik medicijnen die mijn afweer platleggen. Corona is tricky voor mij. Er was toen nog zoveel onduidelijk. Ik had geen keuze en moest me aanpassen. Ik had het zwaar hoor. Geen voetbal meer, niet even lekker een hapje eten, geen dagje naar Rotterdam. De vakanties gingen niet door. Ik heb een beetje in huis gerommeld, wat klusjes ge daan. Ook nu pas ik mijn leven aan, maar mijn gezin zit niet meer binnen. We zoeken naar wat we nog wél kunnen. Daar hebben we iets meer rust in gekregen. Het grote verschil met het voorjaar is dat we beter weten wat er speelt. We houden rekening met de situ atie, volgen de maatregelen, maar proberen daarbinnen dingen te doen. Ik ga bijvoorbeeld gewoon weer elke dag naar mijn werk. Ik heb een aparte werkplek gekregen waar ik helemaal afgezonderd zit. Er hangen briefjes op de deur dat niemand zomaar mag binnenlo pen. Af en toe komt een collega even spullen brengen of een bak kie brengen. Tijdens de lockdown zat ik in quarantaine en kon ik ook niet werken. Ik ben laborant, dus mijn werk kan ik niet thuis doen. Het was wel wennen om na zo'n lange tijd in isolatie weer aan de slag te gaan. Al die strepen op de grond, het sociale gebeuren dat is weggevallen. Maar ik ben wel heel blij dat ik nu gewoon elke dag naar mijn werk kan. Dat het normale leven een beetje terug is. Er zijn nog steeds dingen die ik niet doe. Ik ben gestopt met voet ballen. Dat vind ik echt heel jam mer, want mijn team is een soort vriendengroep. We deden na af loop altijd lekker een biertje in de kantine. Dat mis ik echt. En normaal deed ik altijd de boodschappen, maar die doet mijn vrouw nu of we laten ze be zorgen. Ik ga weleens mee naar een winkel. Als ik zie dat het te druk is, blijf ik in de auto zitten. We gaan bijvoorbeeld soms naar de markt in Haarlem. Dan zorgen we dat we 's ochtends op tijd gaan als het nog niet te druk is. Mijn dochter van 15 gaat nu ook gewoon naar school. Op een ge geven moment hebben we tegen haar gezegd dat ze haar ding weer moest doen. Natuurlijk moet ze niet om de nek van haar vrien dinnen gaan hangen en een beetje opletten, maar het leven gaat toch door. Ik houd wel iets meer afstand tot haar, al geef ik haar heus nog weleens een knuf fel hoor. Het is moeilijk. Ik wandel veel met de hond. Mijn kringetje is heel klein. Al heb ik er niet meer zoveel moeite mee als in het be gin. Ik heb geen andere keuze, leg me erbij neer. Ik kan gewoon geen risico nemen. Als ik ergens kom en merk dat mensen bij voorbeeld geen afstand houden, denk ik: dan doe ik dat zélf wel. Zij kunnen niet aan mij zien welk risico ik met corona loop. Dus dan pas ik me maar wat meer aan. Ik ben in ieder geval sneller tevre den en blij dat ik nu nog iets kan.'' Ook moeten er op scholen vaker kluisjescontroles worden uitge voerd, moet in wijken vaker pre ventief gefouilleerd worden en komt er volgend jaar een wapenin- leveractie. Daarnaast moet sneller worden ingegrepen bij zoge noemde drillrapvideo's waarin jon geren met messen staan te zwaaien en rivalen uitdagen. De plannen volgen op steekinci- denten in onder meer Spijkenisse, Amsterdam, Zaandam en Rotter dam. In enkele gevallen viel er zelfs een dode. Uit politiecijfers is op te maken dat het aantal steekinciden- ten onder jongeren (van 12 tot en met 17 jaar) sinds 2017 ruim is ver dubbeld van 100 naar 220 inciden ten. Na een aantal incidenten volgde ook veel politieke onduidelijkheid, omdat burgemeesters pleitten voor een expliciet verbod op het dragen van messen door jongeren op straat. Minister Grapperhaus hield die boot af: de huidige wetten zouden al voldoende zijn. Gemeenten en kabinet waren tot op het bot ver deeld. In een brief aan de Tweede Kamer spreekt Grapperhaus er nu van dat de regels worden 'verduide lijkt' en de oude 'onduidelijkheden' moeten worden beëindigd. Om alle plooien glad te strijken, ligt er nu een actieplan. Grapperhaus: ,,Wapenbezit en wapengebruik onder jongeren zijn niet normaal.'' Hij spreekt van 'weerbarstige problematiek' die 'al leen maar slachtoffers kent'. ,,Het moet worden teruggedrongen.'' Een wet om de verkoop van le gale messen aan jongeren te verbie den, vergt volgens de minister nog wel wat 'denkwerk'. Bijvoorbeeld als jongeren een mes nodig hebben voor hobby's (denk aan vissen) of voor werk en school (een koksmes). Toch zijn er al winkels die de ver koop aan jongeren onder de 18 jaar zelf hebben verboden. Uit een pei ling bleek al dat zo'n 70 procent van alle burgemeesters in Nederland ook zo'n verkoopverbod wil. Nu is het al per definitie verbo den om diverse messen, zoals stilet to's, werpmessen en vlindermes sen, bij je te hebben op straat, als deze langer zijn dan 28 centimeter. Ook als iemand voorwerpen bij zich heeft waarbij 'redelijkerwijs kan worden aangenomen' dat zij op dat moment gebruikt gaan worden om iemand te verwonden, kan hij worden aangehouden. Dat scholen vaker kluisjescontro les uitvoeren, lijkt nodig. Bij een controle in Zaandam vond de poli tie drie hamers, zes messen, pep- perspray, een taser, vals geld en il legaal vuurwerk. Elke week bij jou op de mat! Hoe beleeft u deze Ga snel naar DonaldDuck.nl/actie donderdag 12 november 2020 'Blij dat ik weer elke dag naar werk kan' Ellen van Gaalen IJmuiden zat ik thuis Disney- Het moet winkels verboden wor den om messen te verkopen aan jongeren. Minister Ferd Grap- perhaus (Justitie) wil dit bij wet regelen. Het is deel van een ac tieplan na tal van steekinciden- ten onder jongeren. Tobias den Hartog Den Haag Minister Ferd Grapperhaus: Vaker kluisjescontrole. foto anp c°ronapeN°de? Mail °ns: .Geldig bij een jaarabonnement coronaserie@dpgmedia.nl Marcel Gouda (53) is door corona gestopt met voetbal. ,,Dat vind ik echt jammer.'' foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13